Ubjeni vodja klana boravio i u Novom Pazaru – Od sukoba sa obezbeđenjem u noćnom klubu do optužbi za planiranje ubistva TAMARE ZVICER i VELJE NEVOLJE
Vođa “škaljarskog klana” Jovica Vukotić, koji je sinoć ubijen u Turskoj dok je bio u kolima sa suprugom i ćerkicom od jedva godinu dana, dovodio se u blisku vezu sa grupom Luke Bojovića, kao i sa najtežim krivičnim delima u Srbiji i Crnoj Gori, a kriminalni uspon doživeo je nakon 2014. godine kada je u Valensiji nestalo 300 kilograma kokaina.
Škaljarska grupa, čiji je Vukotić bio jedan od vođa, dovodi se u blisku vezu sa grupom Luke Bojovića, koji u Španiji izdržava zatvorsku kaznu od 18 godina, na koju je osuđen zbog organizovanog kriminala.
Ova dva klana zajedno su radila na švercu i distribuciji narkotika širom Evrope. Prema operativnim podacima, Jovan Vukotić često je boravio u Beogradu, ali dolazio je i u Novi Pazar, na Kopaonik i Zlatibor, gde se sastajao sa pripadnicima klana Luke Bojovića.
DROGA I UBISTVA
Vukotićeva grupa, osim krijumčarenja narkotika, dovodi se u vezu i sa najtežim krivičnim delima, ubistvima i pokušajima ubistva u Crnoj Gori i Srbiji, gde imaju bliske saradnike, osobe zadužene za obezbeđenje, brojne poslove i nekretnine.
Podaci koje je crnogorska policija uputila kolegama u Srbiji ukazuju da je Vukotić „dominantno sprovodio aktivnosti krijumčarenja narkotika i izvršenja najtežih krivičnih dela”, pre svega onih koji se odnose na sukobe sa “kavačkim klanom” sa kojim su škaljarci od 2014. godine u ratu.
Ovaj rat počeo je krajem 2014. godine kada je u španskoj luci Valensija nestalo 300 kilograma kokaina. Prva žrtva u ratu bio je Goran Radoman, blizak upravo škaljarcima, nakon čije smrti su se nizala ubistva na obe strane. Do sada je u sukobu klanova ubijeno više od 30 osoba, a likvidacije su se događale kako na teritoriji Crne Gore tako i Srbije, gde klanovi imaju bliske saradnike.
OSUĐIVAN TRI PUTA
Iako bezbednosne službe Jovicu Vukotića označavaju kao jednog od vođa škaljarskog klana, koji deluje zajedno sa bratom Igorom, ono što je zanimljivo jeste da je on samo tri puta pravosnažno osuđivan, a da su oni postupci koji su vođeni protiv njega, a koji se mogu nabrojati na prste jedne ruke, završavani ili oslobađajućom presudom ili je neko od njemu bliskih ljudi preuzimao krivicu.
U spuškom zatvoru Vukotić je proveo devet meseci, od novembra 2014. do avgusta 2015. i to zbog pomaganja u pokušaju ubistva 2002, kada je imao 21 godinu.
Vukotić je 2013. godine osuđen i na tri meseca zatvora zbog pištolja koji je, prilikom pretresa, u naselju Škaljari u Kotoru, nađen u njegovom blindiranom džipu.
Vođa škaljaraca osuđen je pravosnažno i u Srbiji 2019. godine na 15 meseci zatvora zbog korišćenja falsifikovanog makedonskog pasoša sa njegovom slikom, ali na ime Georgi Andonov.
“MADAM KOKO” I ZLOČINI ZA KOJE DRUGI PREUZIMAJU KRIVICU
Ime Jovice Vukotića do javnosti je prvi put došlo nakon pucnjave u diskoteci “Madam Koko” u julu 2012. kada je ranjen Dejan Deković. Ova pucnjava potvrdila je da osobe za koje se veruje da rukovode klanovima retko kada odgovaraju, a i kada odgovaraju kazne su simbolične.
Jovan Vukotić je tada pravosnažno oslobođen optužbi, dok je njegov brat Igor osuđen na osam meseci zatvora, a Jovan Jovanović, za koga se veruje da je član ovog klana, na 14 meseci zatvora. Tužilaštvo ih je u startu sumnjičilo za pokušaj ubistva, ali je kasnije to preinačeno i optuženi su za izazivanje opšte opasnosti za šta je blaža kaznena politika.
Kako se tada sumnjalo, navodno su se Vukotići, Jovanović i Đurić, na ulazu posvađali sa radnicima obezbeđenja zbog čega je došlo i do pucnjave.
U metežu koji je nastao, jedan metak okrznuo je glavu Dekovića, nakon čega je grupa mladića pobegla sa mjesta obračuna.
Osim toga, inspektori iz Tivta i Kotora imali su podatak da obezbeđenje “Madam koko ” nije htelo da pusti Kotorane, jer je jedan od njih od ranije u sukobu sa vlasnikom te popularne diskoteke.
HTEO DA UBIJE TAMARU ZVICER?
Vukotić je u Crnoj Gori sumnjičen, ali je istraga prekinuta, da je u maju 2016. godine svojim audijem preprečio put kolima i pucao u Tamaru Zvicer, suprugu Radoja Zvicera vođe kavačkog klana, koji se poslednje dve godine sumnjiči za monstruozna ubistva na teritoriji Srbije i Crne Gore. U tom trenutku, navodno, sa njim se u kolima nalazio i njegov otac Veselin Vukotić.
U naredbi o obustavljanju istrage piše da je Tamara Zvicer u istrazi ispričala da je tog dana, sa jedanaestogodišnjom kćerkom izašla iz “Pet šopa”, sela u automobil i videla da sa daljine od oko stotinu metara ka njima kreće “audi” crne boje. Tvrdi da je na suvozačevom mestu videla Jovanovog oca, a da je taj “škaljarac” upravljao vozilom.
– Na rukama je imao crne rukavice – tvrdila je Zvicer, koja je tužiocima rekla da se bojala da ispriča policajcima ko je pucao u nju.
OPTUŽIVAN ZA POKUŠAJ UBISTVA KAVČANA
Ime Jovice Vukotića pominjalo se i u slučaju pokušaja ubistva dvojice kavčana Vojina Stupara i Miloša Radonjića, samo dva meseca pre navodnog pokušaja ubistva Tamare Zvicer. I ova istraga je obustavljena, a tada je, kako su sumnjali crnogorski istražni organi, Vukotić sa dva člana svoje grupe automobilom presekao put Radonjiću i Stuparu koji su takođe bili u kolima, a potom u pravcu Radonjića pucao više puta iz „škorpiona“. U ovoj istrazi bili su i najbliži saradnici Jovice Vukotića Minja Šaković koji je pre nepuna dva meseca ubijen dok je sedeo u kafiću u Budvi i Igor Dedović koji je likvidiran u Atini 2019. godine.
Istraga protiv Vukotića je obustavljena, nakon što su dokazima, kako je navelo crnogorsko tužilaštvo, obesmišljene Radonjićeve tvrdnje – da su trojica “škaljaraca”, Vukotić, Šaković i sada Dedović prvo “blindom” udarili u “citroen” u kom je bio sa Vojinom Stuparom, a potom prišli i pucali.
Vukotić i Šaković su zbog optužbi za pokušaj dvostrukog ubistva 27. marta 2016. godine u Kotoru, u pritvoru proveli po skoro šest meseci. Vukotić je u toj istrazi rekao da tog dana nije bio u Kotoru, već u Podgorici i da je sa njim bio njegov vozač i pratilac Marko Martinović.
Ispričao je da su bili u Martinovićevoj kući, jer je on imao probleme sa suprugom pa su pokušali da ih pomire. Tu priču potvrdili su Martinovići, ali i ostali svedoci sa kojima se Kotoranin tog dana video u Podgorici.
135 KILOGRAMA KOKAINA
Za Jovicom Vukotićem Grčka je krajem 2017. godine raspisala crvenu međunarodnu poternicu zbog krijumčarenja 135 kilograma kokaina. Sumnja se da je Jovica organizovao transport iz Južne Amerike, međutim zbog nedovoljno dokaza, kako su mediji tada objavili, on nije izručen Grčkoj.
Zbog ovog kokaina uhapšen je Martin Matijašević (33) iz Srbije.
ZAPLENJENO ORUŽJE
Prilikom pretresa Vukotićeve kuće i blindiranog vozila, u decembru 2016. godine, nađen je pištolj, ali vlasništvo oružja nije bilo moguće povezati sa njim, jer je krivicu na sebe preuzeo Nikšićanin Petar Damjanović, koji je zbog toga i robijao.
Damjanović je inače ubijen ubrzo posle izlaska iz zatvora, a njegovo telo je nađeno zakopano u novembru prošle godine u cetinjskom naselju Kobilji.
POTERNICA ZBOG PLANIRANJA UBISTVA VELJE NEVOLJE
Šef škaljarskog klana Jovan Vukotić pobegao je 2021. godine, nakon što je duže vreme proveo na slobodi i to u svom rodnom gradu Kotoru. On je pobegao nakon što je saznao da će biti optužen za planiranje likvidacija i podstrekivanja na ubistvo svoja četiri glavna suparnika – šefova kavačkog klana Radoja Zvicera i Slobodana Kašćelana, ali i vođa beogradskog ogranka tog klana Veljka Belivuka zvanog Velja Nevolja i Marka Miljkovića.
Vukotić je mesecima bio slobodan čovek. Živeo je u Crnoj Gori, ali se nije mnogo kretao po primorju jer je strahovao za svoju bezbednost. Dva puta je prijavljivao policiji da su pokušali da ga ubiju kad god je izašao iz kuće. U međuvremenu je najveći rival Vukotićevog škaljarskog klana – kavački doživeo najjače udare do sada. Slobodan Kašćelan, prvi čovek kriminalne grupe, uhapšen je, a potom je usledilo hapšenje beogradskog ogranka klana koji su predvodili Belivuk i Miljković. Zvicer je odmah spakovao kofere i pobegao iz Crne Gore.
U periodu dok je Vukotić bio u, kako su mnogi mislili, “jazbini”, ustvari je pripremao osvetu “kavčanima”. Kako je saopštio specijalni državni tužilac Crne Gore Saša Čađenović, Vukotić je u tom periodu planirao likvidaciju Belivuka i Miljkovića, i to baš u trenutku kada su se osećali toliko moćno i zaštićeno da su slobodno došli u Crnu Goru kako bi se sastali sa Zvicerom.
U momentu kada su se Nevolja i Miljković kretali ka aerodromu u Tivtu kako bi se vratili za Beograd, crnogorska policija uhapsila je muškarce koji su planirali da ih ubiju. Tek sada, gotovo 7,8 meseci kasnije otkriveno je da je upravo Vukotić bio taj koji je izdao naređenje da njih dvojica budu ubijeni.
OBRAČUNI U KOTORU I BEOGRADU
Uloga vođe, ali i suprotstavljeni odnosi sa nekoliko jakih grupa doveli su do toga da se Vukotić nekoliko puta našao u centru vatrenih obračuna u Kotoru i Beogradu, zbog čega je angažovao obezbeđenje, uglavnom državljane Srbije, bivše pripadnike vojnih i paravojnih formacija. Još 2008, na priobalnom putu u Dobroti kod šanka “Malibu”, na Jovičinin BMV ispaljeno je nekoliko hitaca iz automatskog oružja.
Na kuću Jovičinog i Igorovog oca Veska u avgustu 2013. godine bačena je kašikara, a u eksploziji niko nije povređen, mada je oštećeno nekoliko parkiranih automobila. Vukotićev otac ubijen je pre dve godine, a iste godine likvidiran je i njegov kum Igor Dedović.
(Blic)