Njemački mediji: Pobijedila je Vučićeva fantomska demokratija, otac nacije, vođa i spasilac
Njemačka štampa puna je tekstova o izborima u Srbiji, a analize su redom oštre i Vučićev režim ocjenjuju kao “fantomsku demokratiju”.
{module Oglas 1 – 2020}
“U Srbiji, najvećoj i najvažnijoj zemlji Zapadnog Balkana, u nedjelju se održani parlamentarni izbori planirani isprva za april, ali odloženi zbog pandemije”, piše ugledni nedeljnik Spigel na svom portalu, a unaprijed je sugerirano kako će ubjedljivi pobjednik biće Srpska napredna stranka državnog predsednika Aleksandra Vučića.
Navodi se da u Srbiji predsjednik i vlada dopuštaju sebi da otvoreno krše ustav, da sistematski zanemaruju građanska prava, po potrebi prilagođavaju izborna pravila i da je politička korupcija svakodnevica.
“Kao predsjednik, Vučić treba da ima malobrojne pretežno reprezentativne moći, ali zapravo je samodržac u Srbiji. Javni i medijski prostor godinama zaposjeda masovno, a od izbijanja korona-krize gotovo potpuno. Ta sveprisutnost podsjeća na Orvelovog Velikog Brata. Vučić se pri tome predstavlja kao otac nacije, vođa i spasilac Srbije. Političke i ekonomske mjere najavljuje u prvom licu”, piše Spigel.
{module Oglas 0 – 2020}
U tekstu se dodaje da Vučićev “patetično ispoljeni patriotizam” često nailazi na plodno tlo, ali da dio njegovog uspeha je u tome što njegova SNS sa stotinama hiljada članova funkcioniše kao veliki klijentelistički aparat.
Bečki list, Standard, analizira koliko je Srbija u posljednje četiri godine napredovala ka EU i zaključuje da je u većini oblasti nazadovala.
“Možda bi se dalo pomisliti da će građani, koji su većinski pristalice ulaska u EU, na izborima kazniti manjak angažmana svoje vlasti. Ali to nije slučaj i to se čak ne može prebaciti ni srpskoj vladi ili srpskom predsjedniku jer predstavnici EU naprosto ne govore jasnim riječima kada je u pitanju Srbija”, piše list i dodaje kako su razlozi oprečni, s jedne strane, mnoge države EU, prije svih Francuska, uopšte ne žele proširenje EU i srećne su ako pristupni proces propada. Sa druge strane, veruju da Srbiji moraju izaći u susret kako bi balkanska država priznala nezavisnost susjedne zemlje Kosova.
{module Oglas 2 – 2020}