Kina odbacila navode da je koronavirus nastao u laboratoriji
Uvijek vjerujemo da je ovo naučno pitanje i da zahtijeva stručnu procjenu naučnika i medicinskih stručnjaka, rekao portparol Ministarstva vanjskih poslova Kine
{module Oglas 1 – 2020}
Kina odbacuje navode da je globalna pandemija novog koronavirusa možda nastala u laboratoriji u blizini grada Wuhan, gdje su bili pohranjeni zaraženi uzorci, prenosi Anadolu Agency (AA).
Zhao Lijian, portparol Ministarstva vanjskih poslova Kine citirao je generalnog direktora Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i ostale medicinske stručnjake, koji su rekli da nema dokaza da je prenos virusa počeo iz laboratorije i da nema “naučne osnove“ za takve tvrdnje.
“Uvijek vjerujemo da je ovo naučno pitanje i da zahtijeva stručnu procjenu naučnika i medicinskih stručnjaka. Samo uz razuman odgovor međunarodna zajednica može pobijediti u ovoj borbi. Kina će nastaviti sarađivati s drugim zemljama kako bi se međusobno pomagali i podržavali“, rekao je u četvrtak Lijan.
{module Oglas 0 – 2020}
Kina je, također, oštro demantovala tvrdnje da je odgađala izvijestiti o izbijanju virusa u Wuhanu krajem prošle godine i da je prijavila nedovoljno slučajeva zaraze, što je pogoršalo uticaj pandemije na Sjedinjene Američke Države i ostale zemlje.
Smatra se da je virus vodi porijeklom od šišmišima i da se preko druge životinjske vrste prenio na ljude na tržnici divljih životinja i morskih plodova u Wuhanu, iako to još nije zvanično potvrđeno.
Navodi o početku širenja koronavirusa iz laboratorije objavljeni su u američkim medijima bez direktnih dokaza, a predsjednik Donald Trump obećao je da će obustaviti financiranje WHO-a, dijelom zbog, kako tvrdi, njegove pristranosti prema Kini.
{module Oglas 2 – 2020}
WHO je 11. marta zbog širenja koronavirusa proglasio “globalnu pandemiju“. Također, WHO je uz Evropu novim epicentrom pandemije koronavirusa, koji se prvi put pojavio krajem prošle godine u kineskom gradu Wuhanu, proglasio i Sjedinjene Američke Države. Od COVID-19 u svijetu je umrlo više od 137.600 ljudi, a potvrđeno je preko 2.070.000 slučajeva zaraze koronavirusom u više od 185 zemalja, govore podaci američkog Univerziteta “Johns Hopkins“. Do sada se oporavilo više od 515.000 ljudi.