Islamska zajednica Kosova: Domaći zadatak za djecu protiv dočeka Nove godine, ‘greška koja se ne smije ponoviti’
Islamska zajednica Kosova (BIK) ogradila se od aktivnosti koja se dogodila u džamiji u Prištini, 31. decembra, kada su djeca dobila zadatak da osmisle kako da ubijede svoje roditelje da ne dočekaju Novu godinu. Za ovu aktivnost Vijeće Islamske zajednice Prištine je saopštilo da će intervjuisati imama džamije “Mati 1” Fadila Musliua.
Putem objave na sajtu džamije na društvenoj mreži Facebook saznalo se da je uoči novogodišnjeg praznika djeci, uglavnom maloljetnicima, održano predavanje protiv proslave Nove godine.
“Kako ubijediti roditelje da ne dočekaju Novu godinu”, bila je tema za koju su “učenici morali da dostave ideju na papiru”, stoji u objavi 31. decembra na zvaničnoj Fejsbuk stranici “Mati 1” džamije u Prištini.
Fotografije djece, tokom uključenja u akciju organizovanu 31. decembra, objavljene su u postu ove džamije. Djeca su donijela svoje radove u razred i detaljno objasnila kako će pokušati da ubijede svoje roditelje da ne slave paganski praznik”, navodi se u objavi džamije “Mati 1”.
Imam prištinske džamije “Mati 1” Fadil Musliu, intervjuisan za Radio Slobodna Evropa 2. januara, kaže da se aktivnost od 31. decembra odvijala u okviru ženskog sektora koji funkcioniše u okviru džamije.
Učiteljica Xheneta Fejzullahu-Fejziu je podređena ovom odjeljenju, koja sa djecom u džamiji “Mati 1” izvodi osnovnu nastavu o islamskoj vjeri.
U Ženskom odjelu BIK-a kažu da ova aktivnost nije planirana u koordinaciji sa BIK-om.
RSE je pokušao, preko imama Musliua, da kontaktira učiteljicu Dženetu Fejzulahu-Fejziu. Ali, prema Muslijevim riječima, ona odbija kontakt s medijima.
Međutim, Musliu naglašava da je aktivnost razvijena po planu nastavnika, koji je, kako kaže, “uvijek u koordinaciji sa Ženskim odjelom koji djeluje u okviru BIK-a”.
“Ona je u koordinaciji sa Odjeljenjem za žene i u koordinaciji sa svojim kolegama – jer Islamska zajednica ima desetine mualima [učitelja] koji svoje aktivnosti sprovode u džamijama Kosova – predvidjela su to [predavanje]”, naglašava Musliu.
Dodaje da je nakon toga vidio radove učenika i kaže da oni ne sadrže izazivanje mržnje i netrpeljivosti.
“Niti ima bilo kakvog omalovažavanja ili ponižavanja. Tamo se samo objašnjava da mi kao muslimani imamo dva praznika sa vjerske tačke gledišta: praznik Ramazanski bajram i praznik Kurban bajram. Zapravo, čak ni Nova godina ne predstavlja nikakav vjerski praznik bilo koje religije”, naglašava Musliu.
Dodaje da muslimanski vjernici nisu protiv onih koji dočekuju Novu godinu, “ali nismo ni za to da nam je neko nameće kao obavezu (praznik)”.
Šta kažu centralne i lokalne institucije?
Vaxhide Podvorica-Bunjaku, šef Odjeljenja za žene u Islamskoj zajednici Kosova, kaže da je aktivnost koju je razvila učiteljica Fejzullahu-Fejziu van plana odjeljenja koje ona vodi.
“To nije plan odjela. Drugi nastavnici, naši učitelji, nisu tako nešto radili, na primjer, kao što je ona radila. Žao nam je što se ovako nešto dogodilo, u ovakvom obliku, jer svi, kao ljudi, kao civilno društvo, treba da uživaju u praznicima”, rekla je Podvorica – Bunjaku.
Povodom aktivnosti razvijene sa djecom u džamiji “Mati 1”, 31. decembra reagovao je i Savjet Islamske zajednice Priština.
Predsjedavajući ovog Savjeta Hetem Sopjani u razgovoru za Radio Slobodna Evropa ocenjuje kao pogrešnu aktivnost od 31. decembra u džamiji “Mati 1”, koja je pod kontrolom Savjeta Islamske zajednice Prištine. On, međutim, smatra da greška nije napravljena namjerno i kao takva kaže da to uopšte ne predstavlja stav BIK-a.
“Ne smatram da se Nova godina ne treba slaviti, jer, na kraju krajeva, naša djeca, ljudi, članovi porodice… mi nemamo ovlasti da ih spriječimo i da ne slave Novu godinu. To se desilo i nadam se da se neće desiti u budućnosti. To je slučajna greška koja se dogodila, to je propust koji su napravili kompetentni ljudi”, naglašava Sopjani.
Dodao je da će imam džamije “Mati 1” biti pozvan u instituciju u Islamskoj zajednici radi pojašnjenja aktivnosti u njegovoj džamiji, ali i javnih izjava.
“Imam će također biti intervjuisan. Imam će biti pozvan na sastanak zbog stvari koje su se desile i nadamo se da se takve stvari neće dešavati u budućnosti”, rekao je Sopjani.
U međuvremenu, Žensko odjeljenje u BIK-u nije preciziralo da li će biti preduzete bilo kakve mjere protiv učiteljice Fejzullahu-Fejziu.
Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine na Kosovu živi više od 95 posto muslimana.
Kosovo je, na osnovu Ustava, sekularna, multireligijska država.
Akcije protiv dočeka Nove godine na Kosovu bile su i krajem prošlog decembra, kada je u gostionici Elez spaljena jela koju su za novogodišnje praznike posadile lokalne vlasti. Na ulicama grada podijeljeni su i plakati sa porukom “Nova godina nije naš praznik, ne slavite praznike nemuslimana”.
Povodom ovog slučaja, Policija Kosova saopštila je da su 28. decembra uhapšene četiri osobe.
Slobodna Evropa
Aha,ovo protestuju oni što im je vjera albanizam.