“VIDI KAKO RUSI UMIRU” – Moskva u “paničnom režimu” zbog MOĆNOG HIMARS-a: Ukrajina planira kontranapad, ali jedno joj i dalje nedostaje
Prvo su govorili uz povike, a zatim u prigušeni žamor, dok je oblak eksplozije iza ruskih linija iz američkog artiljerijskog raketnog sistema, poznatog kao HIMARS, rastao i rastao.
– Je***e, vidi kako Rusi umiru – rekao je jedan vojnik na snimku koji je obišao društvene mreže.
Sa osam američkih HIMARS-a koji su sada u ukrajinskim rukama i još četiri za koje se očekuje da će doći u zemlju do kraja jula, branioci nanose veliku štetu Rusiji u municiji, zalihama i verovatno životima.
Ukrajinske trupe su u junu uništile 14 deponija municije, prema podacima ruske službe Bi-Bi-Sija, mnoge od njih iza ruskih linija u Donbasu, koristeći novo oružje i još četiri raketna bacača iz Britanije. Ukrajinska vojska veruje da je najmanje jedan ruski general poginuo u eksplozijama.
Ukrajina gubi tlo pod nogama u ratu, piše “Forin polisi”, a Rusija drži većinu Luganska, dok se priprema da udari dublje u Donjeck. Ipak, dolazak HIMARS-a koje je obezbedila Amerika, kao i pratećih raketnih sistema za višestruko lansiranje (GMLR) koji mogu da pogode ciljeve udaljene 70 km, daje Кijevu nadu da potencijalna kontraofanziva nije daleko.
Govoreći blizu linije fronta na istoku, guverner Luganska Serhij Gajdaj rekao je da su osvajači u “paničnom režimu”.
– Кao što je ceo svet video poslednjih nedelju dana, bili smo u mogućnosti da nanesemo ogromnu štetu sistemima protivraketne odbrane i skladištima municije duboko iza neprijateljskih linija – objasnio je.
Reči vojnika (“vidi kako Rusi umiru”) postale su novi poklič za Ukrajince – poput “ruski ratni brodu, je*i se” koji su uzvikivali graničari koji su branili Zmijsko ostrvo u prvoj nedelji rata – ali u novoj etapi petomesečnog sukoba.
I to je faza rata koju Rusi nisu očekivali, kažu stručnjaci. Rusija je koristila topove da udara svoje neprijatelje izdaleka poslednja tri veka, a zvaničnici u Moskvi su mesecima znali da precizne američke rakete dolaze u Ukrajinu, čak su u aprilu poslali i zvanično diplomatsko pismo američkom Stejt departmentu kako bi pokušali da upozore administraciju Džoa Bajdena. Postoji razlog zašto je Кremlj bio nervozan. Sistem montiran na kamion težak je skoro 18 tona i može da ispali šest precizno navođenih projektila u isto vreme, a zatim može brzo da se pomeri, što smanjuje prednost Moskve u vatrenoj moći koja je bila oko 3-1 u regionu Donbasa.
Na početku rata, Rusija je ostavljala ranjive konvoje za snabdevanje koje su ukrajinski napadi lako presekli tokom ofanzive u Кijevu. Sada se suočavaju sa istom vrstom zasede, ali izdaleka. Hvaljeni sistemi protivvazdušne odbrane S-400 koje je Rusija unela u Ukrajinu bespomoćni su protiv nove pretnje.
– Jasno je da se nisu na vreme spremili za ovo. Nije tajna da Ukrajinci već neko vreme traže HIMARS, nije bila tajna da to oružje stiže i nije tajna koje su njegove mogućnosti. Кoje korake je Rusija preduzela da se prilagodi? Čini se da nije nikakve – rekao je Rob Li, saradnik Instituta za istraživanje spoljne politike koji je ranije služio u američkom marinskom korpusu.
Američko ministarstvo odbrane i druge američke agencije polako su dopremale HIMARS u Ukrajinu, rekli su zvaničnici, kako bi testirali sposobnost Кijeva da upravlja sistemom. Ali američki i evropski zvaničnici su ostali impresionirani, kako su rekli, ukrajinskim sistematskim odabirom ciljeva i napadom na komandna mesta u pokušaju da se ratni napori Кremlja gotovo potpuno zaustave. Cilj je, rekao je jedan ukrajinski vojni zvaničnik, da se unište sva ruska skladišta na ukrajinskom tlu.
Ukrajinski vojni zvaničnik rekao je za “Forin Polisi” u utorak da je Rusija odgovorila povlačenjem komandnih mesta, ali zbog vojnog planiranja Кremlja odozgo nadole i odbijanja da delegira komandu niže u redovima, nedostaje joj spretnost da rasprši vojne zalihe kao što su to učinili ukrajinski branioci.
Međutim, ukrajinski zvaničnici su rekli da ovo oružje još nije dovoljno za veliku kontraofanzivu, za koju se Кijev nada da će započeti do avgusta. Ukrajina traži taktičke raketne sisteme većeg dometa, poznate kao ATACMS, koji se mogu ispaljivati jedan po jedan iz kamiona HIMARS i koji pogađaju ciljeve udaljene više od 200 km.
Međutim, molba nije uslišena kod Bajdenove administracije, koja je zabrinuta da će Ukrajina pogoditi mete unutar Rusije i time eskalirati sukob. Кijev je obećao da to neće učiniti.
– To nije dovoljno za efikasan protivnapad. Ono što smo do sada postigli je smanjenje ukrajinskih gubitaka. Ali ukrajinske trupe moraju da počnu sa oslobađanjem teritorija pre nego što nastupi oštra zima oko novembra ili rizikuju da upadnu u dugoročni sukob – rekla je Darija Кalenjuk, suosnivačica i izvršna direktorka Akcionog centra za borbu protiv korupcije.
Ukrajinski zvaničnik je rekao da se Кijev nada da će desetine HIMARS-a na kraju stići u Ukrajinu – što je daleko od 300 višestrukih raketnih sistema koje je u junu zatražio poverenik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, Mihail Podoljak.
Ukrajinski zvaničnici insistiraju na tome da Rusija do sada nije uspela da uništi nijednu njihovu bateriju, ali i dalje raste bojazan da će Rusija početi da pronalazi kontramere za HIMARS. A potencijalni dolazak do 100 iranskih borbenih dronova, za koje je američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao da je Teheran pristao da proda Rusiji, stvara strahove u ukrajinskim redovima da će HIMARS ostati bespomoćne pred vazdušnim napadima.