Iran će kazniti žene koje ne žele hidžab liječenjem na klinici?

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Otvaranje klinike za “naučno liječenje, psihološke usluge i savjetovanje”, kako je definisala vlada, dolazi samo dvije sedmice nakon hapšenja Ahou Daryaei, 30-godišnje iranske studentice koji je uhapšena na Slobodnom univerzitetu u Teheranu. nakon što se skinula u donje rublje u znak protesta protiv pravila odijevanja. Vlasti su rekle da je Daryaei “problematična” osoba koja će dobiti psihološki “tretman”

Iran poduzima daljnje korake u svom obračunu sa ženama koje ne nose hidžab, koji je obavezan u zemlji, s planom da ih podvrgne liječenju na klinici. Vlada je najavila osnivanje centra koji naziva “rehabilitacijskim” jer tvrdi da žene odbijaju veo zbog “pritisaka okoline” i “prisiljene su birati odjeću izvan granica šerijata”. Voditeljica Odjela za žene i porodicu, Mehri Talebi-Darestani, kaže da žene i djevojke same traže “okruženje revnosti, skromnosti, čednosti i hidžaba”, ali nije pojasnila hoće li odlazak na kliniku značiti internaciju za one koje krše islamski zakon, javlja danas El Pais.

Smrt mlade Mahse Amini 2022. godine, dok je bila u policijskom pritvoru zbog nepravilnog nošenja vela, izazvala je val protesta u Iranu pod sloganom „Žene, život i sloboda“. Mnoge su žene prestale nositi veo te ih je progonila i kažnjavala takozvana moralna policija.

Otvaranje klinike za “naučno liječenje, psihološke usluge i savjetovanje”, kako je definisala vlada, dolazi samo dvije sedmice nakon hapšenja Ahou Daryaei, 30-godišnje iranske studentice koji je uhapšena na Slobodnom univerzitetu u Teheranu. nakon što se skinula u donje rublje u znak protesta protiv pravila odijevanja. Vlasti su rekle da je Daryaei “problematična” osoba koja će dobiti psihološki “tretman”.

Novi objekat nadzirat će Ministarstvo za pravo i zlo i pružat će “usluge” kakve su individualno savjetovanje, grupni sastanci i radionice o “upravljanju društvenim pritiscima”, usmjerene na “ljude koji pate od stresa ili unutarnjih proturječja”.

U tumačenju Talebi-Darestani, bolnica će “pomoći” ženama koje su “odlučile” nositi hidžab unatoč društvenom pritisku. Klinika će, kaže ona, naglašavati “dostojanstvo dragih žena”, podržavajući “svjestan izbor zdrave odjeće, fokusirajući se na islamske i iranske vrijednosti”. Vlada, međutim, opisuje te terapije kao “neobavezne”.

Ovo nije prvi put da je vlada pokušala prikazati odluku žena da nose veo kao javno-zdravstveni problem. Nekoliko je žena 2022. godine moralo platiti psihološku terapiju jer nisu nosile hidžab, a, kako je tada izvijestio polureformistički dnevnik Shargh Daily, liječnica je bila prisiljena čistiti Ministarstvo unutarnjih poslova 200 sati nakon što je identificirana u svom autu bez vela. Neke od umjetnica koje su objavile fotografije bez hidžaba u znak protesta protiv smrti Amini su takođe bile prisiljene posjećivati ​​psihološke centre svake sedmice.

Prema iranskom zakonu, žene ne smiju pokazivati ​​kosu i moraju nositi široku odjeću. Ako to ne učine, mogu biti kažnjeni novčanom kaznom do 1800 eura i kaznom zatvora do dva mjeseca. Ponovljeni prijestupnici mogu čak dobiti do 74 udarca bičem.

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

1 Comment
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
Knežević Zoran
Knežević Zoran
35 minuta ranije

Ev,o prave demokratije za sve “Sudžuklije” iz Srbije, i šire, iz BiH i Crne Gore? Iran je majka za najveći broj ovih, koji bi da žene zatvore u bure samo sa jednom rupom u tom buretu, kroz koju bi tu srećnicu hranii i obavljali seksualni čin. Mislim da je bure, daleko efikasnije od burki. Čuva poštenje i nevinost 100%. Nadam se da će odmah posle ove epohalne vesti iz Irana, koja najavljuje novi progres u Iranu, pohrliti najveći broj “Sudžuklija”, pravo na izvor poštenja, progresa i mudrosti.

1
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex