Napad na Kabbu i Mesdžidul-haram: Zašto su francuski specijalci morali privremeno preći na islam
U novembru 1979. godine grupa naoružanih ekstremista predvođenih Juhayman al-Otaybiem zauzela je Mesdžidul-haram, odnosno Veliku džamiju u Meki, u Saudijskoj Arabiji. Ono što je manje poznato je uloga francuskih specijalnih snaga GIGN, koje su pozvane da pomognu Saudijcima.
GIGN ili interventna grupa Nacionalne žandarmerije jedinica je za specijalne operacije unutar Francuske nacionalne žandarmerije. Njihova je specijalnost borba protiv terorizma, spašavanje talaca, ali i druge visokorizične situacije. Smatraju se jednom od najelitnijih i najobučenijih specijalnih jedinica na svijetu.
Napadači na Kabbu su bili grupa islamskih fundamentalista, predvođeni Juhaymanom al-Otaybijem, Saudijcem koji se razočarao u modernizaciju saudijskog društva. Grupa, poznata kao Ikhwan ili “Bratstvo”, vjerovala je da je saudijska vlada skrenula s pravog puta islama, te da je postala korumpirana i neislamska.
Njihov cilj je bio svrgnuti saudijsku vladu i uspostaviti puritansku islamsku državu. Odabrali su Veliku džamiju kao mjesto svoje pobune jer je to najsvetije mjesto u islamu i ima veliki značaj za muslimane širom svijeta.
Napadači su preuzeli kontrolu nad džamijom, uzevši stotine ljudi kao taoce, uključujući hodočasnike, uposlenike džamije i članove saudijske kraljevske porodice. Zahtijevali su da saudijska vlada uvede strogi islamski zakon i prekine svoje bliske odnose sa SAD i drugim zapadnim silama.
GIGN je primio poziv od vlade Saudijske Arabije, tražeći njihovu pomoć u opsadi Velike džamije. GIGN se brzo mobilizirao i poslao tim od 30 operatera u Saudijsku Arabiju. Međutim, pojavio se problem. Prema islamskoj tradiciji, u sveti grad Meku mogu ući samo muslimani. Ovo je predstavljalo problem za GIGN jer njihovi specijalci nisu bili muslimani.
Kako bi učestvovali u operaciji, operateri GIGN-a morali su preći na islam. Bila je to vrlo neuobičajena situacija za jedinicu specijalnih snaga, međutim, GIGN je to vidio kao nužan korak kako bi izvršio svoju misiju i spasio živote.
Operateri GIGN-a prošli su ubrzani kurs islama, koji je vodio lokalni imam. Naučili su osnove vjere, uključujući kako se moliti, i kako poštovati muslimanske običaje i tradiciju. Također su morali prihvatiti muslimanska imena.
Misija GIGN-a bila je pomoći saudijskoj vladi u ponovnom preuzimanju Velike džamije i oslobađanju talaca koji su bili držani u njoj. Operacija je bila složena i vrlo opasna, a GIGN je morao proći labirint podzemnih tunela kako bi došao do džamije. Naišli su na žestok otpor militanata, koji su bili teško naoružani i dobro pripremljeni.
GIGN je zajedno sa saudijskim snagama uspio uspješno izvršiti svoju misiju. Svi napadači su savladani a vođa ekstremista al-Otaybi je uhvaćen.
Napadači koji su uhvaćeni izvedeni su pred sud i na kraju pogubljeni. Juhayman al-Otaybiju, vođi grupe, javno je odrubljena glava u Rijadu u januaru 1980. godine, zajedno sa 63 njegova sljedbenika. Drugi su zatvoreni ili protjerani.
Opsada Kabbe imala je veliki utjecaj na saudijsko društvo i islamski svijet u cjelini. Razotkrila je duboke podjele unutar saudijskog društva između tradicionalista i modernizatora, te upoznala svijet sa prijetnom koju predstavljaju fundamentalističke grupe koje odbacuju kompromis i nastoje nametnuti svoju viziju islama drugima.
(Klix)