Kako AMERIČKI ŠPIJUNI pomažu Ukrajini u ratu? Čuvaju Zelenskog i otkrivaju gde će i kada pasti RUSKE BOMBE
Amerika je pomogla Ukrajini da osujeti napore Moskve da zauzme Кijev i nekoliko drugih regija tako što je podelile tako detaljne obaveštajne podatke da je Ukrajina tačno znala kada i gde će ruske bombe pasti.
U operaciji razmene informacija bez presedana, američke špijunske agencije su čak otkrile koordinate ruskih snaga i aviona ukrajinskim snagama, omogućavajući im da spreče napade.
Obaveštajni podaci omogućili su Ukrajini da u ranim danima rata obori ruski avion koji je prevozio stotine vojnika na aerodrom Hostomel u predgrađu Кijeva, navodi “En-Bi-Si njuz”.
Obaranje je pomoglo da se osujete nade Moskve da će to područje preplaviti trupama i opremom, što je bio značajan korak unazad za Rusiju u njenom pokušaju da zauzme prestonicu.
Iako su ruske snage nakratko zauzele aerodrom, nisu bile u mogućnosti da iskoriste Hostomel kao vazdušni most da popune svoje resurse i na kraju zauzmu Кijev.
Pored pomoći ukrajinskim snagama da gađaju ruske avione, američki obaveštajci su u nekoliko navrata pomogli Ukrajini da zaštiti sopstvene letelice sprečavajući ruske raketne udare.
Veruje se i da su Amerikanci otkrili Ukrajincima lokaciju krstarice “Moskva”, jednog od glavnih ratnih brodova Rusije, koji je potonuo nakon što je, kako se smatra pogođen ukrajinskim projektilima.
“Boing P8 poseidon” bio je u krugu oko 160 kilometara od krstarice “Moskva”, zapovednog broda ruske Crnomorske flote, na dan kada je pretrpela katastrofalnu štetu i na kraju potonula pri tegljenju, preneo je Tajms.
“Bukvalno udaraju u prazna polja“
Američki zvaničnici veruju da je nivo deljenja informacija, kakav do sada nije viđen za partnera koji nije član NATO–a, bio ključan za iznenađujući uspeh Ukrajine u odbijanju trupa Vladimira Putina, uprkos nadmoćnoj ruskoj vojsci.
Кonkretno, američka pomoć je sprečila Rusiju da ostvari dominaciju nad ukrajinskim nebom.
U nekim slučajevima, američki obaveštajni podaci su omogućili da Ukrajina promeni svoje sisteme protivvazdušne odbrane ili avione neposredno pre nego što su postali meta.
– Ruska vojska je bukvalno gađala prazna polja na kojima je nekada bila postavljena protivvazdušna odbrana. To je imalo ogroman uticaj na sposobnost ruske vojske na terenu – rekao je jedan američki zvaničnik za En-Bi-Si.
CIA pomaže da Zelenski bude bezbedan
CIA takođe posvećuje “značajne resurse“ za zaštitu ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, glavne mete Moskve.
Agencija radi sa ukrajinskim zvaničnicima na tome “kako najbolje da ga premesti“ i osigurava da predsednik ne bude lociran sa ostatkom njegovog komandnog lanca, rekao je američki zvaničnik za “En-Bi-Si njuz”.
Mreža je saopštila da ima i druge primere specifičnih američkih obaveštajnih podataka koji su pomogli Ukrajini, ali ih nisu objavili iz straha da će ugroziti obaveštajne kanale.
Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće nije komentarisao konkretne primere, ali je rekao: “Mi redovno pružamo detaljne, blagovremene obaveštajne podatke Ukrajincima na bojnom polju kako bismo im pomogli da brane svoju zemlju od Rusije“.
Ukrajinski zvaničnici su bili umereniji u hvaljenju američke obaveštajne saradnje.
– Postalo je bolje – rekao je jedan izvor iz vlade.
Bliska bezbednosna saradnja počela je nakon ruske aneksije Кrima 2014. godine, ali se eksponencijalno povećala otkako je počeo ruski rat u Ukrajini u februaru.
Na početku invazije, američki obaveštajni zvaničnici su zabranili razmenu obaveštajnih podataka koji bi mogli da dovedu do smrtonosnih napada na Ruse, strahujući da bi to dovelo Vašington u direktan sukob sa Moskvom.
Ali vremenom su ta ograničenja uklonjena. To je omogućilo Americi da podeli tačne koordinate za položaje ruskih snaga kako bi Ukrajinci mogli da pucaju na njih.
Analitičari su primetili da su ukrajinski zvaničnici, pored tajnih obaveštajnih podataka, efikasno koristili i druga sredstva koja su im na raspolaganju – poput satelitskih snimaka i presretnih voki-tokija koje koriste ruski vojnici. (Blic)