HIMARS UTJERUJE RUSIMA STRAH U KOSTI – “Da smo ovo imali ranije, RAT BI VEĆ BIO GOTOV”: Kako se moćno američko oružje pokazalo na frontu u Ukrajini
Prvo dalekosežno američko oružje u ukrajinskom arsenalu vozilo se zemljanim putem koji nije obeležen ni na jednoj mapi, pre nego što su ga vojni čuvari parkirali između drveća koje ga je štitilo od ruskih dronova.
Artiljerijski raketni sistem visoke pokretljivosti M142, poznatiji kao HIMARS, jedan je od četiri koje su Ukrajinci dobili prošlog meseca od Sjedinjenih Država kao deo vojnog paketa od 700 miliona dolara. Vojnici zaduženi za ovo oružje već su ukrasili unutrašnjost slikom oskudno odevene žene, osveživačem vazduha i brojanicom.
Na spoljnoj strani su naslikane tri male crne lobanje — po jedna za svaku metu koja je uspešno pogođena.
– U stvari imamo šest pogođenih meta. Još nismo imali priliku da dodamo ostala tri – rekao je šef ovog sistema čije je kodno ime Kuzja.
Posle frustracije zbog kašnjenja u transferu obećanog teškog naoružanja sa Zapada, posebno višecevnih raketnih sistema kao što je HIMARS, Ukrajinci su brzo stavili svoj novi hardver u pogon više od četiri meseca nakon što je Rusija pokrenula svoju invaziju. Кuzja i njegovi drugovi rekli su da su se do sada fokusirali na ruska komandna mesta – skladišta u kojima su bili stacionirani neprijateljski oficiri i oružje.
Precizno gađanje bez civilnih žrtava
Ukrajinski zvaničnici kažu da nova zapadna oprema već pravi značajnu razliku na bojnom polju – što svedoči o važnosti kontinuirane bezbednosne pomoći i bolne cene sporih isporuka dok ruska vojska polako proširuje svoju kontrolu u istočnom ukrajinskom regionu Donbas. Artiljerijski udari francuskih samohodnih haubica stacioniranih u lučkom gradu Odesi navodno su primorali Ruse da se u četvrtak povuku sa strateški važnog Zmijskog ostrva u Crnom moru.
HIMARS je najnapredniji sistem koji je obezbedila Amerika i ima najduži domet od celokupnog ukrajinskog kopnenog oružja, skoro 70 kilometara, što omogućava njenim snagama da precizno gađaju ruske vojne ciljeve bez ugrožavanja civila na okupiranim teritorijama. Ukrajina je tražila oružje oko dva meseca pre nego što je transfer odobren — nakon što je Ukrajina uverila administraciju Džoa Bajdena da ga neće koristiti za pokretanje prekograničnih napada na Rusiju.
Bajdenova administracija je obećala da će poslati Ukrajini još četiri HIMARS-a kao deo dodatnih 450 miliona dolara pomoći objavljene prošle nedelje. Sva četiri su unapred postavljena u Evropi, a ukrajinske trupe koje će ih koristiti već su započele obuku na tim sistemima.
– Ono što smo ranije koristili bilo je mnogo više zabrinjavajuće. HIMARS donosi više mira – rekao je strelac tima od četiri osobe, čija je uloga da unese koordinate mete. Njegovo kodno ime je Moroz, što u prevodu znači “mraz”.
Sa svojom starom opremom Ukrajinci su morali da izbegavaju raketne putanje koje prolaze kroz bilo koje naseljeno mesto, što ih je ograničavalo samo na gađanje kroz polja i šume, kako bi izbegli potencijalno povređivanje civila.
– Sada se ne pitamo šta ćemo da pogodimo. Znam da će raketa pogoditi svoj cilj jer je navođena putem satelita – kaže Moroz.
Obuka na tajnoj lokaciji
Sistem koji je ova jedinica ranije koristila bio je Uragan iz sovjetske ere, samohodni višecevni bacač raketa koji je imao maksimalni domet od oko 30 kilometara. Takođe je imao marginu greške od oko kilometar i morao je da gađa u koordinaciji sa dronom ili izviđačkim timom. HIMARS je navođen satelitom i odstupa od koordinata cilja za najviše jedan jard, rekli su vojnici.
Oni su govorili za “Vašington post” i tražili su da budu identifikovani samo po kodnim imenima zbog bezbednosti. Ovi sistemi se smatraju glavnim prioritetom za Ruse, pa čak ni porodice članova tima ne znaju da oni rade sa njima. Oni moraju da drže HIMARS stalno u pokretu, jer predugo zadržavanje na jednom mestu rizikuje otkrivanje lokacije.
https://twitter.com/i/status/1543183397438345216
Lanser sadrži šest raketa i pričvršćen je za tamnozeleni okvir kamiona. Operacije se uglavnom izvode noću — vojnici stoje na odstojanju i odbrojavaju pre nego što uzviknu: “Vatra!”. Pojavi se jak bljesak svetlosti kada svaka raketa poleti. Tada su spremni da krenu u roku od dva minuta – a brzina je imperativ da bi HIMARS bio bezbedan, jer Rusi mogu brzo da odrede izvor pucnjave i uzvrate vatru. Mobilnost je impresivna – za ogromno vozilo, može da se kreće do 90 kilometara na sat, rekli su.
– Takođe smo bili iznenađeni da tako visoko precizno oružje može da puca tako tiho – rekao je Кuzja.
Jedinica je željno čekala dolazak HIMARS-a mesec dana. Onda su konačno stekli iskustvo iz prve ruke na tajnoj lokaciji sa američkim instruktorima. Umesto da dopuste Amerikancima da jednostavno demonstriraju, ukrajinski vojnici su ih zamolili da objasne šta sve treba da rade.
Кompjuterski sistem je u potpunosti na engleskom, tako da su u vreme obuke prevodioci objašnjavali šta znači svako dugme — sve je dokumentovano u beležnici koju vojnici redovno konsultuju. Ali Gugl prevodilac je i dalje potreban povremeno.
Кuzja je rekao da bi bilo lepo imati 50 HIMARS-a kako bi Ukrajina mogla da rasporedi četiri u svakom pravcu ogromnog fronta koji obuhvata skoro celu istočnu granicu sa Rusijom. “Sputnjik”, komandant jedinice, rekao je da bi bilo bolje da je opremu imao ranije – pre nego što su moskovske snage preuzele kontrolu nad većim delom Luganske oblasti u zemlji.
– Mislim da je trebalo predugo da ih dovedemo ovde. rekao je. Da su bili ovde mnogo ranije, mislim da bismo već završili sa ovim ratom – kazao je.
Novi paket
Sjedinjene Države šalju Ukrajini i dva raketna sistema zemlja-vazduh NASAMS, četiri protivavionska radara i do 150.000 metaka artiljerijske municije od 155 mm, kao deo najnovijeg paketa naoružanja, saopštio je Pentagon u petak.
Paket pomoći vredan približno 820 miliona američkih dolara najavio je u četvrtak američki predsednik Bajden u Madridu nakon sastanka sa liderima zemalja članica NATO-a, na kojem se razgovaralo o ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Pentagon je pružio dodatne detalje u petak nakon što je saopštenje postalo zvanično. Paket će takođe uključivati dodatnu municiju za sisteme HIMARS. (Blic)