Uđeš u Srbiji, izađeš u Crnoj Gori: Misterija Godovske pećine u srcu Peštera, istraživači utvrdili samo jedno

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Na jugozapadu Srbije, u ataru sela Godovo, nalazi se Godovska pećina, prirodni dragulj skriven u krečnjačkoj gredi Dedovog Brda na 985 metara nadmorske visine. Ova speleološka riznica, udaljena svega osam kilometara od Tutina, ima veliki turistički potencijal iako su je do sada istražival samo meštani.

  • Pećina je smeštena u srcu prirode, nestvarnim lepotama Peštera. Dugačka je oko 300 metara, to je ono što je za sada poznato. Pitanje je da li i gde ima još podzemnih tunela. Ono po čemu je specifična Godovska pećina jeste da uđete u Srbiji, a izađete u Crnu Goru, tačnije u pogranično područje sa ovom susednom zemljom – rekao je turistički vodič Sabahudin Abdagić poznatiji kao Pešterski rendžer.

On dodaje da uprskos velikom potencijalu i pećinskom nakitu, speleolozi su retko skoro pa nikako posećivali ovaj objekat. Ono što joj daje dodatnu čar jesu podzmeni potoci.

  • Istraživanjem Godovske pećine mahom su se bavili meštani, koristili su improvizovane alatke i došli do saznanja da u pećini ima dosta i pećinskog nakita. Tek od skoro je ova pećina i na turističkoj mapi putnika namernika i avanturista. Uz obnovu i promociju, ova lokacija mogla bi biti i zamajac turističkog razvoja tutinskog kraja. Ovde je priroda divlja i netaknuta, pravi raj, dodaje Sabahudin.

Godovska pećina ima dva ulaza – jedan funkcioniše kao povremeni ponor, dok drugi predstavlja stalni izvor vode. Tokom vlažnih perioda, voda potoka Piskavci protiče kroz pećinu, dok u sušnim mesecima unutrašnji izvori u levom zidu obezbeđuju stalan dotok vode. Ukupna dužina pećinskih kanala iznosi 322 metra, a celokupno zaštićeno područje prostire se na 5,27 hektara.

Ovaj prirodni fenomen je zakonom zaštićen kao Spomenik prirode geomorfološkog karaktera, čime se čuva njegova jedinstvena vrednost i ekosistem. Ljubitelji speleologije i prirode imaju priliku da istraže njene hodnike i upoznaju se sa hidrografskim značajem pećine, koja predstavlja jedan od retkih primera ovakvih kraških formacija u Srbiji.

Lokalne vlasti i turističke organizacije prepoznaju potencijal Godovske pećine za razvoj eko-turizma i istraživačkih ekspedicija. Planiraju se dodatne mere zaštite i unapređenje pristupačnosti kako bi se ova prirodna znamenitost približila turistima i istraživačima.

(Telegraf.rs)

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest


1 Comment
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
Sead
Sead
2 mjeseci ranije

Postovani,
kada je glagol kretanja u pitanju, ne moze se reci udjes u Srbiji nego udjes u Srbiju, udjes u kucu, u sobu i sl. A ne udjes u kuci, sobi itd. Tako isto kad izadjes, ne moze se reci izadjes u Crnoj Gori, Americi, pustinji, nego izadjes u Crnu Goru, Ameriku, pustinju.

1
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex
error: <b>Alert: </b>Content selection is disabled!!