VLADA UZIMA NOVAC S BANKOVNIH RAČUNA? Novi plan šokira banke i građane Njemačke

U Njemačkoj su godinama milijarde eura zaboravljene na bankovnim računima. Nema prometa, nema kontakta, nema vlasnika “na vidiku”. Sada je njemačka vlada odlučila: taj novac više neće samo ležati okolo. Planirano je da se preusmjeri u državne fondove – i u društveno korisne svrhe.
Ponekad se govori o dvije do četiri, a ponekad čak i devet milijardi eura koje leže na zaboravljenim bankovnim računima. Gotovo sve banke imaju takozvane “beskontaktne” ili zaboravljene račune na kojima godinama nije bilo aktivnosti – ni uplata ni isplata, prema Bildu.
Savezna vlada sada želi doći do tog novca. U koalicijskom sporazumu između Unije (CDU/CSU) i SPD-a dogovoreno je da će se ovaj novac koristiti u socijalne svrhe. Razlozi za kreiranje takvih računa mogu biti različiti:
► smrt vlasnika, čiji nasljednici nisu svjesni postojanja računa
► preseljenje ili promjena prezimena, zbog čega banka više ne može kontaktirati vlasnika
► likvidacija ili zatvaranje firme, u kojoj računi nisu bili pravilno zatvoreni
► namjerno prikrivena imovina koja je vremenom pala u zaborav, a nasljednici nisu svjesni njenog postojanja
Do sada je novac sa neaktivnih računa pripadao banci nakon 30 godina. Banka ga zatim evidentira kao dobit, oporezuje – i mora ga isplatiti ako se kasnije pojavi neko sa pravom na taj novac. Prema presudi Višeg upravnog suda u Frankfurtu, za takve zahtjeve ne postoji zastara.
Savezni ministar finansija Lars Klingbeil (47, SPD) želi stvoriti zakonske uslove u Njemačkoj kako bi se novac sa zaboravljenih računa mogao koristiti u socijalne svrhe.
Njemačka planira centralni registar registracija računa
U koalicionom sporazumu stoji: “Novac sa beskontaktnih računa koristit ćemo u revolving fondu” (fond koji se stalno puni i prazni).
Velika Britanija je uzor, gdje se zaboravljeni milioni nakon 15 godina koriste za društvene projekte. Njemačka vlada sada planira sličan model. Prvo se planira pravna definicija šta tačno znači “beskontaktni račun”. Zatim će uslijediti centralni registar u koji će se unositi svi takvi računi. Nakon određenog perioda, novac bi se prebacivao u državni fond, piše Bild.
Banke kritikuju plan. Thorsten Höche, glavni advokat Njemačkog udruženja banaka, rekao je za MDR da bi u najgorem slučaju država mogla posegnuti za novcem koji zapravo još uvijek nekome pripada. Njemačko udruženje štedionica i žiro računa također smatra da je pristup države takvom novcu pravno upitan.
Fenix