Prof. dr Danica Grujičić, ministarka zdravlja, od formiranja Vlade Srbije, sigurno da je imala najviše ideja i predloga koji su “eksplodirali” u javnosti i izazvali su mnogo polemike. Neke od inicijativa i deo njenih najava veliki deo građana je prihvatio, ali je bilo i onih koji se protive ili misle da se njeni predlozi ne mogu sprovesti u praksi.
Na čelu zdravstva je 11 meseci, a njena izjava o zabrani prodaje “brze hrane” u blizini školskih objekata pokrenula je lavinu komentara.
Govoreći o gojaznosti dece ministarka Grujičić je rekla da je “brza hrana opasna kao droga”.
Najviše zabrinjava činjenica da je među gojaznima sve veći broj dece, a prema procenama koje je sprovelo Ministarstvo zdravlja, taj broj ide i preko 30 odsto.
Zabrana pušenja običnih i elektronskih cigareta i u restoranima
Početkom ove godine Grujičić je izjavila da je Zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru završen, ali da se čeka usklađivanje sa ostalim zakonima. Naglasila je da je kaznena politika veoma važna u sprovođenju ovog zakona i da inspekcija mora da ide u kontrole. Navela je tada da ako neko kome je puna kafana dima treba da se naplati 5.000 dinara kazna, ništa nećemo uraditi, dok bi se nad kaznom od milion dinara sigurno zamislio.
Potom je u martu poručila da ukoliko se usvoji novi predlog zakona o potpunoj zabrani pušenja u zatvorenom prostoru, i elektronske cigarete će biti zabranjene u zatvorenim javnim prostorima, firmama i ugostiteljskim objektima.
Naime, kada je Srbija 2010. godine usvojila Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, koji zabranjuje pušenje u zatvorenom radnom i javnom prostoru, i u javnom prevozu, ugostiteljski objekti su bili izuzeti. Prema njenim rečima svaki zakon ide na uvid svim ministarstvima i pre usvajanja treba da prođe i Vladu i Skupštinu, ali mi kao zemlja i kao narod “ne smemo da se brukamo zbog pušenja u zatvorenom prostoru “.
Treba misliti na karcinom pluća koji je u Srbiji u porastu, jer je dokazano da 95 odsto obolelih od tog tumora čine pušači ili oni koji su bili dugogodišnji pušači – rekla je Grujičić za “Blic”.
Privremeno ukidanje društvenih mreža u Srbiji?
Nakon dva stravična masakra u maju ove godine koja su zavila Srbiju u crno, prof. dr Danica Grujičić predložila je ukidanje društvenih mreža “Fejsbuk”, “Tviter”, “Instagram” i “Tiktok” na određeni period.
Gostujući u televizijskim emisijama rekla je da je “možda potrebno na oko mesec dana prekinuti sve, i “Fejsbuk” i “Instagram” i sve druge mreže, kao i “Tik Tok” i “Tviter”.
– Mesec dana restarta, neka se vrate nekim normalnim akcijama. “Tiktok” je u žiži javnosti, ništa nije bolji ni “Tviter”. Imate ljude koji su frustrirani, umesto da odu kod psihologa i lepo popričaju. Eto poziv mladima, da se opredele za kliničku psihologiju, dajte da pomognemo zemlji – rekla je Grujičić.
Nakon što se 3. maja dogodio masakr u beogradskoj OŠ “Vladislav Ribnikar”, narednih dana je više dece privedeno na informativni razgovor zato što su veličali strašan zločin u toj školi.
Molim one koju pišu kojekakve gluposti, sad će da urade ovo ili ono, ili veličaju ubice ili kriminalce, da shvate da oni nisu nikakvi opasni ni momci niti fenomenalne devojke. Nemojte slati mrziteljske poruke po mrežama. Možda je trenutak da se sve te mreže ukinu u Srbiji, bar na neko vreme. Neko će reći, ona je radikalna uvek je bila takva, u medicini ako ne postoji hijerarhija i protokoli mi gubimo pacijenta a mi doktori nemamo taj luksuz – rekla je Danica Grujičić.
Kraće bolovanje
Ministarska zdravlja Danica Grujičić je najavila i izmenu zakona o zdravstvenom osiguranju i kraće bolovanje. Javnost je nakon toga negodovala, a odluka je promenjena – bez komisije na bolovanje će se moći najduže mesec dana?
U izjavi za “Blic TV” je to potvrdila i rekla da su dve nedelje bile nekada, ali se toga mladi ne sećaju.
– Bile su samo dve nedelje i onda je pacijent išao na komisiju. Ono što pojedini mediji nisu shvatili ili nisu naveli je da su onkološki pacijenti, sveže operisani pacijenti, trudnice, pacijenti sa invaliditetom izuzeti, ali su to ljudi koji zaista imaju ozbiljne bolesti. S druge strane, pošto je javna rasprava u toku, dolazi nam predlog i da kritično oboleli pacijenti, koji možda nisu operisani, ali su ležali u intenzivnim negama, takođe ne moraju da idu na komisiju, već im lekar po izlasku iz bolnice može dati dva meseca. Znači pratili smo medicinu. E, sad ideja jeste bila da budu dve nedelje. Kao politički mnogo iskusniji od mene, predsednik se javio, moram priznati da me je podržao, ali je osluškujući građane, predložio da bude mesec dana za početak, da tako naglo ne skraćujemo, pa ćemo videti kasnije šta će se dešavati. Ja se nadam da je to jedna dobra odluka koju smo doneli – rekla je ministarka zdravlja za “Blic”.
Bivši ministar”Dr.Smrt”,ispade “mala maca”,za ovu oštrokondzu ! Ništa što lekari primaju platu za rad u bolnicama,a beže kući da rade privatno,što kvare dijagnostičke aparate,da bi išli privatno da se snimate,što se deca leče SMS porukama …?!