Euronews: Evropa u Izrael šalje oružje koje se koristi za ubijanje civila u Gazi

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Podaci podijeljeni s Euronewsom pokazuju da je više evropskih država isporučilo ključno oružje i opremu koju je izraelska vojska vjerovatno koristi u svome napadu na Pojas Gaze.

U nedavnom pismu na četiri stranice, bivši dužnosnik UN-a Craig Mokhiber kritizirao je međunarodnu zajednicu jer nije uspjela zaustaviti genocid koji se odvija pred njenim očima u Gazi.

Američki advokat za ljudska prava optužio je SAD, Veliku Britaniju i veći dio Evrope da su potpuni sukrivci u užasnom napadu na palestinsku enklavu od izraelskih snaga, koji je započeo 7. oktobra kada je Hamas izveo napad na Izrael u kojem je prema izraelskim tvrdnjama ubijeno oko 1.400 ljudi uključujući vojnike i civile.

Izrael je uzvratio neumoljivim napadima na Gazu i poslao trupe i tenkove, ubivši do sada više od 9.000 ljudi,od čega su veliki broj djeca te ranivši više od 30.000.

Sada informacije podijeljene s Euronewsom pokazuju da evropske države vjerovatno direktno pomažu izraelsku ofanzivu.

Stockholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI) pružio je podatke o prodaji oružja iz Evrope Izraelu između 2013. i 2022. godine, pokazujući da su Italija i Njemačka opskrbile izraelsku vojsku ključnim oružjem i opremom koju sada koristi na terenu u Gazi.

Velika Britanija, u međuvremenu, ima unosne poslove opskrbe izraelskih zračnih snaga, prema Kampanji protiv trgovine oružjem (CAAT).

Međutim, grupa je rekla za Euronews da neprozirni ugovori o licenciranju znače da može biti teško odrediti što je tačno preneseno.

SIPRI, nezavisni istraživački institut sa sjedištem u Švedskoj, detaljno je naveo da je Njemačka poslala više od 1.000 tenkovskih motora u Izrael. Prema izvoznoj dozvoli iz 2000., tvrdilo se da su korišteni u tenkovima Merkava-4 i oklopnim transporterima Namer (APC). Dizel motori njemačke proizvodnje također se koriste u borbenom vozilu Eitan proizvedenom u Izraelu.

“Prema našim procjenama, neki od njih su vjerojatno spremni za upotrebu na terenu u Gazi”, rekao je za Euronews istraživač SIPRI-ja Zain Hussain.

Tijekom prošlog desetljeća, institut je rekao da je Njemačka isporučila i djelomično finansirala novcem poreznih obveznika, podmornice klase Dolphin i korvete Sa’ar za izraelsku mornaricu, iako su opremljene izraelskim oružjem i projektilima.

Za brodove, Hussain kaže da su neki stavljeni u službu i vjerovatno korišteni za granatiranje ciljeva u Gazi.

“Njemačka je finansirala dio izraelske nabave podmornica i korveta kao oblik vojne pomoći Izraelu, za podršku Izraelu u njegovoj odbrani i kao svojevrsna kompenzacija za nacističke zločine”, dodao je u izjavi poslanoj Euronewsu.

Između Njemačke i Izraela postoji značajna saradnja odbrambene industrije, uključujući razvoj projektila i druge municije, uključujući kompanije poput Rheinmetall, MBDA Deutschland i Krauss-Maffei Wegmann, između ostalih, navodi SIPRI.

U oktobru je njemački kancelar Olaf Scholz rekao parlamentu svoje zemlje da je ponudio vojnu pomoć Izraelu.

“U ovom trenutku postoji samo jedno mjesto za Njemačku – mjesto na strani Izraela. Naša vlastita historija, naša odgovornost koja proizlazi iz holokausta, čini nam stalnim zadatkom da se zauzmemo za sigurnost države Izrael”, kazao je Scholz.

Iako u manjem opsegu od Njemačke, Italija je isporučila dijelove za školske i borbene avione, uključujući M-346 Master i laki helikopter AW-119, navodi SIPRI.

Iako Rim još nije obećao vojnu podršku Izraelu, italijanska premijerka Giorgia Meloni izrazila je podršku i bliskost s izraelskim stanovništvom nakon napada Hamasa.

Između 2013. i 2022. godine italijanske kompanje prodale su Izraelu naoružanje u vrijednosti od gotovo 120 miliona eura: u prosjeku oko 12 miliona eura godišnje, prema Pagella Politica.

Podaci koje je s Euronewsom podijelila Kampanja protiv trgovine oružjem (CAAT) pokazuju da je Velika Britanja značajan dobavljač oružja i Izraelu.

Osigurava komponente koje čine 15 posto F-35 nevidljivih borbenih aviona koje Izrael trenutno koristi za nemilosrdno bombardiranje Gaze, pogađajući škole, bolnice i stambena područja.

Oni su konzervativno procijenili da ova trgovina vrijedi 336 386 miliona eura od 2016. godine.

Međutim, grupa je rekla da je najznačajniji izvoz putem otvorenih dozvola, što otežava određivanje tačno što se prenosi zbog nedostatka transparentnosti.

CAAT je ukazao na nekoliko zabrinjavajućih otvorenih licenci koje bi mogle lako uključiti vojne predmete koji bi se mogli koristiti u Gazi, poput opreme, softvera i tehnologije za borbene avione i helikoptere, plus komponente za artiljeriju, mornaričko oružje i borbena plovila, projektile i opremu za municiju i vojne radare.

“Prodaja oružja Izraelu mora se odmah zaustaviti. Izrael čini ratne zločine protiv palestinskog naroda u svojoj neprekidnoj opsadi i bombardiranju Gaze, uzrokujući humanitarnu katastrofu i ubijajući tisuće civila”, rekla je Emily Apple, CAAT-ova medijska koordinatorica u izjavi poslanoj Euronewsu.

Slanjem vitalnih dijelova koji omogućuju izraelsku kampanju bombardiranja, ustvrdila je da su britanska vlada i industrija suučesnici u tim ratnim zločinima.

U priopćenju poslanom Euronewsu, Amnesty International je rekao da je dugo pozivao na sveobuhvatni embargo na oružje za Izrael, Hamas i druge palestinske naoružane skupine.

“Usvojili smo ovo stajalište zbog obrazaca ozbiljnih kršenja međunarodnih ljudskih prava i humanitarnog prava koji se protežu godinama unazad kroz mnoge sukobe”, rekao je za Euronews Patrick Wilcken, istraživač o vojnim, sigurnosnim i policijskim pitanjima pri Amnesty Internationalu.

Rekao je da Amnesty ima dokumentirane dokaze o ratnim zločinima od izraelskih snaga, kao i Hamasa i drugih naoružanih skupina.

“Što se tiče izraelskih snaga, to je uključivalo nepoduzimanje izvedivih mjera opreza kako bi se poštedjeli civili, izvođenje neselektivnih napada koji nisu razlikovali civile od vojnih ciljeva ili izvođenje napada koji su možda bili usmjereni protiv civilnih objekata”, prema Wilckenu.

“Hamas je počinio masovna ubistva, uzimanje talaca i lansiranje neselektivnih raketnih napada na Izrael”, dodao je.

Slanje vojne opreme Izraelu u suprotnosti je s politikom EU-a koja zahtijeva poštivanje ljudskih prava u zemlji konačnog odredišta kao i poštovanje međunarodnog humanitarnog prava od te zemlje, upozorava Amnesty.

Članci 6. i 7. Ugovora o trgovini oružjem također zabranjuju transfere tamo gdje postoji veći rizik da bi se oružje moglo upotrijebiti za počinjenje ili omogućavanje ozbiljnog kršenja međunarodnog humanitarnog prava.

“Države koje nastavljaju transferirati oružje Izraelu ili Hamasu i drugim palestinskim oružanim skupinama sa znanjem da država ili skupina primateljica koristi to oružje za počinjenje ‘međunarodno protivpravnih radnji’, što uključuje zločine prema međunarodnom pravu kao što su ratni zločini i zločini protiv čovječnosti, sami su u opasnosti od pomaganja i pomaganja u tim nedjelima,” dodao je Wilcken.​

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

1 Comment
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
Sandzaklija
Sandzaklija
10 mjeseci ranije

Rokaj Putine i ocisti od jevrejsko katolicke pogani sve do Vatikana!

1
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex