4 KLJUČNE GREŠKE KOJE SU NAČINILI NESTALI MLADIĆI: Šta je dovelo do kobne nesreće na Dunavu iz koje je samo jedan uspio da ispliva
Potraga za Milošem, Nenadom i Milanom, trojicom mladića koji su nestali u Dunavu nakon što se njihov čamac prevrnuo u subotu kasno uveče, traje već sedam dana, ali nažalost bez rezultata. “Blic” istražuje koje su to greške načinili mladići te kobne večeri kada su uslovi za plovidbu bili gotovo nemogući.
Iako se ispostavilo da se radi o momcima koji su često u prirodi, koji vole izlete i avanturizam, jasno je da su načinili četiri kobne greške koje su ih, možda, koštale života.
1. Izlazak po mraku, vetru i talasima
Prva i najveća greška bila je što su uopšte odlučili da sa popularnog izletišta Bele stene, gde su roštiljali, čamcem krenu nazad ka Zemunu po mrklom mraku i lošem vremenu. Naime, tokom celog dana je duvao jak vetar koji je na Dunavu stvarao prilično visoke talase i praktično činio nemoguću vožnju nestabilnim čamcem kao što su koristila četvorica prijatelja.
– Ni ja se ne bih usudio po mraku, jakom vetru i visokim talasima da izađem na reku – rekao je alas sa Dunava Renato Grbić.
A da su talasi bili ključni posvedočio je i preživeli Mane K. koji se dokopao obale.
– Prvi talas nas je podigao, a drugi nas je poklopio – rekao je Mane policiji.
2. Izlazak na reku pod dejstvom alkohola
Čak i u idealnim vremenskim uslovima nikako se ne preporučuje izlazak na Dunav pod dejstvom alkohola, bilo da je reč o “par pića” ili “celodnevnom cuganju”.
A da su četvorica drugara tog dana uz roštilj malo i popili, potvrdio je sam Mane. Na snimku koji se pojavio na društvenim mrežama, vidi se Mane nakon spasavanja.
– Bili smo gore izviše Višnjice i sedeli, pili… Krenemo kući za Beograd, prekrije nas talas i okrene nas. Samo sam ja došao plivajući dovde – rekao je, između ostalog.
3. Nisu išli uz obalu
Kako je objasnio Renato Grbić, još jedna greška koju su mladići napravili, a koje nisu bili svesni mnogi osim onih iskusnih “vukova sa Dunava”, bila je i putanja kojom su se kretali.
– Da su išli pored leve obale Dunava i pored nje ništa se ne bi desilo. I da su se prevrnuli, par metara od obale brzo bi doplivali. Da se uhvate za neko granje i da se spasu. Ovako su krenuli na suprotnu stranu po najvećem nevremenu. Najveći udar košave je upravo ispod Pančevačkog mosta – rekao je Renato za Telegraf rs.
4. Ostali uz čamac koji tone
– Mane je bio pametan i odmah se odvojio od čamca. Krenuo je da pliva da što pre izađe iz ledene vode, a eto, njih trojica su ostala da se drže za čamac i to je bila kobna greška- rekao je muškarac koji živi u blizini Dunava, tačno na mestu gde se četvorici muškaraca prevrnuo čamac u subotu uveče.
Prema njegovim rečima, to veče duvala je toliko jaka Košava, da niko iskusan ne bi krenuo da isplovi, a naročito ne na Dunavu.
Prema rečima stručnjaka, pošto je temperatura vode bila sedam stepeni, osoba u takvoj situaciji ima 10-15 minuta pre nego što dođe do hipotermije i smrzavanja tela.
– Mane je isplivao i izašao iz reke u visini Krnjače na levoj obali Dunava. Tumarao je kroz šiblje preko nasipa, video svetlost kuća, došao do prvih ljudi i prijavio nesreću – ispričao je očevidac.
Preuzeto:Blic