Kako se ruski špijun uvukao u najuži tim Zelenskog i pretvorio Ukrajinu u IGRALIŠTE ZA KREMLJ: “Znao je za plan invazije, sprečio je da Kijev dobije dokaze”

U ulici Krasnopresnenskaja 12 u Moskvi nalazi se zatvoreni kancelarijski kompleks, sedište međunarodne špijunske mreže koja se infiltrirala sve do ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog. Operaciju vodi Vladimir Sivkovič, biznismen koji je nekad bio zamenik direktora ukrajinskog Saveta nacionalne bezbednosti.
Pobegao je iz Kijeva pre 10 godina pod optužbom da je naredio ubistvo skoro stotinu proevropskih demonstranata koji su 2014. srušili prokremaljski režim. Danas radi za FSB, rusku obaveštajnu agenciju koja je nasledila sovjetski KGB, a navodno je ustrojio mrežu ruskih agenata koji rade u Ukrajini, Velikoj Britaniji i SAD-u kako bi vratili Kijev pod kontrolu Kremlja.
Jednom od tih agenata sudi se za veleizdaju u Kijevu, piše Index.hr. Oleh Kulinič imao je karijeru u zamahu u ukrajinskoj državnoj bezbednosnoj službi SBU, napredujući do višeg komandanta, a potom i pouzdanog pomoćnika predsednika političke stranke Zelenskog.
– Kulinič je bio najcenjeniji ruski agent u Ukrajini. Može se uporediti sa Kimom Filbijem koji je uništio MI6 iznutra. Njegov položaj omogućio mu je pristup vitalnim odbrambenim podacima – rekao je jedan visoki zvaničnik ukrajinske kontraobaveštajne službe.
US lawyer helped connect FSB operatives with Zelenskyy campaign in 2019, The Times says
A Moscow-based spy ring led by Vladimir Sivkovych compromised Ukraine’s security service by embedding agent Oleh Kulinich years before Russia’s full-scale invasion. https://t.co/9r6ksbndKr
— Karol Cummins – New Acct (@karolcummins) February 9, 2025
Novi detalji velike sabotaže
Pojedinosti o ovom slučaju otkriva “Sandej tajms”, na osnovu poruka iz američkog izvora, dokumenata zaplenjenih iz kompjutera u Moskvi, razgovora sa bivšim ukrajinskim zvaničnicima, izveštaja o lobiranju podnetih američkom Ministarstvu pravosuđa i informacija otkrivenih na suđenju za izdaju.
Ovi dokazi upućuju na to da su ruski agenti uspeli da dobiju veoma osetljivu savetodavnu ulogu tokom predsedničke kampanje Zelenskog, a zatim da dovedu Kuliniča na čelo krimskog ogranka SBU.
To mu je dalo idealnu poziciju da prati pripreme Ukrajine za moguću invaziju Rusije – i da ih potkopa.
Susret sa američkim advokatom
U aprilu 2018. američki advokat u Beču sastao se sa dvojicom VIP klijenata. Opisan kao lukav i uverljiv, Markus Koen bio je upravo ono što je Vladimir Sivkovič tražio. Stupio je sa njim u kontakt godinu dana ranije sa naizgled legitimnim zahtevom. Koen je trebalo da prikupi informacije iz američke policije o istragama korupcije i pranja novca protiv vodećeg špijuna i njegovih saradnika u Moskvi, u okviru pokušaja sklapanja sporazuma o priznanju krivice i izbegavanja krivičnog progona.
Ipak, kako je spisak klijenata rastao, neki u Koenovoj advokatskoj firmi su počeli da sumnjaju da on zapravo neovlašćeno prikuplja kompromitujuće informacije. Te sumnje nisu dokazane, ali Koen je napustio kompaniju. U avgustu 2018. ponovo se sreo sa Sivkovičem i Kuliničem u Beču. Koen je upravo primio izveštaj o glavnom ukrajinskom tužiocu za borbu protiv korupcije, čija je upornost otežavala Kremlju kupovinu uticaja u Ukrajini.
The arrest of a Oleh Kulinich, who was in charge of the SBU’s department for the occupied Crimea, is as spectacular as it is embarrassing for Zelenskyy’s trusted ally and head of the country’s intelligence service Ivan Bakanov. Small
/1 https://t.co/0Q5ers4Bq3
— Mattia Nelles (@mattia_n) July 17, 2022
Sivkovič je bio vodeći obaveštajac, ali i rezervni general KGB-a. Dve godine kasnije ukrajinski tužilac bio je primoran da podnese ostavku. Ukrajinski agenti kasnije su pronašli još 15 datoteka o njemu na kompjuteru FSB-a, kojem su uspeli da pristupe u Moskvi. Sivkovič je Koenu 2019. platio najmanje 300.000 dolara.
Zelenski je u predsedničkoj kampanji 2019. obećao čišćenje korupcije i sklapanje mira sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, nakon petogodišnjeg rata u Donbasu. Razvila se žestoka borbu za vlast sa aktuelnim predsednikom Petrom Porošenkom.
Koen je obilazio Kijev nudeći besplatno lobiranje. Poznavao je nekoga za koga je mislio da bi mogao da pomogne i saradnicima Zelenskog predstavio je Kuliniča kao političkog stručnjaka koji će raditi na kampanji pro bono. Kulinič je bio savetnik niza ministara i bio je na visokom položaju u nacionalnoj agenciji za nuklearnu energiju, što mu je pomoglo u jačanju verodostojnosti. Obojica su završila u štabu kampanje, radeći na izboru Zelenskog i povezivanju u Vašingtonu.
Zelenski nagradio Kuliniča
Koen je angažovao lobiste i bezbednosne konsultante u ime kampanje. Zapravo ih je plaćao Sivkovič u Moskvi preko lažnih firmi, objasnili su Kuliničevi advokati, tvrdeći da je to bio deo njegove legitimne aktivnosti kao političkog savetnika.
Nakon što je Zelenski pobedio na izborima u aprilu 2019, postavio je svog šefa kampanje i prijatelja iz detinjstva Ivana Bakanova na čelo SBU. Kulinič je 2020. nagrađen pozicijom lidera krimskog odeljenja SBU-a, gde se od njega očekivalo da deluje na bilo kakav znak da se Rusija sprema da napadne ukrajinsku teritoriju severno od okupiranog poluostrva.
Umesto toga, kažu tužioci, nastojao je da potkopa odbranu Ukrajine podsticanjem korupcije i smanjivanjem resursa kontraobaveštajnih službi.
– Kulinič je uspeo da destabilizuje rad ove uprave SBU. Uništio je kontraobaveštajno delovanje. U aprilu 2021. pokrenuo je veliku antiterorističku obuku u Hersonskoj oblasti, koju je iskoristio za prepoznavanje slabosti u odbrani Ukrajine – rekao je jedan zvaničnik SBU.
Znao je za plan invazije s Krima
Prema porukama koje je otkrio SBU a koje je navodno slao Kulinič, prikupio je informacije o kretanju Zelenskog i prosledio ih Rusima. Ali počeo je da izaziva sumnje. Kontraobaveštajni zvaničnik SBU Vasil Maljuk primetio je da putuje u inostranstvo u isto vreme kad i Sivkovič, kojeg su ukrajinski obaveštajci pratili godinama. Počeli su da prate i Kuliniča.
U januaru 2022. britanska vlada identifikovala je Sivkoviča kao jednog od četiri bivša ukrajinska političara u kontaktu sa ruskim obaveštajnim službama, a SAD ga je sankcionisao na osnovu toga što je bio “uključen u aktivnosti pod vođstvom ruske vlade za destabilizaciju Ukrajine”.
U ranim jutarnjim satima 24. februara 2022. Putinove trupe napale su Ukrajinu sa severa, istoka i juga. Kulinič je znao za plan invazije s Krima, ali je sprečio da se Kijevu proslede dokazi o pripremama, tvrde tužioci.
– Tokom ranih sati invazije blokirao je sve pokušaje da se vođstvo SBU obavesti o stvarnoj situaciji. Nije preduzeo mere za zaštitu državnog suvereniteta i oglušio se o naredbe odvodeći svoje osoblje u drugi region. Čak je oduzeo oružje zaposlenima u SBU – rekao je zvaničnik SBU.
Otpušten je sledeće nedelje. Mreža se zatvarala. Kulinič je uhapšen 16. jula 2022. i optužen za odavanje državnih tajni Rusima.
Inkriminišući dokazi pronađeni su u stotinama dokumenata koje je SBU zaplenio iz kompjutera u Moskvi i u kasnijoj raciji u stanu u Kijevu. Radi se o fotografijama i video-zapisima članova porodica Kuliniča i Sivkoviča zajedno u inostranstvu, kao i slike Kuliniča sa čovekom kojeg je američka vlada nazvala “aktivnim agentom ruskog FSB-a”. Tu su i poruke koje je Kulinič slao Sivkoviču. Obojica poriču da rade za FSB. Suđenje Kuliniču traje i dalje. Ako bude proglašen krivim, preti mu do 15 godina zatvora.
Njegovo pritvaranje dovelo je do velike čistke u SBU-u i otpuštanja Bakanova tri dana kasnije, da bi ga zamenio Maljuk, kontraobaveštajni zvaničnik koji je srušio Kuliniča. Čistka traje i danas.
(Index.hr)