Još jedan virus pokosio građane, sve je više i oboljele djece, na šta da obratite pažnju
Tokom leta ali i početkom jeseni, još jedan virus koji muči naše građane jeste i stomačni virus. Mučnina, povraćanje, dijareja, neki su od simptoma koji ovih dana teraju građane da se jave lekaru. Ove simptome ponekad može pratiti i temperatura.
Kako lekari objašnjavaju poslednjih dana, ali i prethodnih nekoliko nedelja javljali su se oni koji su se vratili sa godišnjeg odmora.
Dr Aleksandar Stojanović, v. d. direktora Doma zdravlja Palilula, objasnio je da su među obolelima najviše onih koji su se vratili iz Crne Gore, nešto manje iz Grčke i Hrvatske.
– Dolaze i žale se da nisu u stanju da rade, manje zbog temperature, više zbog mučnine, dijareje, malaksalosti, povraćanja i bolova u stomaku. Stomačni virus se retko javlja sa temperaturom, osim ako nije udružen s urinarnom infekcijom, a i korona nema stomačne tegobe, pa je lako prepoznati o kojoj infekciji se radi – objasnio je dr Stojanović.
Simptomi
Stomačna infekcija koja može da bude praćena i uvećanjem limfnih žlezda i curenjem iz nosa može da bude izazvana i bakterijama, ne samo virusom. Pogotovo što trenutno ima mnogo infekcija. Pacijenti koji se javljaju imaju lakše ili teže simptome, ali kako god ni jedni ni drugi nisu prijatni i zahtevaju odmor i strogu dijetu.
Onim pacijentima sa blažim simptomima dovoljna je nadoknada tečnosti i soli ishranom i higijensko dijetalni režim ishrane da bi im bilo bolje, ali ne treba previše čekati.
Takođe neki od virusa mogu da izazovu stomačne tegobe ili bol u grlu sa povišenom temperaturom čiji simptomi podsećaju na blaži oblik gripa, a s obzirom da se trenutno borimo sa epidemijom korone, mogu na trenutak da zaliče i na te simptome.
Kada kod lekara
– Onda kada pacijent provede više vremena u toaletu nego u ostalim prostorijama vreme je za odlazak kod doktora – izjavio je dr Stojanović, i dodao da uz dobru terapiju sve prolazi za nekoliko dana, te je važno da pacijent popije celu kutiju lekova.
Bolovanje obično traje do 10 dana – rekao je doktor.
Stomačni virus pogađa i decu
Stomačni virus može pogoditi kako starije tako i decu, pedijatar dr Saša Milićević, pojasnio je da đaci ne treba da razmenjuju olovke i gumice, jer na taj način mogu da se prenesu klice.
– Deca nekada čak menjaju i maske – kaže dr Milićević, i navodi da neka posebna terapija za stomačni virus koji se pojavio nije potrebna i preporučio da deca koja ga imaju ne bi trebalo da idu u školu.
– Ako dete ima simptome, trebalo bi da ostane kod kuće. Bolje da sačekaju nekoliko dana, sigurnije je – savetuje doktor.
Ishrana je najveći udeo u lečenju stomačnog virusa
Stomačni virus predstavlja bolest prljavih ruku, i prenosi se preko vode, voća, povrća i prljavih predmeta, te se savetuje higijena, kako zbog korone, tako i zbog ostalih opasnosti koje vrebaju.
– Mi u našim ustima imamo više bakterija nego u kupatilu. Ima i dobrih i patogenih, ali osnovna stvar je čistoća usta. Stomačne tegobe se javljaju jer imunitet opadne zbog nepravilne ishrane i manjka fizičke aktivnosti. Fizička aktivnost je najbolji lek za sve – kaže dr Biserka Obradović, specijalista opšte prakse.
Najveći udeo u lečenju stomačnog virusa je ishrana. Osnovna stvar je dijetalna hrana.
– Izbaciti mleko i mlečne proizovde, sveže voće i povrće. Dok traje dijareja jesti – bareni pirinač, dvopek i bareno povrće, to je najbolje rešenje. Kada se dijareja primiri, onda uvoditi supice iz kese, banane, pečenu jabuku, barenu piletinu i ribu, nikako prženo. Jer mi smo i dalje pod upalom, takva hrana je kao so na ranu i samo bismo uznemirli dodatno digistivni trakt – objašnjava dr Obradović.(Blic)