Džudžo o stanju na DUNP: Gašenje bosanskog jezika dio beogradskog scenarija
Direktor Centra za bošnjačke studije, Esad Džudžo, oglasio se kritičkim osvrtom na aktuelnu situaciju na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP), posebno se osvrćući na historijat borbe za bosanski jezik i književnost na ovoj instituciji.
U svom saopćenju, Džudžo je istakao da se umjesto fokusiranja na suštinske probleme, poput obnavljanja Studijskog programa Bosanski jezik i književnost ili uspostavljanja Departmana Bosnistike, stvaraju “lažne heroji i lažne dileme”.
Podsjetio je da je prvobitni Idejni elaborat iz 2005. godine, kreiran u saradnji sa tadašnjim ministrom prosvjete Slobodanom Vuksanovićem, predviđao sveobuhvatniji pristup koji je uključivao i nacionalne predmete poput bošnjačke historije, muzičke i likovne kulture.
“Potom je tokom godina ugašen studijski program Bosanski jezik i književnost i ostalo nekoliko predmeta iz bošnjačke književnosti na studijskom programu Srpski jezik i književnost, što je nedopustivo i u krajnjem – besmisleno”, naveo je Džudžo.
On je također otkrio da je početkom 2019. godine postojao novi pokušaj akreditacije studijskog programa Bosanski jezik i književnost, ali je proces zaustavljen u junu iste godine zbog, kako navodi, “poznatih događaja u BNV”.
Džudžo upozorava da trenutna situacija može ugroziti model cjelokupne nastave na bosanskom jeziku u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju u Sandžaku, što prema njegovim riječima predstavlja “glavni cilj aktuelnog režima i institucija u Beogradu”.
“Postajemo akteri i dio beogradskog scenarija da se dovede u pitanje i sam model cjelokupne nastave na bosanskom jeziku u PPP, osnovnim i srednjim školama u Sandžaku. A što je glavni cilj AV režima i svih institucija u Beogradu”, istakao je Džudžo.
Najavljeno je da će se Upravni odbor Centra za bošnjačke studije u narednim danima obratiti relevantnim domaćim i međunarodnim institucijama povodom ove situacije.
sandzacke