Voda u Tutinu samo što nije potekla – na papiru
Tutinska opština ima značajne vodne resurse, posebno u izvorišnom delu reke Ibar, zvanična je konstatacija u planskim dokumentima te opštine, u kojoj se problem vodosnabdevanja visoko kotira na lestvici kapitalnih projekata.
{module Oglas 1 – 2020}
U planovima piše da je, među glavnim zadacima, proširenje rezervoara „Dubovo“ na 2.600 kubnih metara i „Velje Polje“ na 1.500 kubika.
Tog 12. aprila 2016. godine, iz Tutina, vest je bila da su predstavnici USAID i ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić, na upotrebu predali izgrađeni rezervoar u naselju Velje Polje, kapaciteta 200 kubika.
Tada je rečeno da će dovoljno vode imati za stanovnike naselja i za korisnike Centra za azil.
USAID je preko UNDP, izgradnju i opremanje objekta finansirala sa 75.600 dolara.
Očigledno je da problem vodosnabdevanja naselja Velje Polje i viših zona naselja Kleče nije rešen.
{module Oglas 0 – 2020}
Minula predizborna kampanja na površinu je „izbacila“ konstatacije da Tutinci piju nekvalitetnu vodu, ali i dokumentovano da je prilikom izgradnje rezervoara „Velje Polje“ bilo mahinacija.
Izgradnja je počela 2016 godine i poverena je privatnom građevinskom preduzeću, koje je te i 2017. godine trebalo da završi izgradnju.
U prvoj fazi, prema ugovoru, izvođač je trebalo da uradi zemljišne, betonske i armiračke radove i za to u budžetu bilo predviđeno 5.375.000 dinara.
Sledeće godine, druga faza, u kojoj su, prema dokumentaciji, završeni zidarski, armirački izolacijski, keramički, bravarski i stolarski radovi i da bude postavljena hidro-mašinska oprema.
Za tu fazu bilo je predviđeno da se iz opštinske kase izdvoji 8.142.000 dinara, a kvalitetna voda u dovoljnim količinama trebalo je da poteče samo da se završe „još neke sitnice“.
Graditelji su za prvu i drugu fazu dobili više od 16 miliona dinara sa uračunatim PDV. Istom izvođaču radova, na kraju prošle godine iz opštinskog budežta je isplaćeno još 7,7 miliona dinara.
Naselja Velje Polje i više zone u Kleču nisu dobila kvalitetnu vodu za piće, niti je ima dovoljno, pa se stanovnici snabdevaju sa alternativnih vodomesta. Na papiru rezervoar je završen, u stvarnosti čeka završetak građevinskih radova i opremanje.
(Danas, Safeta Biševac)
{module Oglas 2 – 2020}