Kreće sezona krpelja: Evo kako da se ISPRAVNO zaštitimo

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Krpelji mogu biti prijenosnici virusne bolesti koja uzrokuje meningitis, kao i Lajmske bolesti- bakterijske zaraze koja posebno napada živčani sustav. Simptomi zaraze na početku su slični gripi, kasnije su neurološki

S toplim vremenom sve više idemo na izlote u prirodu gdje u šumamama i na livadamo vrebaju krpelji koji nam mogu prenijeti opasne bolesti.

Na isti način možete da koristite i ulje eukaliptusa – mera je 120 ml destilovane vode i 20 kapi eteričnog ulja, pomešajte ih u bočici s raspršivačem i naprskajte po koži, odeći…

Takođe, možete koristiti i druga eterična ulja. Krpelji navodno ne podnose miris limuna, narandže, cimeta, lavande, ljute nane i geranije, pa će izbegavati hvatanje za sve što miriše na njih. Bilo koje od ovih ulja možete pomešati sa, recimo, bademovim uljem i premazivati njime kožu.

Jabukovo sirće takođe može pružiti zaštitu od krpelja – i vama i vašim ljubimcima. Takođe se meša s vodom, a neki predlažu da malu količinu belog sirćeta dodate u mašinu za pranje veša – neće ostaviti miris na odeći, a braniće vas od krpelja.

“Da bi se prenijeli patogeni s krpelja na čovjeka treba malo više vremena. Zato – ako uklonimo krpelja na vrijeme, spasili smo stvar! Može se koristiti najobičnija pinceta, treba ga uhvatiti što bliže glavici i potom lagano povlačiti. Kod krpelja nema nikakvog mazanja, stavljanja nekakvih lakova, vode ili čega slično”.

Ulje čajevca je jedno od najpoznatijih prirodnih ulja koje se koristi za zaštitu od insekata, dezinfekciju i zaštitu kože od virusa i bakterija. Pomešajte ga sa malo vode i nanesite na kožu.

Kako se zaštititi od krpelja?

Krpelji mogu biti prijenosnici virusne bolesti koja uzrokuje meningitis, kao i Lajmske bolesti- bakterijske zaraze koja posebno napada živčani sustav. Simptomi zaraze na početku su slični gripi, kasnije su neurološki.

“Postoji nekoliko načina zaštite, od kojih je najvažnije cijepljenje za virus krpeljnog meningoencefalitisa, koji je ozbiljna bolest”, upozorava dr. Tomljenović.

Za odlazak u prirodu važna je prikladna odjeća i obuća. Dobro je imati duge hlače i majice dugih rukava. Krpelji se pak češće prikvače na životinjama, veterinarske ambulante su pune.

Nekoliko je načina zaštite, veterinar Matija Milošević pobrojava: “Ampula, tablete i ogrlica. Nama su se najefikasnije pokazale tablete koje se daju jednom mjesečno ili jednom u tri mjeseca. Ako pod djelovanjem tablete krpelj i ugrize životinju, on će se prije prijenosa bolesti osušiti i otpasti.”

RTL/ Nova/Sandzaklive

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest


0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex
error: <b>Alert: </b>Content selection is disabled!!