Da li bi Turska vojno intervenisala u BiH?

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Za razliku od 90-tih, Turska je sada geopolitički jača sila, koja je intervenisala u Siriji i Libiji bez ičije dozvole, piše autor teksta u Middle East Monitoru.

Hoće li Turska u slučaju eskalacije nasilja u Bosni i Hercegovini intervenirati i na koji način, tema je kojom se bavio portal Middle East Monitor (MEMO).

Autor teksta Mohammad Hussein napisao je da je Turska, za razliku od 90-tih godina, mnogo jača i sposobnija da preduzme akciju, bez ičije dozvole i podrške, ali i da, u slučaju da se to dogodi, nije jasno  da li bi isključivo podržavala Bošnjake, ili bi bila posrednička sila između sukobljenih strana.

Temelj za ovakvo mišljenje Hussein vidi u razvoju turske vanjske politike posljednjih godina, te primjerima sukoba u koje se Ankara vojno umiješala.

„Od vojne intervencije u Siriji i Libiji i podrške Azerbejdžanu u konfliktu oko Nagorno-Karabaha, Ankara je radila na uspostavljanju vlastite asertivne vanjske politike koristeći svoje nove vojne sposobnosti. Bila je daleko od neutralnog igrača. Pitanje koje se nameće je hoće li turska intervencionistička politika u skorije vrijeme kročiti na evropsko tlo, takozvani zapadni front“, pita se Hussein.

Dva turska lidera podržavala BiH

Ta prilika pojavila se u proteklih nekoliko mjeseci na turbulentnom Balkanu, gdje su porasle etničke i nacionalističke tenzije između Bošnjaka i Srba, dodaje.

Uz podsjećanje na aktivnosti bh. entiteta Republika Srpska, kojima je izazvana postojeća kriza i blokada države, Hussein piše da su tenzije daleko od gotovih, te da se u slučaju da eskaliraju, kao što je bio slučaj 1992. godine, postavlja legitimno pitanje kakvu bi ulogu Turska igrala u toj situaciji.

„Turska koju gledamo danas, nije ista ona Turska iz 90- godina kada je vlast bila sekularna, a zemlja u geopolitičkom smislu bila slabija nego sada“, piše autor.

„Tadašnji nametnuti sekularni stav značio je da Turska, kao i veliki dio njene političke klase, nisu otvoreno dijelili vjersku srodnost s bosanskim muslimanima kao što je to činio veći dio turskog stanovništva“, dodaje.

Autor podsjeća na stav Turske tokom rata u BiH iz 90-tih. Navodi da se „ne može reći da nije bilo simpatije ili podrške iz Ankare prema BiH“.

„Oba turska lidera su tokom rata izražavali podršku BiH – Turgut Ozal je od SAD-a i međunarodne zajednice tražio da intervenišu i BiH, a u Ujedinjenim nacijama je lobirao da se zaustavi srpska agresija

Čak je prijetio da će koaliciji na čelu SAD-om koja je vodila rat u Zaljevu, onemogućiti korištenje zračne baze Incirlik, ako se ne preduzme akcija u BiH“, piše.

Njegov nasljednik, tadašnji premijer Suleyman Demirel je također pozivao na međunarodnu intervenciju.

„Ono što je urađeno na zaustavljanju okupacije u Kuvajtu treba sada učiniti u BiH“, citat je Demirela, koji je spominjao i učešće turskih vojnika i aviona u takvoj akciji.

‘Intervencija za sprječavanje drugog genocida’

No, Ankari je u to vrijeme nedostajao taj vjerski element i afinitet koji bi dao veći učinak, pa se BiH okrenula drugim zemljama, u kojima je islamski identitet bio jače izražen, kao što su Iran i Pakistan, koji su joj slali oružje, navodi se.

Turska je danas, piše autor, drastično drugačija, i znatno je ponosnija na svoj islamski identitet i historiju, dok akcije u Siriji i Libiji potvrđuju da joj za realizaciju vanjskopolitičkih ciljeva nije potrebna američka, ili podrška NATO-a.

„Zato Turska, ako dođe do eskalacije sukoba u BiH, ovaj put može intervenirati“, stav je autora teksta.

„Ankara u BiH već ima vojne baze i jače je situirana nego to je bila u Siriji ili Libiji. Nije teško zamisliti da se njene snage u BiH pojačaju“, tvrdi.

No, da li bi ta eventualna intervencija bila usmjerena direktno na podršku Bošnjacima, ili na posredničku ulogu između suprotstavljenih strana, to se ne može znati, piše.

„Jedino što Turskoj može biti prepreka je Rusija, koja dugo stoji uz Srbe i za koje Milorad Dodik tvrdi da će zaštititi njihove interese“, tvrdi autor.

„Dok bi se situacija u BiH mogla smiriti uz tursko posredništvo, stanje koje pogoduje novom konfliktu i dalje je prisutno. Ako se to desi, Turska ovaj put može vojno intervenirati da spriječi drugi bosanski genocid, a sada je za to i sposobna“.

IZVOR: AL JAZEERA

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

10 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
sara
sara
2 godina ranije

Nema sumnje da Turska nije vojno sposobna intervenisati u Bosni u slucaju rata, ali ona to nece uciniti zbog investicija ulozenih u Srbiji kao I zbog partnerstva sa Rusijom. Turcima je bitna samo racunica I sopstveni interes.

Smajo
Smajo
2 godina ranije

Nece. Nema potrebe. Oni koji su kidisali na Bosnjake ’90tih godina su tesko porazeni iako su planirali bili da zavrse sa Bosnom za par hefti. Nema vise takozvane JNA, nema tenkova i aviona, nema para, nema ni volje medju Srbima da ginu za imaginarne krajine, SAO ovo SAO ono.
Ukratko, nema potrebe da Turci intervenisu jer bi svaki pokusaj ponovnog etnickog ciscenja i genocida zavrsio Traktorijadom 0.2 bez icije intervencije sa strane.
Inace, valja dodati da je Turska sposobna i voljna da intervenise kao sto su intervenisali u Siriji, Libiji i Azerbejdzanu bez trazenja saglasnosti bilo koga.

Čeda
Čeda
2 godina ranije
Odgovor za  Smajo

Ne prizivaj sopstvenu traktorijadu dvanaesti put.Valjda vam je dosta jedanaest.

ERDOGAN
ERDOGAN
2 godina ranije

Apsolutno nema ni potrebu da reaguje. Svima je jasno da vise nisu 90-te godine kada je cetnicko-srpska armada naoruzana do maksimuma krenula na goloruki narod. I takav je pri kraju rata dosao 33 km do Banja Luke i da nije bilo Americke komande STOP jasno je da od republike smrdske ni smrad nebi ostao! Sada Armija BiH je apsolutno dominantna u odnosu na rep.smradsku i ako bi sta i bilo brzo bi se to zavrsilo…svi znaju kako! Naravno,Turska i Nato bi se fokusirali na Srbiju i Rusiju i sprecili eventualnu njihovu pomoc smdskoj, za ostalo bi se vrlo brzo pobrinuli bosanci.

Gaga
Gaga
2 godina ranije

Ljudski rod mora nestati sa ove planete. Maloumni preovladali svetom.

Aslan
Aslan
2 godina ranije

Turska bi stala na linije razdvajanja Bošnjačke države,države Herceg Bosne i države RS.Ne treba se zanositi nečim drugim.

Bošnjak
Bošnjak
2 godina ranije
Odgovor za  Aslan

Pa već smo dobili značajnu pomoć-par bicikla a stići će možda i rezervni delovi

Istorija s Peštera
Istorija s Peštera
2 godina ranije

Turska ima velike probleme, od finansijskog rata koji je lomi do polovine kurdskih stanovnika koji nisu ni Turci ni turkijski narod već persijanski. Ali opet Turska pokušava da vodi nezavisnu politiku i zato na ovom prostoru respektuje jedino Srbiju koj isto to pokušava i sve više uspeva. Šta Turska da priča sa Bosancima kada je njima neki pišljivi visoki predstavnik tutor? Tamo neki treće razredni političar iz zapadne zemlje koga oni vuku za rukav da im bude daidža a po nekad se čini i babo. Zašto Turska igra pomiriteljsku ulogu između BG i SA čak ulaže u autoput, prim Dodika, intenzivno trguje sa Republikom Srpskom? Zato što sudbinu i opstanak Muslimana iz BiH i Srb vidi samo u konfederaciji sa Srbijom ili Srpskom federacijom tj. Srpskim svetom kako se to govori u zadnje vreme i koji će biti od Vardara do Une.

Bell
Bell
2 godina ranije

E sanjaj lepo druze sa Pesteri… Hahaha culi ste od vaseg min “srbski svet” tesko ideja o velikoj Srbiji se nije ostvarila! Cuj drsko sanjarite a znas da ce se morati krenut jos iz osnovne skole menjati UDZBENICI istorije kao sti su Nemci priznali i jos i dan danas priznaju e tako malo treba izaci iz okvira sljivika… Dok vam je Kina i Turska postavila “muzilice”i radite za feudalnu platicu daj sta das a vodja kupi po neki zardjali *mig*i plasi granicne ptice, kad mu zatreba, daj im farmu leba i igara to ti je cinjenica!

Spp simpatizeri
Spp simpatizeri
2 godina ranije
Odgovor za  Bell

Hoce,. poslace im bicikla…

10
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex