KUPUJETE LI SALATU U SUPERMARKETIMA? Držite se podalje od ove dvije vrste zbog povećanog rizika od bakterija

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Salate su zdrave, ali mogu biti i plodno tlo za bakterije koje izazivaju bolesti. Kupci u supermarketima treba da obrate posebnu pažnju na dva tipa.

Povećan rizik od bakterija u dvije vrste zelene salate Neke vrste zelene salate imaju veći rizik od bakterijske kontaminacije. Mladi listovi spanaća i rukole (rukola) su posebno ugroženi, jer ih njihov sastav i pakovanje čine osjetljivim na bakterije kao što su salmonela i E. coli. Prošle godine Institut Robert Koch (RKI) zabilježio je izbijanje salmonele upravo zbog jako kontaminiranih biljaka.

U mnogim slučajevima izvor zaraze je pakovanje i transport. Plastične vrećice stvaraju vlažno okruženje koje je pogodno za rast bakterija. Rezane salate dodatno povećavaju rizik od infekcija, jer veća izložena površina olakšava širenje mikroorganizama.

Bakterijski rizik: Spanać i rukola su posebno ugroženi Spanać je posebno rizičan jer odrezani listovi oslobađaju biljni sok, koji stvara savršeno okruženje za bakterije. Čak i kada se čuvaju u frižideru, bakterije nastavljaju da rastu.

Osim toga, bakterije mogu biti prisutne na salati prije nego što stigne u hladnjake potrošača. Jedan od glavnih razloga je voda za navodnjavanje, koja može sadržavati visoke koncentracije bakterija, virusa i parazita. Da biste smanjili rizik, najsigurnija opcija je uzgajati vlastitu salatu u svom vrtu.

Istraživanja otkrivaju uzroke bakterija u salati – kako se zaštititi?

Prisustvo enteroparazita u tlu i na listovima je još jedan faktor rizika za kontaminaciju salate. Studija sprovedena u Rio Branku u Brazilu pokazala je da je 96,2% uzoraka zelene salate kontaminirano parazitima kao što su Ascaridia sp., Eimeria sp. i Entamoeba coli.

Kako izbjeći rizik?

Nema potrebe da u potpunosti izbjegavate špinat i repu, ali je važno pridržavati se sljedećih mjera prilikom kupovine i skladištenja: Izbjegavajte salate u plastičnim vrećicama ili ih jedite odmah nakon kupovine.

Salatu uvijek čuvajte u frižideru.

Izbjegavajte naduvene vrećice i salate sa uvelim ili sluzavim listovima.
Iako na pakovanju piše “oprano”, zelenu salatu je potrebno dodatno oprati prije konzumiranja.
Osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom, starije osobe, djeca i trudnice trebaju biti posebno oprezne.

U nekim slučajevima, konzumiranje kontaminirane zelene salate može uzrokovati simptome kao što su proljev, mučnina, bol u trbuhu i grčevi. Ako se to dogodi, preporučuje se posjeta ljekaru.

Phoenix

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest


1 Comment
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
Isidora
Isidora
2 dana ranije

Bilo koju vrstu salate bre jela dobro oberem i stavim da odstoji bar minuta u vodi u kojoj dodam kasiku sanovita detoxamina i posle toga nema bojazni od bakterija…

1
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex
error: <b>Alert: </b>Content selection is disabled!!