Braća Kurtagić čuvaju najveće stado ovaca na Balkanu i prave sjenički sir koji se unaprijed proda

Na nepristupačnim pašnjacima između sela Kijevci, Žitniće i Kamešnica, četvorica braće iz porodice Kurtagić izgradili su farmu sa 1.500 ovaca, ručnom mužom i godišnjom proizvodnjom četiri tone punomasnog ovčijeg sira.
Vranotići (Pešter) – U srcu Pešterske visoravni, na tridesetak kilometara od granice sa Albanijom i Crnom Gorom, nalazi se farma braće Kurtagić, koja danas broji čak 1.500 ovaca. U selu Vranotići, koje se nalazi na 1.200 metara nadmorske visine, četvorica braće – Ramo, Šefket, Saladin i Ekrem – izgradili su jedno od najimpresivnijih stočarskih gazdinstava na Balkanu.
- – „Naslijedili smo oko 170 ovaca od oca, a sada brojimo 1.500. Ljubav prema stočarstvu i rodnom kraju presudila je da ostanemo i proširimo porodični posao“, kaže Saladin Kurtagić.
Prva farma formirana je u selu Čitluk, ali su Kurtagići prije devet godina kupili oko 20 hektara zemljišta u Vranotićima, a potom i dodatne površine. Danas obrađuju preko 70 hektara livada i dodatno uzimaju zemljište u zakup. Njihove ovce – sjenička pramenka – prilagođene su ekstremnim uvjetima.
- – „Zimi se ovdje bilježi i do -39 stepeni. Ali ova ovca sve izdrži. Sama se jagnji, ne traži pomoć. Najvažnije je da ima hrane i vode“, objašnjava Saladin.
Ručna muža i sir koji nestaje unaprijed
Kurtagići dnevno pomuzu oko 300 do 350 ovaca, a mužu obavljaju sami – Saladin, njegov brat, supruga i snaha. Sve se radi ručno, dva puta dnevno – ujutro i navečer, a najviše mlijeka ima u maju, kada dnevno dobiju i preko 100 litara.
U seoskoj mljekari, od tog mlijeka prave punomasni ovčiji sir, koji pakuju u tradicionalne kace od 50 kilograma. Godišnje proizvedu između 3,5 i 4 tone sira, a sve količine su unaprijed prodane, najviše za tržište Novog Pazara.
- – „Sad je cijena odlična – oko 10 eura po kilogramu. Nekad je bilo i po 1,80 eura i nismo mogli da ga prodamo. Sada je drugačije – sve je unaprijed naručeno“, kaže domaćin.
Zimski mjeseci donose dodatne izazove – snijeg, hladnoća, nepristupačan put i divlje zvijeri. Najveća pomoć u čuvanju stada su pastirski psi Kangali.
- – „Imamo četiri Kangala, ne odvajaju se od stada. Jedne zime došlo je šest vukova do štale, ali su psi uspjeli da ih otjeraju. Bez njih ne možemo“, kaže Saladin.
U sezoni jagnjenja stado naraste i do 2.000 grla, a prema grubim procjenama, ovce se čuvaju na prostoru od preko 500 hektara pašnjaka.
Porodični rad i odricanja
Na farmi tokom zime ostaju dvojica braće, dok ostatak porodice odlazi u Čitluk zbog školovanja djece. Ukupno, porodicu Kurtagić čini oko 20 članova, uključujući osam braće i jednu sestru, rasutih od Pešteri do Amerike.
- – „Najviše posla imamo ljeti, kada pripremamo hranu za zimu. Računa se da jednoj ovci treba oko 300 kilograma sijena. Imamo četiri traktora, presu, mehanizaciju. Sve je polovno, ali funkcionalno“, navodi Saladin.
Kurtagići imaju sve ovce umatičene i ostvaruju pravo na subvencije – i po grlu i po hektaru. Iako su ranije isplate kasnile, ove godine su, kako kažu, stigle na vrijeme. Međutim, ono što i dalje nedostaje jeste – put.
- – „Tri i po kilometra makadama. Kad kiša padne, ne može ni tenk da prođe. Vodu smo sami doveli sa sedam kilometara udaljenosti, ali put ne možemo sami napraviti. Ako bi se to riješilo, garantujem – stočarstvo bi opstalo ovdje“, zaključuje domaćin.
- – „Mnogo smo se odricali da bismo došli do ovoga. Ne možeš raditi nešto ako to ne voliš. Meni je najljepše kad sam svoj na svome“, poručuje Saladin Kurtagić, čuvar ovaca, tradicije i nade da Pešter neće ostati pust.