BiH osvojila veliki bod protiv svjetskog prvaka Francuske

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

U 4. kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo nogometna reprezentacija BiH je kao gost u Strazburu remizirala sa Francuskom 1:1. Zmajevi su tako stigli do vrijednog boda, koji bi mogao biti od ogromnog značaja u borbi za prva dva mjesta u grupi.Prvo poluvrijeme proteklo je u terenskoj inicijativi domaćih, ali Zmajevi su taktički odlično djelovali, te su čvrstom i kompaktnom igrom uspješno zatvorili sve prilaze golu Šehića, čekajući svoju šansu u napadu.

U 12. minuti Pjanić je uputio jednu dobru loptu, Demirović je prebacio za Džeku, no Lloris je u posljednji trenutak istrčao i uhvatio loptu. Na drugoj strani, Benzema je probao s nekih 20 metara, ali Šehić je uz pomoć bloka uhvatio loptu.

Zmajevi su opasno prijetili i u 15. minuti. Demirović je dodao do Džeke, no BH najbolji strijelac u historiji šutirao je preko gola sa vrha kaznenog prostora.

U 27. minuti vidjeli smo lukav pokušaj Mbappea iz gotovo mrtvog ugla, ali njegov udarac lijevom nogom pogodio je vanjski dio stative i otišao u gol-aut. Osam minuta kasnije Pjanić je pokušao iz slobodnjka, ali Lloris je bio na mjestu.

Ipak, već u narednoj akciji reprezentacija BiH je povela. Džeko je neopreznim defanzivcima Francuske ukrao jednu loptu, sjajno je iskontrolisao i velemajstorski je pogodio lijevom nogom s nekih 20-ak metara za vodstvo Zmajeva 1:0.

Nažalost, slavlje je trajalo samo četiri minute. Nakon kornera s lijeve strane Griezmann je šutirao glavom, lopta je na putu do gola zakačila Hadžikadunića i prešla je gol-liniju, što je tek utvrđeno pregledom VAR-a. Gol je zvanično pripisan novom napadaču Atletico Madrida.

Trikolori su nastavili sa žestokim napadima do kraja prvog dijela, a najbolju šansu su propustili u 44. minuti kada je Griezmann pokušao sa 18 metara, ali lopta je otišla malo pored gola Šehića.

Početak drugog poluvremena počeo je slično kao i prvi dio, ali u 51. minuti Francuska je iznenada ostala s igračem manje nakon što je poslije grubog starta na Seadu Kolašincu isključen Jules Kounde.

Defanzivac Seville neoprezno je startovao na nogometaša Arsenala u našem kaznenom prostoru, te mu je švicarski arbitar Sandro Schärer nakon pregleda VAR-a opravdano pokazao put u svlačionicu.

Uprkos igraču više na terenu, Francuska je kontrolisala meč, a naš tim je najbolju priliku imao pet minuta prije kraja kada je rezervista Prevljak iz dobre pozicije šutirao preko gola.

BiH ipak može biti zadovoljna velikim bodom protiv aktuelnih svjetskih prvaka, koji bi mogao biti veoma značajan u borbi za jedno od prva dva mjesta u grupi.

Reprezentacija BiH već u subotu igra prijateljski meč sa selekcijom Kuvajta u Zenici, a tri dana kasnije Zmajevi nastavljaju kvalifikacije kada na Bilinom polju dočekujemo Kazahstan.(Klix)