Znate li koliko se zarađuje u poslovnicama Lidla?
Jeste li ikad pitali koliko zarađuju radnici zaposleni u poslovnicama Lidla, Kauflanda ili dm-a?
Rezultati istraživanja platforme Kununu su pokazali da su specijalizirane trgovine velikodušnije od supermarketa i diskonta kada je riječ o plaćama njihovim djelatnika.
Također, velike su razlike između kvalificiranih i nekvalificiranih radnika u njemačkim trgovačkim lancima
Tako prodavač u Hornbachu, gdje su plaće uvjerljivo najviše, godišnje zaradi 29.700 eura bruto, a radnik u maloprodaji zaradi 30.600 eura bruto prema podacima za usporedbu plata Kununu.
Uz dobre plaće, zaposlenici ovog trgovačkog lanca dobivaju regres i božićnicu, te nagradu za udio u dobiti.
Zbog dobrih uvjeta rada, prosječna dužina radnog staža u Hornbachu je deset godina. Razlika u plaćama između prodajnog osoblja i obučenih maloprodajnih službenika u Hornbachu je minimalna, navode njemački mediji.
U Kauflandu, Lidlu, Netto i Globusu, razlika između kvalificiranih i nekvalificiranih radnika puno je veća. Tako školovani prodavači u maloprodaji na godišnjoj razini mogu očekivati oko 4.000 eura više.
Kada je riječ o plaćama voditelja poslovnica od preko 50.000 eura, Aldi i Lidl su vodeći po visini plaća.
Na trećem mjestu među prodavačima je lanac drogerija dm sa 26.900 eura, na 4. Kaufland sa 26.100 eura.
Lidl je naveo kako će povećati plaće navedene u kolektivnom ugovoru, te kako će svim zaposlenicima isplatiti regres i božićnicu. Radnici Lidla imaju internu minimalnu početnu satnicu od 12,50 eura.
U dm-u prodavači u prosjeku zarađuju 26.900 eura, nekvalificirani trgovci 28.400 eura, a voditelji poslovnice mogu računati na plaću od 50.200 eura.
U Kauflandu je prosječna plaća prodavača 26.100 eura, dok nekvalificirani trgovci mogu računati na plaću od 30.500 eura.
U Lidlu su plaće nešto niže. Tako je prosječna plaća prodavača 25.200 eura, nekvalificiranog trgovca 29.700 eura, a voditelja poslovnice 54.500 eura, piše Fenix magazin.