“Dobacivali joj: ‘Iračanko, LIŽI POD’, a onda su je GAĐALI KAMENOM “: Još jedan slučaj jezivog vršnjačkog nasilja, oglasila se i škola, evo šta su rekli
U jednoj beogradskoj školi došlo je do vršnjačkog nasilja, nakon što su devetogodišnju učenicu, nakon nastave napala i pretkla dvojica vršnjaka. Pismo oca čiju su ćerku deca zlostavljala stiglo je medijima, a sve zbog toga, kako se navodi “jer problem nije rešen, pa porodica i dalje strepi da se ne ponovi opet nešto slično.”
Otac navodi da je stupio u kontakt sa školom i MUP-om i da mu je rečeno da će se slučaj rešiti u najkraćem periodu. Problem, međutim, nije rešen, a porodica i dalje strepi.
Nasilje je, prema njegovim rečima, započeto nakon što je njegova devetogodišnja ćerka, odlična učenica, ostvarila zapažen rezultat na takmičenju iz likovne kulture.
“Ona je zaista sjajan đak i vaspitano dete. Pohađa i privatnu umetničku školu. Nedavno je bila i učesnik izložbe u Muzeju primenjene umetnosti, gde je dobila priznanje, a i imala je i zapažen učinak na školskom takmičenju iz oblasti likovne kulture. Nakon tog takmičenja je započeto nasilje, ne znam da li zbog ljubomore ili zbog nečeg drugog”, započinje priču otac, inženjer iz Iraka, koji je dom pronašao u Srbiji, gde je i oženio Beograđanku sa kojom ima sina i ćerku.
“Prozivali je na etničkoj osnovi”
Maltretiranje je počelo putem interneta, nakon što je grupa učenika iz devojčicinog odeljenja formirala grupu na Vajberu.
“U toj grupi su je prozivali, pisali najrazličitije grozote o njoj, prozivali su je i na etničkoj osnovi. Odmah nakon toga počeo je i fizički obračun”, nastavlja potreseni otac.
“Pre nekoliko dana, nakon škole, počela su da je prate trojica dečaka iz odeljenja. U početku su joj dobacivali kako joj je ranac pocepan, da joj je majica prljava, ranije su joj dobacivali i ‘Iračanko, liži pod’ a onda je situacija eskalirala kada su je gađali kamenom. Nakon toga su prišli i počeli su da je udaraju. Svuda po telu. Dva dečaka su je udarala a treći je stajao sa strane i navijao. To me jako boli. Pored ćerkice, tu se našao i moj sin, njen mlađi brat, koji ima samo sedam godina pa nije mogao da zaštiti sestru. Srećom, u tom trenutku je naišla moja supruga i sprečila da se situacija završi i gore”, navodi ovaj Iračanin, dodajući da njegova ćerka ne može više mirno da spava.
“Škola ne toleriše nasilje”
Portal B92.net pozvao je direktorku ove škole, koja tvrdi da su potrebni koraci već napravljeni.
“Školski psiholog me je obavestio o celom slučaju i on će biti rešen u narednih nekoliko dana. Preduzeli smo sve potrebne korake kako bi došli do adekvatnog rešenja. Obavili smo razgovor sa akterima događaja, preduzeli potrebne mere unutar škole. Smatram da nema mesta panici i da će se sve rešiti u najboljem redu. Škola ne toleriše nasilje”, rekla je direktorka.
Kako kaže, odmah je preduzeo mere i obavestio školu, ali i MUP. Ipak, nije zadovoljan njihovom reakcijom.
“Neću čekati skrštenih ruku dok se ne kazne problematični dečaci”
“Pozvao sam koga treba da pozovem. Tada niko nije razgovarao sa mojim detetom. Iz škole su počeli da se pravdaju, te kako direktorka nije tu, te kako je učiteljica bolesna. Kontaktirao sam i policiju, međutim njima su ruke vezane i ne mogu ništa da urade dok škola ne sastavi zapisnik i dok psiholog ne napravi izveštaj”, rekao je otac, dodajući da neće čekati skrštenih ruku dok se ne kazne dva problematična dečaka.
Portal B92.net poslao je i upit MUP-u, međutim, do objavljivanja ovog teksta, nismo dobili odgovor.
Priča o devojčici poreklom iz Iraka, iako je najsvežiji, svakako nije usamljen primer nasilja u školama širom Srbije. Mnogi ovakvi incidenti prolaze nekažnjeno, mnogi neopaženo, a pojedini se završe – kobno.
Pre četiri godine UNICEF je objavio podatak da je oko 65 odsto dece bar jednom doživelo nasilje i da je oko 22 odsto njih prijavilo učestalo nasilje. Do osmog razreda osnovne škole, čak 68 odsto devojčica je doživelo rodno zasnovano nasilje.
Vlada Srbije pokrenula je nacionalnu platformu za prevenciju nasilja u školama “Čuvam te”, koja služi za podršku i edukaciju roditelja i nastavnika.
Učenici na sajtu cuvamte.gov.rs mogu da prijave nasilje a to isto mogu da učine i putem broja telefona 116111.
(B92)