PUTINOVE AMAZONKE / Gvozdene lutke ruske propagandne mašinerije: Ove žene su na prvoj liniji fronta u promovisanju rata, a ovo su njihove NAJŠOKANTNIJE IZJAVE
Kad je u predgrađu Moskve u eksploziji automobile poginula 30-godišnja Darja Dugina, ruski predsednik Vladimir Putin ostao je bez jedne od glavnih pobornica ekstremne ideologije koja leži u temelju agresije na Ukrajinu, piše Si-En-En.
Darjin otac Aleksandar Dugin poznat je po bliskoj vezi sa predsednikom Vladimirom Putinom na kojeg navodno ima veliki uticaj. Poznati filozof i publicista koji podržava fašistički pravac, osnivač je ideološkog pokreta “neoevroazijstvo”, a često ga zovu i “Putinovim mozgom”. Ali, njegova ćerka Darja igrala je manju javnu ulogu u širenju meke moći Rusije.
Darja je bila glavna urednica ruskog sajta UWI i podržavala je rusku invaziju na Ukrajinu. Fejsbuk je 2020. sklonio UWI sa platforme nakon što je primio informaciju od FBI o aktivnostima sajta na drugim delovima mreže. Kompanija je navela da su “ljudi iza te aktivnosti pokušali da prikriju svoj identitet i koordinaciju”, dodajući da je njihova istraga otkrila veze sa ljudima koji su bili umešani u rusku ozloglašenu farmu trolova, Agenciju za istraživanje interneta (IRA) poznatu po uplitanju u američke predsedničke izbore 2016.
Dugina je oponašala rad portparola Kremlja, TV voditelja, aktivista, kreatora onlajn sadržaja i aktivista koji su, poput nje, širili propagandni sadržaj.
– Jedna stvar koja je zajednička svima njima je smer. Glavna ideja je sejanje razdora i nepoverenje prema zapadnim vladama kako bi se stvorila dalja polarizacija, ili izložili problemi i podele u zapadnim društvima – izjavio je Roman Osadčuk, ukrajinski naučni saradnik Laboratorije za digitalna forenzička istraživanja Atlantskog saveta (DFRLab).
Ogromna mašinerija žena
A Dugina je bila samo jedna od pripadnica čitavog odreda Putinovih propagandnih “Amazonki”, niza uticajnih žena na linijama fronta ruskog rata dezinformacijama.
– Postoji ogromna mašina koja radi za ovaj propagandni napor, a ona je bila njen deo – rekao je Osadčuk, dodajući da je Dugina “verovatno imala potencijal da postane važan igrač”.
Olga Lautman, istraživač Centra za analizu evropske politike (CEPA) u Vašingtonu, smatra da nije slučajnost što se mlade žene često nađu na prvoj liniji fronta globalnog informacionog rata.
– Rusija je oduvek znala da koristi žene kao operativce – rekla je ona za Si-En-En, dodajući da žene privlače veću gomilu i da se one mlađe, poput Dugine, mogu povezati sa mlađom populacijom.
Marija Katasonova
Jedna od najistaknutijih pripadnica Putinovog odreda žena je Marija Katasonova koju je pre pet godina “Kvarc” opisao kao “glamoruznu mladu rusku nacionalistkinju koja vodi ljubavnu aferu svoje zemlje sa Donaldom Trampom i Marin Le Pen.
– Putin, Tramp i Le Pen svi stoje za interese svoje zemlje ali dobro razumeju da međusobna saradnja i dijalog mogu da isprave greške osovine Barak Obama-Angela Merkel-Fransoa Oland – pisala je ona, dodajući da “oni mogu sve to da poprave”.
Katasonova je kreatorka veb sadržaja koja je pokrenula onlajn pokret “Žene za Marin” i pozdravila Le Penovu kad je došla kod Putina u Moskvu 2017.
Margarita Simonjan
Javnosti je možda najpoznatija Margarita Simonjan, glavna urednica državnog RT kanala koji je nakon invazije na Ukrajinu zabranjen u nekoliko zapadnih zemalja. O tome kakvi su stavovi Simonjanove možda najbolje pokazuje reakcija na smrt Dugine – napisala je na svom “Telegramu” da Rusija treba da gađa ukrajinske “centre za odlučivanje”.
Sama Simonjan bila je u centru mnogih svađa Kremlja sa zapadnim silama. Vodila je intervju sa dvojicom muškaraca koje je britanska vlada identifikovala kao osumnjičene za trovanje bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije u Solsberbiju 2018, koji su tada tvrdili da su došli u turističku posetu da se “dive katedrali i njenom visokom tornju”. Nakon što je ruska vlada navodno identifikovala ubicu Dugine i rekla da je odgovorna osoba, Ukrajinka Natalija Vovk pobegla u Estoniju, Simonjanova se na Tviteru našalila da će “Rusija naći profesionalce koji žele da se dive tornjevima kod Talina”.
Lautmanova je rekla da je medijsko carstvo koje nadzire Simonjanova “veoma uticajno”, posebno u privlačenju starijih gledaoca koje muči nostalgija za bivšim Sovjetskim savezom. Simonjan je 2015. rekla “Tajmu” da na svom stolu ima žuti telefon sa direktnom linijom sa Kremljom koji je instaliran radi “diskusije o tajnim stvarima”.
Olga Skabejeva
Iskrivljen svet ruske televizije možda najjasnije predstavlja Olga Skabejeva, voditeljka koja redovno poziva na dramatične eskalacije ruskih napada na Ukrajinu i urgira na Moskvu da “takođe demilitarizuje sve NATO trupe”. “Insajder” je krajem aprila pisao da je od svih ruskih TV propagandista Skabejeva možda privukla najviše pažnje zapadnih medija.
Zovu je “glavnim propagandistom”, “specijalnom snagom” i “gvozdenom lutkom Putinove TV”. Govorila je da će porast LGBTQ+ populacije na Zapadu na kraju dovesti do “nestanka ljudi” jer će “prestati da se razmnožavaju” i da će Rusija “morati da denacifikuje i trans-fašiste”. Tokom nedavnog toplotnog talasa u Evropi rekla je i da je “i priroda na strani Rusije”.
– Njihova uloga je da Rusima zagovaraju teme Kremlja. Šta god da je u pitanju, to će se ponavljati od jutra do večeri – ističe Lautman.
Marija Zaharova
A te teme najčešće prva oglasi portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, koja često napada zapadne države. “BazFidNjuz” je o njoj 2018. pisao kao o “ženi koja je s ponosom glavni ruski trol”.
Izvor blizak Ministarstvu tada je nazvao Zaharovu “ruskim odogovorom na Džen Psaki”, portparolku Stejt departmenta za vreme Obame, koja je bila glavna meta za trolovanje u ruskim državnim medijima i zvaničnim saopštenjima tokom svog vremena na poziciji. U julu je “uznemirujući snimak” Zaharove kako jede jagode u njenoj bašti mnoge naveo da se zapitaju šta nije u redu sa Moskvom.
Na “Tviter” stranici “Višegrad24” tada je navedeno da je Zaharova objavila snimak “da pokaže da ruska sezona žetve ide prema planu”, uprkos invaziji na Ukrajinu.
Iako mlade žene ruske propagandne mašinerije operišu na različitim nivoima i u suprotnim sferama, Osadčuk ukazuje da “one definitivno gledaju jedna na drugu kao na primere šta i kako bi zapravo mogle da rade”.
– One rade ovaj zadatak drugačije, ali one su različiti delovi istog tela – zaključio je on.