Najbolja i najgora hrana za štitnu žlijezdu
Štitna žlijezda proizvodi hormone koji utiču na gotovo svaki organ u tijelu, od otkucaja srca i tjelesne temperature do probave, metabolizma, raspoloženja, disanja i još mnogo toga.
Kada štitna žlijezda pravilno radi, oslobađa hormone u krvotok, uglavnom trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), prema Endokrinološkom društvu SAD-a.
Međutim, ponekad štitna žlijezda može da proizvodi previše ili premalo tih hormona. Uzrok mogu biti bolesti štitne žlijezde, poput hipotireoze, hipertireoze i Hašimotove bolesti.
Budući da ona utiče na funkciju tijela, važno je jesti hranjive namirnice koje podržavaju zdravlje štitne žlijezde, prenosi B92. Zato su dijetetičari i nutricionisti za „Eating Well“ naveli koje namirnice mogu poboljšati zdravlje štitne žlijezde, ali i one koje je najbolje izbjegavati.
Najbolje namirnice za zdravlje štitne žlijezde
Brazilski orah
Ovi orašasti plodovi dolaze iz amazonske prašume i prepuni su hranjivih materija. Selen je esencijalni mineral s antioksidativnim svojstvima koji je vitalan za zdravlje štitne žlijezde, prema Nacionalnim institutima za zdravlje. Dijetetičarka Josten Fish preporučuje jedenje jednog brazilskog oraha svaki dan.
Morske alge
Morske alge prepune su joda, još jednog esencijalnog nutrijenta koji omogućava žlijezdi da obavlja svoj posao. Međutim, postoje određene mjere opreza.
„Iako je jod ključan za funkciju štitne žlezde, previše joda može da joj našteti, posebno kod osoba s Hašimotom“, kaže dijetetičarka Daniel Smit.
Dodaci joda, kao i konzumacija namirnica bogatih jodom nose određeni rizik pa je potrebno razgovarati s ljekarom prije nego što ih uključite u ishranu.
Jaja
Jaja su protein i odličan izvor vitamina B12 i holina. Kada je riječ o zdravlju štitne žlijezde, ona su važna jer sadrže selen, jod i tirozin, esencijalnu aminokiselinu koja je građevinski blok hormona štitne žlijezde.
Govedina
Govedina nije samo izvrstan izvor proteina, gvožđa i vitamina B12, već je takođe sjajan način za dobijanje doze cinka. Esencijalni mineral, cink, pomaže u borbi protiv infekcija, stvara DNK i igra važnu ulogu u zdravlju štitne, prema istraživanju iz 2023. objavljenom u Frontiers in Endocrinology.
Lisnato, zeleno povrće
Lisnato zeleno povrće bogato je antioksidansima i vitaminima B. Postoji osam različitih vitamina B, a lisnato zeleno povrće, poput spanaća, sadrži gotovo sve od njih.
„Antioksidansi pomažu da se štitna žlijezda zaštiti od oksidativnog stresa, a vitamini B igraju ulogu u metabolizmu energije i funkciji štitne žlijezde“, pojašnjava Smit.
Najgore namirnice za štitnu žlijezdu
Soja
Namirnice od soje, poput tofu sira, edamamea i sojinog mlijeka, imaju mnoge zdravstvene prednosti. Međutim, sojine namirnice mogu ometati lijekove za štitnu žlijezdu koji se koriste za liječenje hipotireoze, prema Klinici Mayo. Zato se preporučuje konzumiranje soje najmanje sat vremena nakon uzimanja lijeka, što vašem tijelu daje dovoljno vremena da u potpunosti apsorbuje lijek.
Naravno, o hrani i njenoj interakciji s lijekovima dodatno razgovarajte s ljekarom.
Kofein
Kafa i druga kofeinska pića, poput energetskih napitaka i čaja, mogu pogoršati neke simptome hipertireoze te uzrokovati anksioznost i ubrzane otkucaje srca.
Sirovo povrće iz porodice kupusnjača
Povrće poput brokolia, karfiola, prokelja, kelja i kupusa, kada je sirovo, sadrži goitrogene koji mogu uticati na funkciju štitne žlijezde. Kuvanje ovog povrća pomaže da se smanji goitrogen aktivnost i čini ih boljom opcijom za one s hipotireozom.
Namirnice bogate dodatim šećerom
Postoji veza između dijabetesa i poremećaja štitne žlijezde, kaže pregled objavljen u časopisu „Diabetes & Metabolism Journal 2022.“, stoga je važno izbegavati namirnice koje uzrokuju promjenu nivoa šećera u krvi.
Trans-masti
Trans-masti mogu se naći u namirnicama poput kokica za mikrotalasnu pećnicu, rashlađenih tijesta, pržene hrane, margarina i komercijalnih grickalica. Trans-masti utiču na način komunikacije mozga i štitne žlijezde.
Zato mnogi koji ih konzumiraju mogu patiti od moždane magle i drugih kognitivnih problema. Potrebno je provesti dodatna ispitivanja, ali istraživači su 2022. za časopis „Frontiers in Endocrinology“ istakli da postoji veza između upale uzrokovane trans-mastima i problema sa štitnom žlijezdom.
N1