“DOŠLA NAM JE DEVOJKA OD 22 GODINE, IMALA JE INFARKT” – Alarm upaljen, srpski kardiolog upozorava: Ove greške su sigurna ULAZNICA ZA SMRT, jedna stvar je sve opasnija

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Docent dr Nemanja Đenić, načelnik Klinike za urgentnu internu medicinu VMA istakao je da je sve učestaliji infarkt kod mlađih osoba. Mlađi pacijenti su sve češći kada su u pitanju srčane bolesti, a kako je istakao, nedavno je najmlađi pacijent bila devojka koja je imala 22 godine.

– Mlađi pacijenti su sve češći. To su ljudi 50-ih godina, što definitivno jeste pomeranje nekog proseka u odnosu na ranije – kaže dr Đenić.

– Pitamo te ljude kada su izmerili pritisak poslednji put, kada su proverili holesterol?! Tipičan primer će vam biti čovek koji ima graničan šećer recimo 6-6,5. Smatraće da to nije za lečenje. Imaće pritisak 140 ili 145, smatraće da ni to nije za lečenje. Imaće holesterol 6,5 ili 7, ali smatraće da je to mali porast, da to nije za lečenje. A kumulativno gledano, u našim faktorima rizika oboljevanja od infarkta, dobijate eksponencijalni porast rizika od oboljevanja. Znači nešto je svakako i do nas – kaže dr Đenić.

Kako je istakao, najmlađi pacijent ovih dana, koji je lečen na VMA bila je devojka oko 22 godine.

– Nažalost radili smo devojku oko 22 godine, koja je upravo imala nešto što je vezano za vaskularna oboljenja u svojoj anamnezi, što je verovatno i bio razlog za kardiološki infarkt. Danas je ona srećom dobro – kaže dr Đenić.

Simptomi koje ne smemo ignorisati

– I bez simptoma moramo ići na sistematski ili preventivni pregled. Tu su i gušenje, glavobolja, bol u grudima. Tu su i simptomi oticanja nogu, što takođe, ne smemo zanemariti – objasnio je dr Đenić.

Greške ulaznica za smrt

Dr Predrag Mitrović iz Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije nedavno je upozoravao na drastičan porast pojave infarkta kod mladih u ranim dvadesetim godinama.

Kako je ranije rekao za “Blica”, veoma je važno informisati se o urođenim srčanim manama i dodaje da briga o srcu počinje samim rođenjem, ali i da postoje faktori rizika na koje možemo uticati i na koje ne možemo.

Šta je važno da znate, upozorava dr Mitrović:

  • Postoje urođene srčane mane i jako je važno da nam roditelji kažu toNakon toga kreće stil života: kako se hranimo, da li se odmaramo, kako živimo.
  • Postoje faktori rizika na koje možemo da utičemo – pušenje, gojaznost, fizička aktivnost…
  • Redovni pregledi srca mogu vam spasiti život
  • Iako se mi osećamo mlado, naš organizam stari, pa je važno da se već u 40-im godinama posvetimo redovnim pregledima srca.

– Treba izbaciti pušenje, ne treba biti gojazan treba dovesti na novu meru. Ako imaju šećernu bolest, treba da se leče… To su lekovi koji mogu da se piju 100 godina. Ako je povišen holesterol, ide dijeta, postoje i prirodni načini i medikamenti da se to sredi, ko neće da pije terapiju – objašnjava dr Mitrović.

Pored stresa i načina života na zdravlje utiču i vremenske prilike

Od 45 godine počinje “zamor materijala” i, prema njegovim rečima, dodatni problem predstavlja i to što ne utiče više samo stres i način života na zdravlje čovekaveć i vremenske prilike.

– Nije samo stres protiv našeg zdravlja, sada i priroda radi protiv nas – upozorava dr Mitrović i objašnjava:

  • Od 45. godine počinje zamor materijala, naš metabolizam se usporava i on ne može da popravi neke stvari.
  • Sada praktično imamo samo dva godišnja doba. Vreme u samo jednom danu oscilira za čak 12 stepeni razlike. To utiče i na krvne sudove koji se sužavaju i šire u odnosu na pritisak spoljne sredine.
  • Spoljni faktori i te kako utiču na osciliranje krvnog pritiska, a stručnjaci kažu da je najopasniji izlazak iz toplog u hladno i obrnuto, što može dovesti do grčenja krvnih sudova i kardiovaskularnih promena, tačnije, infarkta miokarda. Ovi faktori najviše utiču na hronične bolesnike i hipertoničare.

– Sva ova dinamika se javlja kada je u pitanju temperatura, a još iza sebe imamo praznike i neadekvatnu ishranu, tako da sve to utiče na dinamiku krvnih sudova i na varijacije krvnog pritiska – upozorava dr Mitrović.

Infarkt u 25. zbog energetskih pića, cigareta…

Dr Mitrović tvrdi da brza hrana i energetska pića koja mladi konzumiraju sve više pogoršavaju njihovo zdravlje. Dodaje i da kisela voda koja pojačava dejstvo energetskih pića, preterano slana i začinjena hrana, sve zajedno utiče na stanje srca.

– Imamo dosta pacijenata koji imaju infarkt sa 24, 25, 26 godina. Kada ih pregledamo vidimo da su krvni sudovi čisti, ali uzimanje energetskih pića u kombinaciji sa pušenjem napravi se spazam i dođe do infarkta – objašnjava naš sagovornik.

(blic)

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex