Vučić: Hrvatska angažmanom u KFOR-u želi poniziti Srbiju
Hrvatska je najavila da će povećati broj pripadnika u sastavu KFOR-a na Kosovu, zbog očuvanja mira u regiji.
Srbija želi imati dobre i korektne odnose sa svima u okruženju, a postupci i izjave iz Hrvatske nisu izraz poštivanja prema Srbiji, već pokušaj da je ponizi, poručio je u petak srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, prenosi Hina.
Reagirajući nakon izjava šefa diplomatije Gordan Grlić Radman da će Hrvatska povećati broj svojih pripadnika u sastavu KFOR-a, jer je to službenom Zagrebu važno zbog očuvanja mira u regiji i polemike pokrenute izjavom srbijanskog ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina, Vučić je ustvrdio kako je Hrvatska mogla odbiti KFOR te da je takva odluka donesena da bi se “dodatno ponizila Srbija”.
“Zašto je nekom potrebno da se hvali i da učestvuju na takav način. Mogli su da odbiju KFOR, ali su sa namerom doneli takvu odlkuku da bi dodatno unizili Srbiju. Primili smo poruku i razumeli”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.
Zagreb: Histerične spekulacije iz Beograda
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova je ranije u petak izjave Beograda o povećanom angažmanu vojnika Hrvatske na Kosovu nazvalo “histeričnim spekulacijama”, kako bi se skrenula pažnja sa odluke Grada Subotice o uvođenju bunjevačkog govora kao službenog jezika, za koji smatra da je pokušaj razbijanja hrvatskog nacionalnog korpusa u Srbiji.
Nove nesuglasice između Srbije i Hrvatske potaknuo je u četvrtak Vulin oštrom reakcijom na izjavu hrvatskog šefa diplomatije u Prištini da će Hrvatska povećati broj svojih pripadnika u sastavu KFOR-a.
Vulin je Hrvatsku i Kosovo nazvao “braćom po oružju” i dodao kako bi Grlić Radman volio da može rasporediti “okupacione snage na prostoru Srbije”, ali da će mu za to trebati “mnogo više od onog što sa [premijerom Kosova Albinom] Kurtijem može smisliti”.
U saopćenju Ministarstva vanjskih i europskih poslova Hrvatske su odgovorili protuoptužbom zbog nedavnih izjava o potrebi mijenjanja državnih granica i poziva na ujedinjenje svih Srba u jednu državu, “koje su prošle bez reakcije vlasti Republike Srbije”.
Iz Ministarstva je saopćeno da je obaveza Hrvatske da međunarodnoj javnosti i partnerima ukaže “na ponovnu pojavu takvih političkih razmišljanja i težnji”.