VIDEO/ “KAKVA TO SESTRA UZIMA NASLEDSTVO OD BRATA?!” – Sve pokupe, pa zatvore vrata sestrama – Ljudi napravili haos na društvenim mrežama!

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Pitanje nasljedstva izaziva duboke emocije i često otvara rane u porodicama. Na društvenim mrežama, priče o raspodjeli imovine između braće i sestara podijelile su ljude na dva tabora, dokazujući koliko je ova tema osjetljiva i kompleksna.

„Kakva to sestra uzima dio nasljedstva od brata?“ — jedno jednostavno pitanje koje je pokrenulo lavinu komentara. Dok neki smatraju da zakon treba biti neprikosnoveni vodič, drugi ističu moralnu obavezu prema onima koji su decenijama ulagali u porodičnu imovinu, često bez formalnog priznanja tog truda.

Jedan korisnik na društvenim mrežama iznio je svoje ogorčenje mnogih porodica gdje se trud i ulaganje jednog člana često zanemaruju:

„A kad sin (brat) ulaže godinama u kuću, kupi namještaj, sredi dvorište, održava sve to dvadesetak godina, a nakon smrti roditelja sestra kaže: ‘Moja polovina kuće po zakonu i ko te tjerao da ulažeš!’? To jeste po zakonu, ali nije pravedno.“

No, nisu svi korisnici saglasni. Jedan od njih pokušava pronaći balans:

„Ako se nasljeđuje pet stanova, nije u redu da brat sve uzme. Ali, ako je riječ o parceli zemlje negdje na selu, a žena nikada ne dolazi, to mi je skroz besmisleno da ona to uzima.“

Priče iz stvarnog života daju ovom problemu ljudsko lice. Jedan korisnik je podijelio:

„Moja tetka se odrekla nasljedstva u korist brata. Sad kad najavi da svrati kod njega u posjetu, on joj kaže: ‘Možeš samo jedan dan da ostaneš.’“

Ova bolna ispovijest ukazuje na to da ni velikodušni gesti ne garantuju zahvalnost ili toplije porodične odnose. Često čak i nakon podjele imovine, nesuglasice ostaju i produbljuju se.

„Neprikosnoveno je pravo roditelja da rasporede svoju imovinu kako žele,“ piše jedan korisnik, dodajući: „Gledajte da steknete nešto, a ne da se borite oko tuđe muke. Pustite roditelje da mirno dočekaju starost, a ne da razmišljaju kako će se brat i sestra posvađati nakon njihove smrti.“ No, drugi smatraju da roditelji trebaju biti osjetljivi i pravedni prema djeci, kako bi se spriječili sukobi.

Postoje i svijetli primjeri. Jedna žena podijelila je svoju priču, i pokazala da ljubav i povjerenje mogu nadvladati zakonske okvire :

„Naslijedila sam stan od bike, otac mi poklonio svoj dio, a brat se odrekao svog dijela kako bih ja naslijedila cijeli stan. Babo je regulisao da brat i ja kasnije dobijemo po pola od njegovog stana. Sve smo lijepo dogovorili i nema nikakvih problema.“

Islamski propisi također nude poseban pogled na ovu temu. Prema islamskim pravilima, nasljedstvo se dijeli precizno i uzimaju se u obzir prava svih nasljednika. Ipak, praksa u nekim porodicama često odstupa od ovih propisa. O ovom problemu govorila je i vjeroučiteljica iz Novog Pazara, Selma Mekić, u emisiji na RTS-u.

„I dalje postoji to da ‘ženama ništa ne ostaje od imovine, a braći sve, jer su žene tuđa kuća.’

Ova praksa nije u skladu ni sa zakonom ni sa islamskim propisima, ali je duboko ukorijenjena u mentalitetu pojedinih porodica,“ stakla je Selma, naglašavajući važnost podizanja svijesti o pravima žena.

Jedan korisnik dodaje širi kontekst:

„Ovo pitanje nije samo pravno, već i kulturno. Kod nas su muškarci tradicionalno ti koji vode računa o porodici i imanju, a žene su se odricale nasljedstva zarad mira u kući. No, danas su vremena drugačija, a prava i obaveze treba prilagoditi savremenom životu.“

I dok se komentari nižu, jedno je jasno — nasljedstvo može biti izvor dubokih nesuglasica, ali i prilika za velike geste ljubavi i razumijevanja. Kako porodice pronalaze ravnotežu između zakona, morala i emocija, ostaje izazov koji svaka zajednica rješava na svoj način.

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex