Aida Ćorović ipak neće u zatvor, novac prikupljen za plaćanje kazne
Antiratna aktivistkinja Aida Ćorović poručila je ispred zatvora u Beogradu da se, iako je plaćena novčana kazna na koju je osuđena zbog gađanja jajima murala sa likom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, ona ne oseća krivom.
Ona se 22. marta pojavila ispred zatvora u Padinskoj skeli rekavši da je to simboličan čin.
Aida Ćorović je pre nedelju dana pozvana na izdržavanje zatvorske kazne jer je odbila da plati novčanu kaznu. Kazna je u međuvremenu plaćena donacijama građana, koji su njen čin podržali, pa Ćorović neće služiti zatvorsku kaznu.
“Ja sam želela da budem dosledna i verna datoj reči, da odem u zatvor. Međutim, prijatelji koji se bave bezbednosnim temama su procenili da ne bih bila bezbedna. Sada mi je potpuno jasno da ne bih bila sigurna”, poručila je ona novinarima ispred zatvora.
Pravosnažnu presudu Prekršajnog apelacionog suda na kaznu od 100.000 dinara Aida Ćorović je dobila 14. decembra 2023.
U presudi se navodi da je Ćorović prekršila Zakon o javnom redu i miru, jer je “bacala jaja u pravcu stambene zgrade” i vređala policijske službenike prilikom vršenja dužnosti. Nigde se ne navodi da je gađala mural osuđenom ratnom zločincu.
Advokat Aide Ćorović Miloš Janković ocenio je da je takva presuda imala za cilj da ućutka aktiviste.
Akciju da se prikupi novac za plaćanje kazne pokrenuli su nevladina Feministička antifašistička mreža i udruženje Krokodil.
Zahvaljujući individualnim donacijama 102 građana i građanki iz Srbije, regiona, Evrope i sveta, novac je prikupljen za manje od 24 sata.
Vladimir Arsenijević iz udruženja Krokodil rekao je da su oni stvorili samo jednu vrstu kanala, a da su građani sve uradili.
“Mi smo već narednog dana kada smo shvatili da imamo duplo više sredstava nego što je potrebno to objavili, međutim, sredstva su nastavila da pristižu”, naveo je Arsenijević.
Prikupljeni novac koji je preostao, prema najavama, biće usmeren za novoosnovani fond za pomoć aktivistima koji – kako ističu u Krokodilu, vode iste bitke kao i Aida.
Zbog slučaja Aide Ćorović reagovala je i Evropska komisija, ocenom da “pravda treba da obezbedi odgovornost za ratne zločine, a ne za proteste protiv veličanja ratnih zločinaca”.
Bivši komandant vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je u Hagu na doživotni zatvor zbog ratnih zločina i genocida u Srebrenici. Uprkos presudama međunarodnih sudova, Srbija i njeni zvaničnici negiraju da se u Srebrenici 1995. godine dogodio genocid.
Mural, na kojem Mladić salutira prolaznicima, osvanuo je krajem jula 2021, mesec dana nakon presude u Hagu.
Svi pokušaji građana i aktivista da ga uklone nisu uspevali jer su ga nepoznati autori, za koje se sumnja da su deo desničarskih i navijačkih grupa, kroz svega nekoliko sati vraćali u prvobitno stanje. Nakon što su ga aktivisti prekrečili u maju 2023, više nije “prepravljan”.