Hoće li ovo biti nova Njemačka za sve nas? Najmanje se radi, a prosječna plata je 5000 eura

Posljednje istraživanje koje je objavio Travel magazin otkriva koje zemlje najbolje balansiraju radnu dinamiku i slobodno vrijeme, temeljeći se na nekoliko ključnih faktora. Među parametrima koji su analizirani su prosječan broj radnih sati tjedno, dužina godišnjeg odmora, kvalitetno spavanje, očekivana životna dob i opća sreća građana.
Luksemburg se ističe kao vodeća zemlja u ovom istraživanju, djelomično zbog politike koja nagrađuje starije radnike s dužim godišnjim odmorom. Osobe starije od 55 godina u Luksemburgu mogu uživati u 36 dana plaćenog odmora, dok prosječna plata dostiže oko 5000 eura.
Iako zemlja ima samo 600.000 stanovnika, kvaliteta života je na iznimno visokom nivou, što je čini privlačnom destinacijom za život.
‘Raj na zemlji’
Na drugom i trećem mjestu našle su se Austrija i Danska, gdje radnici također uživaju u najmanje 25 dana plaćenog godišnjeg odmora. Iako su ove zemlje na visokom nivou, iznenađenje je zauzela SAD koja je smještena na 87. mjestu. Jedan od razloga za to je nedostatak zakonski zajamčenog plaćenog odmora, a brojni radnici nisu zadovoljni kvalitetom svog sna.
Da je Luksemburg zbilja ‘raj na zemlji’ potvrđuje i ispovijest jedne Njemice. Somaeh Metzger njegovateljica u staračkom domu, prije gotovo 20 godina, odlučila je napustiti njemački starački dom i preseliti se u Luksemburg, gdje je naučila luksemburški jezik. Prema Nacionalnom institutu za statistiku, više od 52.000 Nijemaca radi u Luksemburgu, što je 30 posto više nego prije deset godina. Najveći broj njih, uključujući i 6300 zaposlenih u sektoru zdravstvene i socijalne skrbi, žive u Njemačkoj i svakodnevno putuju na posao u susjednu zemlju.
Luksemburg, s populacijom od 670.000 stanovnika, nedavno je ponovno povećao plaće zaposlenima u sektoru njege starijih i bolesnih. Prema podacima, njegovateljica sa deset godina radnog staža u staračkom domu može zaraditi oko 65.000 eura godišnje, uz bonuse, dok medicinska sestra može doseći iznos do 100.000 eura godišnje.
Dnevno.hr
Cuj,nova obecana zemlja,pa sta ce nam,nas predsjednik neprikosnoveni kaze da je Srbija naj naj naj,…ekonomski tigar,mala Svajcarska,otvara nove fabrike,skole(a djece sve manje ili se radjaju po novim obecanim zemljama),dugovi Srbije sve veci,nebeski-posto Srbi sebe smatraju nebeskim narodom itd