KUPITI STAN ILI ČEKATI DA CIJENA PADNE – Marija je prije dvije godine bila u dilemi, a danas gleda u prosjeku 700 eura skuplje kvadrate, struka: “Tržište se NEĆE VRATITI na staro”
“Pre korone sam imala ušteđevinu za kupovinu manjeg stana u blizini centra, ali sam odlučila da sačekam još malo i obezbedim novac za veću nekretninu u centru Beograda. Danas se gorko kajem zbog toga jer sada ni sa većom ušteđevinom ne mogu da nađem stan ni na periferiji”.
Ovim rečima za “Blic Biznis” opisala je svoju situaciju Marija iz Beograda, koja godinama radi u inostranstvu kako bi zaradila za nekretninu u Srbiji. Na žalost ona nije jedina kojoj je neprestano poskupljenje nekretnina poremetilo planove kupovine.
Cene se neće vratiti na staro
Oni koji su propustili šansu da obezbede krov nad glavom pre dve godine, dok su cene bile pristupačnije, sada su u ponovo u dilemi, da li kupiti koliko se može po trenutnim cenama ili čekati da se one vrate na staro? Na ovo pitanje struka na žalost nema dobre vesti.
– Da se cene vrate na staro to se sigurno neće dogoditi. Ono što možemo da očekujemo jeste da će negde u martu doći do smirivanja cene, u smislu da neće “skakati” 2, 3 odsto mesečno, nego će se povećavati za jedan ili 1,5 odsto. Ali će svakako i dalje rasti, jer nemoguće je da stanu kada sve poskupljuje, gorivo, građevinski materijal, a posebno struja, koja je glavni input za gradnju” – kaže za “Blic Biznis” Milić Đoković, procenitelj i stručnjak za tržište nekretnina.
Za one koji su već nameravali da kupe stan i imaju spreman novac ali čekaju “bolje uslove” i povoljnije cene, naš sagovornik ima savet:
– Ako već ima novac i planira da kupi stan, iako je po prilično zakasnio, bolje je da kupi sada nego da čeka, pogotovo ne sledeću godinu jer će biti manje gradnje, a čim se manje gradi manja je i ponuda, a tada cene idu gore. Na žalost mnogi faktori neće biti povoljni za kupce” – kaže Đoković.
Isto mišljenje deli i Dejan Milenković, izvođač radova. On za “Blic Biznis” objašnjava zašto je u ovom trenutku, za sve koji imaju novac najbolje da ulože u nekretninu.
– Cene stanova se neće vratiti na staro. Još uvek je potražnja veća od ponude. Svi koji imaju novac sada da kupe nekretninu, treba to odmah da urade, bez razmišljanja, jer to je najsigurnija investicija. Čuvanje novca u bankama je sada čist gubitak zbog visoke inflacije” – kaže za “Blic Biznis” Dejan Milenković, izvođač radova.
Za tri godine kvadrat skuplji za 700 evra
Ako uporedimo trenutne cene sa onima od pre tri godine, vidimo da je prosečan kvadrat stana u novogradnji u Beogradu poskupeo za gotovo 700 evra u odnosu na 2019. godinu, kada je mu je prosečna cena bila 1.613 evra. Prema najnovijim podacima Republičkog geodetskog zavoda(RGZ) za drugi kvartal tekuće godine, prosek kvadrata u prestonici je oko 2.304 evra.
U Beogradu se proda oko 20.000 stanova na godišnjem nivou, što je za grad od dva miliona stanovnika relativno mali broj. Ocena na međunarodnoj konferencije o nekretninama u Jugoistočnoj Evropi “Balkans Properti Forum 2022”. da je ove godine potražnja za poslovnim prostorom udvorstručena i to je razlog što investitori i finansijeri nastavlju projekte u toj oblasti i trenutno grade oko 200.000 kvadratnih metara u Beogradu.
Prema podacima portala Nekretnine.rs, vidimo da se i Novi Sad po cenama nekretnina dosta približio Beogradu. Samo na jednoj opštini kvadratni metar je malo ispod 2.000 evra, dok je na ostalima blizu 2.500 evra.
U Nišu i Kragujevcu je još uvek moguće naći stan za 1.200 evra po kvadratu, dok u Pančevu, prosečna cena kvadrata je prešla 1.300 evra. (Blic)