Istanbul: Bez obzira koje ste vjere – Jeste li se ikad zadesili između Aja Sofije i Plave džamije dok uči ezan?
Jeste li znali da su ezani sa Aja Sofije i Plave džamije usklađeni tako da nikad ne uče u isto vrijeme nego se smjenjuju?
Ovaj fascinantni fenomen ima duboke korijene u poštovanju i kulturnoj harmoniji koja postoji između ovih dvije historijske građevine.
Dio ezana se prouči sa munare jedne džamije, a zatim se isti dio prouči sa munare druge džamije, naizmjenično, sve do kraja. Ezani iz dvije džamije na Sultan Ahmetu su najglasniji, dok su ezani iz drugih, manjih, obližnjih džamija znatno tiši. Iako svi počinju u isto vrijeme, tiši ezani ne ometaju ovaj fascinantan i jedinstveni prizor.
Ako do sada niste imali priliku čuti ove ezane, posebno one sa noćnih namaza, toplo vam preporučujemo da prilikom sljedeće posjete Istanbulu odvojite nekoliko minuta za uživanje. Bez obzira na vašu vjeru, dopustite sebi da osjetite ovu posebnu atmosferu.
Aja Sofija (Hagia Sophia) i Plava džamija (Sultan Ahmedova džamija) su dvije najpoznatije građevine u Istanbulu, smještene neposredno jedna naspram druge. Aja Sofija, sagrađena u 6. stoljeću kao crkva, pretvorena je u džamiju nakon osmanskog osvajanja Konstantinopola 1453. godine, a sada je muzej i džamija. Plava džamija, sagrađena u 17. stoljeću za vrijeme vladavine sultana Ahmeda I, jedan je od najpoznatijih primjera klasične osmanske arhitekture.
Ezan je poziv na molitvu koji se obavlja pet puta dnevno iz minareta džamija. U Istanbulu, posebno u područjima sa velikom koncentracijom džamija, usklađivanje ezana je važno kako bi se izbjegla kakofonija i omogućila jasna i smirena atmosfera za vjernike.
Usklađivanje ezana između Aja Sofije i Plave džamije postiže se kroz preciznu koordinaciju među mujezinima (osobe koje uče ezan). Kada je vrijeme za ezan, mujezin jedne džamije počinje sa pozivom na molitvu, a mujezin druge džamije čeka da prvi završi prije nego što započne svoj poziv. Ova praksa zahtijeva disciplinu i pažnju kako bi se osiguralo da se oba poziva čuju jasno i bez preklapanja.
Ova koordinacija nije samo tehnički podvig, već i simbol međureligijske harmonije i poštovanja. Iako Aja Sofija i Plava džamija imaju različite historijske i arhitektonske karakteristike, njihova usklađenost u učenju ezana odražava jedinstvo i sklad među vjernicima.
Ova praksa također služi kao podsjetnik na bogatu povijest Istanbula, grada koji je stoljećima bio most između Istoka i Zapada, te mjesto susreta različitih kultura i religija. Harmonija ezana iz ovih dvije veličanstvene građevine je suptilan, ali moćan podsjetnik na važnost međusobnog poštovanja i suživota.
MasaAllah.
Чуј наслова, без обзира које сте вјере?
Замисли да смо ми од џамије вашег посланика у Медини направили манастир и дозидали једно 10 звоника па да кажемо, без обзира које сте вјере ово ће вам се свидјет?
Хвала Богу нијесмо никад били од ониш што туђе краду и скрнаве