OVAKO IZGLEDA KORONA VIRUS U SRBIJI – Prosečna starost žrtve 64,2 godine, tri četvrtine su muškarci – ALI IMA I PODATAKA KOJI BUDE NADU

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Prosečna starost pacijenata preminulih od korona virusa u Srbiji je 64,2 godine, a nijedna od 39 žrtava nije bila mlađa od 40 godina, pokazuju statistički podaci o epidemiji korona virusa u Srbiji zaključno sa petkom, 3. aprilom, do 15 sati, a u koje je “Blic” imao uvid. Ipak, ima i preliminarnih analiza koje nagoveštavaju, uz dozu opreza, da mere Kriznog štaba imaju efekta da situacija ne bude mnogo gora.

SDFGHJKMHNGFDSCFVGBH

{module Oglas 2019 – U članku 2}

Pođimo redom.

Na 1.476 registorvanih slučaja zaraze, sa pomenutih 39 žrtava, procenat smrtnosti je 2,64 odsto. To je, naravno, podložno tumačenjima jer zavisi i od ukupnog broja testiranih. Mnogi stručnjaci širom sveta veruju da se s povećanjem broja testiranih, kada se “zahvata” i veći broj lakše obolelih, mortalitet smanjuje.

Od ukupnog broja preminulih tri četvrtine su muškarci – 29 pacijenata ili 74,36 odsto – a jedna četvrtina žene – 10 pacijenata ili 25,64 odsto. Prosečna starost preminulih muškaraca je 61,2 godine, naspram 72,5 godine za žene

Konkretni podaci za 39 žrtava korona virusa u Srbiji izgledaju ovako:

{module Oglas 2019 – U članku 1}

– nema preminulih mlađih od 40 godina

– od 40 do 49 godina preminulo je 8 osoba, ili 20,51 odsto od ukupnog broja preminulih, svih 8 muškarci,

– od 50 do 59 godina preminule su 3 osobe, ili 7,69 odsto od ukupnog broja, dva muškarca i jedna žena,

– od 60 do 69 godina preminulo je 14 osoba, ili 35,9 odsto od ukupnog broja, 11 muškaraca i tri žene,

– od 70 do 79 godina preminulo je 7 osoba, ili 17,95 odsto od ukupnog broja, 5 muškaraca i dve žene,

{module Oglas 2019 – U članku 0}

– preko 80 godina preminulo je 7 osoba, ili 17,95 odsto od ukupnog broja, 3 muškaraca i 4 žene.

Prvi podaci: mere Kriznog štaba izgleda da deluju

Ima i dobrih nagoveštaja, međutim, uz dobru dozu opreza pri tumačenju podataka. Prema drugim, preliminarnim podacima u koje je “Blic” imao uvid, obrađenim na 756 obolelih od korona virusa, mere Kriznog štaba usmerene na zaštitu građana starijih od 65 godina izgleda da – deluju!

Prema ovim podacima koje su skupile nadležne državne institucije na 756 obolelih, procenat obolelih od korona virusa u Srbiji među starijim od 65 godina daleko je manji nego u Italiji, a osetno je manji i kad se poredi udeo populacije starije od 65 godina u ukupnoj populaciji Srbije. To, naravno, ne znači da korona virus u Srbiji ne pogađa starije stanovništvo – videli ste podatke o mortalitetu – već laički rečeno da smo, možda, uhvatili voz za zašitu starijih i da korona virus u Srbiji ne može da “nađe” veliki broj starijih od 65 godina za koje bi se “zakačila”, jer se u velikoj većini pridržavaju pravila izolacije. Ako bi se ovaj trend nastavio i na većem broju obolelih, to bi zaista bio dobar signal.

Konkretno poređenje sa Italijom zasad izgleda ovako:

– u Srbiji stariji od 60 godina (tu spadaju SVI stariji od 60 godina) čine 27,9 odsto obolelih, u Italiji čak 57,9 odsto,

– u Srbiji stariji od 70 godina (SVI stariji od 70 godina) čine 11,3 odsto obolelih, u Italiji 39,5 odsto,

– u Srbiji stariji od 80 godina (SVI stariji od 80 godina) čine 3,1 odsto obolelih, u Italiji čak 18,8 odsto,

– u Srbiji stariji od 90 godina (tu spadaju svi stariji od 60 godina) čine 0,2 odsto obolelih, u Italiji 3,2 odsto.

Ponavljamo, pri tumačenju ovih podataka potrebna je velika doza opreza. U Italiji je oboleo mnogo veći broj ljudi, a tada je povećan i rizik od zaraze ili od ulaska korone u staračke domove.

Izvor:Blic/Foto:Tanjug

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...
Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex
Close

Dobro došli na stranice portala Sandzaklive.rs

Molimo vas da odobrite oglase na našoj web-stranici

Izgleda da upotrebljavate program za blokiranje oglasa. Sadržaj našeg portala za sve čitatelje je u potpunosti besplatan. Stoga, jedini izvor prihoda našeg portala su oglasi koji omogućava kontinuiran i neometan rad redakcije te osiguravaju nezavisno i nepristrasno novinarstvo.