Njemačka uvodi nova pravila: Ovo kupci više neće moći dobiti u trgovinama

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Savezna vlada Njemačke (koalicija CDU/CSU i SPD) priprema ukidanje obveze izdavanja računa (“Bonpflicht”). Ubuduće će kupci dobiti račun samo na zahtjev – trgovci ga više neće automatski ispisivati, piše portal RUHR24.

Je li obaveza izdavanja računa uskoro prošlost? Da! Milioni Nijemaca svakodnevno doživljavaju isto: brzinska kupnja u pekarnici završi neželjenim računom koji odmah završi u smeću. Nova vlada pod vodstvom Merza sada planira ukinuti tu obavezu koja je na snazi od 2020.

U koalicijskom sporazumu stoji: “Ukinut ćemo obavezu izdavanja računa. Za poduzeća s godišnjim prometom većim od 100.000 eura uvodimo obavezu korištenja fiskalnih blagajni od 1. januara 2027.”

Kupovina i ugostiteljstvo bez obaveze računa: šta se sve mijenja

Najvažnija vijest za potrošače: račun će i dalje biti dostupan – ali samo ako ga zatraže. Trgovine više nisu obavezne automatski ispisivati i izdavati račun. Ko ga želi, dobit će ga bez problema – npr. za poslovne troškove.

Trgovine će time smanjiti troškove i administraciju. Kupci i okoliš imaju koristi zbog znatno manje papirnog otpada.

Trgovci pozdravljaju ukidanje obaveze

Njemački savez trgovaca (HDE) podržava ukidanje obveze: “Ta obveza nije ispunila svoju svrhu”, kaže glavni direktor Stefan Genth. “Nema smisla izdavati račun ako ga kupac ne želi. Svaki kupac i dalje ima pravo zatražiti račun.”

Genth pojašnjava da porezni inspektor i bez obaveze uvijek može zatražiti račun radi kontrole ispravnosti prometa. “Glavni problem je manjak kontrola, a ne sam račun. Kupci ne bi trebali snositi teret provjere ispravnosti poslovanja”.

Obaveza izdavanja računa ostaje – stručnjaci upozoravaju na prijevare

Predsjednik Njemačkog saveza poreznika (DSTG), Florian Köbler, upozorava da bi potpuno ukidanje obaveze bilo pogrešan signal. I dalje ostaje obaveza stvaranja računa u blagajni – samo što se on više neće automatski ispisivati.

S obzirom na to da su trgovine i ugostiteljstvo posebno skloni gotovinskim transakcijama, rizik od poreznih prevara raste. Njemački državni ured za reviziju procjenjuje gubitke od poreza u tim sektorima na 15 do 20 milijardi eura godišnje.

Radio Sarajevo

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex