Potresna ispovijest Alena Muhića: “Pitao sam oca zašto je silovao majku; njene riječi su me srušile”

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Alen Muhić iz Goražda, muškarac rođen iz ratnog čina silovanja, podijelio je za HRT svoju izuzetno tešku i potresnu životnu priču.

Nakon što je pogledao prilog o vlastitom životu, odmah je priznao da mu je izuzetno teško.

Rođen iz zločina, spašen ljubavlju

“Teško mi je, ponajviše zbog roditelja, zbog Muharema (oca), jer kako godine prolaze, sve sam svjesniji da ih uskoro možda više neće biti”, započeo je Muhić.

Njegova biološka majka silovana je 1993. godine u Foči, tokom rata u Bosni i Hercegovini. Domar bolnice Muharem Muhić svakodnevno ga je vodio kući svojoj supruzi Adviji i kćerkama Almiri i Jasmili, a na kraju su ga i posvojili.

Porodica koja je ljubavlju nadjačala rat

Alen je imao devet godina kada je saznao da Advija i Muharem nisu njegovi biološki roditelji i da je njegov biološki otac silovao njegovu biološku majku.

Posebno emotivna su sjećanja na Adviju kada se ona, kako je rekao, svađala s narodom i zajednicom, braneći ga od pogrdnih etiketa poput “četničko kopile”.

U trenucima kad bi ga pitali “čiji si ti?”, Alen nije dvojio.

“Uvijek sam govorio da sam Muharemov i Advijin, jer to i jesam”, naglasio je.

Za svog oca kaže da je čovjek s velikim srcem i skromnim rukama.

Advija ga je branila od mržnje

Majku opisuje kao lavicu, borbenu i odlučnu. Bila je ta koja bi odmah skočila ako bi neko pokušao vrijeđati njihovo dijete. A sestre su mu bile pravi štit, i tada, kada su ga doslovno nosile ispod granata.

Govoreći o svemu što je proživio, priznao je kako su mu ti trenuci i danas izuzetno bolni, te da su ga emotivno oblikovali.

Alen je odlučio progovoriti o teškoj temi i napisati knjigu naslovljenu “Ja sam Alen”.

Knjiga koja je stigla na sve kontinente

Knjiga nije ostala samo na lokalnom nivou, u Goraždu ili Sarajevu, ona je danas dostupna na svim kontinentima. Ta činjenica za njega ima posebno značenje.

“Prezadovoljan sam i preponosan jer knjiga nije ostala samo u Goraždu, pa čak ni u Sarajevu, nego je završila po cijelom svijetu. Iznimno mi je drago što se ljudi, bez obzira na vjeru ili naciju, zanimaju za ovu temu”, rekao je Muhić.

Dodao je kako mu je važno što zajednice polako postaju otvorenije prema djeci rođenoj iz ratnih silovanja. Takva djeca, objašnjava, decenijama su bila potpuno nevidljiva, ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u cijelom svijetu.

“Mi smo 30 godina bili nevidljivi”, naglasio je.

Potresan susret s biološkim ocem

Prisjetio se potresnog susreta s biološkim ocem.

Prilika se ukazala jer biološki otac živi oko 30 kilometara od njegovog mjesta. Na poziv prijatelja otišao je tamo na džumu.

“Nisam se nadao da ću ga upoznati sve do trenutka dok mi jedan čovjek nije pričao i rekao mi: ‘Vidio sam ti oca maloprije’, rekao je.

Tada mu je odlučio pokucati na vrata.

“Ispred mene se ukazao ‘isti ja’, samo stariji. Slični smo, itekako. Predstavio sam mu se, a on mi je rekao: ‘Znam ja ko si ti’, prisjeća se.

“Došao sam tamo nespreman. Pitao sam ga: ‘Zašto si mi silovao majku’, a on je jako burno reagovao. Negirao je to, rekao je kako je ne poznaje'”, prisjeća se.

Uprkos DNK testu koji je potvrdio da mu je on otac, tvrdio je da je lažan i namješten.

“Boljelo me što mi čovjek laže u oči”, rekao je Alen.

Priznaje da je očekivao da će u njemu vidjeti kajanje, ali doživio je suprotno.

“On se i dan danas inati, kao da se ponosi”, kaže Alen.

“Ja nisam tamo došao da ga ubijem, da ga osuđujem, došao sam tamo da popričamo, ali sam vidio da ne vrijedi pričati s njim jer on negira to što je učinio”, rekao je Alen.

“Mene ne zanima njegova imovina, ja sam tamo došao da nađem mir i našao sam ga”, rekao je.

Kompleksan odnos s biološkom majkom

Kompleksan je odnos i s biološkom majkom, koja ga je ostavila dva dana nakon rođenja.

Kada je saznao da je njeno dijete, priznaje da je o njoj puno razmišljao i osuđivao je kad je bio mlađi, ali je s vremenom oprostio.

“Kada sam upoznao suprugu i sam se ostvario kao otac, unazad nekih desetak godina, taj osjećaj je popuštao”, priznaje.

“Tražio sam opravdanje za ono što je napravila”, rekao je.

“Na kraju sam joj oprostio i mislim da sam u pravu jer sam i sebe oslobodio”, rekao je.

Sreli su se u Sarajevu. Bio je to emotivan susret.

“Nismo se mi čuli skoro 10 godina nakon susreta, ali još uvijek postoji nada da ćemo se ponovo sresti”, priznaje.

“Ona ima svoju porodicu, a ja ne bih nikada sebi dozvolio da budem razlog da se njena porodica raspada zbog mene”, kazao je.

Ispričao je i kako mu je prilikom tog susreta rekla da je “isti otac”.

“To je bio jedan od najtežih trenutaka u mom životu“, priznaje.

“Zamišljao sam je kao drugačiju ženu, vedru, kao ženu koja bi se nasmijala kada me vidi, ipak je to majka”, rekao je.

“Vidio sam lice žene koja je puna bora i prva ta njena rečenica me srušila“, rekao je i priznao da nije očekivao od nje da će mu to reći.

Djeca rata i borba za prava

Alen je u kontaktu s udruženjem koje se bavi sjećanjem na zaboravljenu djecu rata.

“Svake godine predstavljali smo udruženje u New Yorku, u Ujedinjenim narodima, kako bi se govorilo o djeci koja danas žive u stigmi. Naši očevi nisu samo ratnici iz BiH, već i ljudi iz mirovnih misija poput UN-a i EUFOR-a, i oni su dan danas slobodni. Niko od njih nije osuđivan. Neke majke su prinudno uvodili u brak kako bi zaštitili počinitelje”, rekao je.

Istakao je da udruženje ne osvješćuje samo zajednicu, već i mlade. Te da su uspjeli donijeti zakon u BiH kojim djeca rođena iz ratnog čina silovanja više nisu nevidljiva.

“Zakon važi u Federaciji BiH kao i u najmanjem BiH entitetu, Distriktu Brčko. BiH je prva država u svijetu koja je prihvatila i prvi put je sistem pokazao da ta djeca više nisu nevidljiva, već da budu vidljiva. To je veliki pomak u BiH. Što se tiče RS, trenutno radimo na tome da i djeca koja žive tamo i koja su začeta na isti način kao i mi, da se njihova prava tamo provedu i da budu vidljiva. Međutim, oni to još uvijek negiraju, ali nadam se da ćemo se izboriti za to”, istakao je.

Alen o očinstvu

Na pitanje kakav je otac, Alen odgovara iskreno:

“Imam tri sina: Rejana (9), Ismaila (4) i Džana (3 mjeseca). Strog sam. Djeca su mala, a ono što im usadimo sada, ostat će im za budućnost”, rekao je, objasnivši da njegova strogoća nije ljutnja, već autoritet.

“Mama je bila stroga, ali uvijek s puno ljubavi. Mora se znati ko je otac u kući, ko je majka, ko je brat, a ko sestra. Autoritet koji držim u kući je da se zna da sam ja otac. Da ne može on meni naređivati, nego ja njemu dok je pod mojim krovom”, priča on za HRT.

Ističe i kako se trudi svojoj djeci ugraditi empatiju, koju, kako kaže, današnje generacije nemaju.

Odlazak iz BiH

Iako mnogi mladi sanjaju o odlasku u “bijeli svijet”, Alen je odlučio ostati u svojoj domovini.

“Nije mi žao ni sekunde. Čak naprotiv, drago mi je što nisam otišao iz Bosne. Jer gdje god sam otišao, ja sam poželio da se vratim. Bio sam u Americi, Europi, ali kako se kaže, svuda pođi, ali svojoj kući dođi”, ističe Alen.

Dodao je i kako želi što više vremena provoditi s Muharemom i Advijom.

“Želim i da moja djeca budu pored njih, zato što ih beskrajno puno vole, isto tako i sa supruginom porodicom”, kaže, te ističe:

“Najsretniji sam na obali Drine, kada pijem kafu i kada mi Drina odnese misli kroz kanjone, a kada mi dosadi upalim auto i odem u prirodu sa svojom porodicom. Jednostavno nemam potrebu da idem bilo gdje u Europu”, ispričao je Alen Muhić.

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...
Subscribe
Obavijesti o
guest

22 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
Realan
Realan
2 mjeseci ranije

Cetnici smrdllivi,sruseni Im snovi o njihovoj velikoj Srbiji,ali zlodjela koja su cinili,neki poricu,a neki se cak I ponose zlodjelima

Somebody
Somebody
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Realan

Vecina Srba iz Bosne brutalno negiraju genocid a kako da ne kada su sinovi genocida! Za Srbe u Srbiji ne mogu tacno da tvrdim ali bas mnogi negiraju genocid! Cak su jako pokvareni i kada njihovi prvaci priznaju da se nor u Srebrenici desio strasan zlocin (a zlocin je samo ako se ubijaju neduzni), ti prljavi bolesnici i dalje negiraju i kao kukavice beze od teme! Ljigavci bedni seme im se utrlo, Allah ih unistio

Realan
Realan
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Somebody

Aferim,sve si u pravu.samo da dodam na sve tvoje zakljucke,…jos od tih smrdljvih cetnika,gori su nase ulizice,nasa govna,poput prasima ili zukija,koji nas sad pokusavaju isto ko vlasi ubjedjivati da to mozda nije bilo tako,da je bilo pa proslo,a ustvari,rade samo za sebe I svoje interese,potkupljeni I rade po zadatku od picoustog smrada

Istorija s Peštera
Istorija s Peštera
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Realan

Četnici su bili kraljevska gorska vojska. Školovani oficiri uglančani i pedantni. Broj glasnih Muslimana u JVuO bio je 12,5 % dok je u Partizanima do kraja 1943 bio tek 2%

Realan
Realan
2 mjeseci ranije

Kolko ste vi bolesni,nije normalno,vrvt previse rakije I tableta koristis…nebitno,bitno je da srpkinjice za razliku od vas muskih bolesnika,dolaze redovno kod nas Bosnjaka na prociscavanja cijevi,ako ne vjerujes,pitaj zenu i cerku

Knežević Zoran
Knežević Zoran
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Realan

Ja tvoj komentar doživljavam ovako? Opet se jedna impotentna islamska svinja ponossi svojim obrezanim kurcem i zapranom guzicom, jer nema ničim drugim?! Pred svakom seoskom prodavnicom u Srbiji imaš sijaset takvih “jebača”. Neki pričaju, verovao ti, ili ne, da najviše servisiraju muslimanke. Nemoj nšta da pitaš ženu ili ćerku jer će ti reći da si ti neodoljiv i da više vole tebe nego bilo koga.

Realan
Realan
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Knežević Zoran

Dokazi o jebacicama postoje u Turskoj,Dubai,UAE,I sirom EU,cuvene pohotne Srpkinje,koje ne interesuje politika,kao vas pijandure Vlahe,samo sex,hajvane glupi

Knežević Zoran
Knežević Zoran
1 mjesec ranije
Odgovor za  Realan

A, kada su Turci i Arapi toliko zauzeti “pohotnim Srpkinjama”, ko jebe “smerne i poštene” muslimanke? Pa i njih verovatno ne zanima Islam i praznoverje već vole onu stvar “kao mečka meso”?! Neko ih sasvim sigurno kalajiše bez obzira što ih pokrivate i krijete. Versko zamlaćivanje i pijanstvo takodje nije zamena za seks.

Istorija s Peštera
Istorija s Peštera
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Somebody

Genocid se desio na prostoru F BiH gde je protjerano 550 000 Srba, njihova imovina uništena i popljačkana. Sarajevo grad zločina i mučilište sa preko 20 koncentracionih logora od kojih su najpoznatiji Tarčin, Silosi, Kazani…

Srebrenica je oslobođena, ma da bi vrh VRS i RS trebali da odgovaraju što do toga nije došlo mnogo ranije i zašto je pušteno talibanskoj ološi da se iživljava na civilima Podrinja gde je svih 50 sela popaljeno a preko 3500 mahom civila ubijeno.

U ratu uvjek ima zločina silovanja ali Muslimanski teroristi su imali logore i privatne zatvore za masovno silovanje Srpkinja.

Inače vi se i danas dan ponosite silovanjima koje su sprovodili vaši duhovni roditelji, divlje azijatske horde turaka dok je i vaš sveuzor dozvoljavao otimanje udatih žena i silovanje ratnih zarobljenica u meri koliko mogu rukom da zahvate, pa s toga ni vi nijeste mogli ispast bolji…

Trtovac Fahrija
Trtovac Fahrija
1 mjesec ranije
Odgovor za  Somebody

U Srebrenici su ubijani “nedužni”? Oni su “nedužni” samo još većim muslimanskim zločincima, koji bi bili deset puta gori, samo da im se pruži prilika. Ne brukaj, ne sebe, jer ti za bruku neznaš već narod kome pripadaš.

Jusuf Čmarković
Jusuf Čmarković
1 mjesec ranije
Odgovor za  Realan

Pa, ako se vi ponossite vašim zlodelima, ako svoje zveri tretirate i poštujete kao heroje, zašto očekujete suprotno od Srba?

Sandzaklija Bavaria
Sandzaklija Bavaria
2 mjeseci ranije

srbi su bili zločinci,ostali i biće.

Karavasdjordjije
Karavasdjordjije
2 mjeseci ranije

Sve bih silovatelje pokupio i spalio na zajedničkoj lomači. Onaj, koji može da siluje i u tome uživa predstavlja neizlečivog psihopatu. Medjutim, ovde vidim da je iskorišćen slučaj jedne zveri da bi se digao odijum na Srbe i pravoslavce odnosno, na jednu stranu u medjunacionalnom sukobu a, u isto vreme, prikrila svoja zverstva o kojima muslimanska zajednica, kako u BiH i Srbiji, tako i šire kurvinski ćuti?! Siguran sam da su masovna i grupna silovanja, u daleko većem broju, vršili musimani jer, za njih, i danas, silovanje “nevernika” nije zločin i greh već predstavlja bogougodno delo, koje se vrši u ime i čast Alaha. Glavni silovatelji, čak i u državama EU su muslimani, koji su tamo pristigli sa raznih strana, navodno, trbuhom za kruhom. Sticajem slučajnih okolnosti čitao sam izjave Srpkinja, koje su silovane tokom sukoba u BiH. Svedočenja su uredno zabeležena, prevedana na engleski i ffrancuski i postoje. Naravno, svedočenja se vode pod šiframa a imena unesrećenih žena su poznata službama koje su prkupljale i beležile svaki slučaj silovanja. Čudi me, zašto se ova svedočenja javno ne obelodane, kroz srpsku štampu, s obzirom da su identiteti ovih žrtava zaštićene? Ne mogu da shvatim takvu indolenciju, dok se muslimani “razmeću” i pripadnike srpske vojske prikazuju kao nepopravljive silovatelje.

Realan
Realan
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Karavasdjordjije

Ti si siguran,manipulator,to ti je u varvarskoj krvi I shvatanju standard,a ovdje kao I za sve ostalo postoje dokazi o vasim zvjerstvima

Knežević Zoran
Knežević Zoran
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Realan

Pa za vas islamske zveri, ako se vi pitate, “ne postoji” nijedan dokaz, ne postoji nijedan zakon, ne postoji svest ni savest o nedelima koja svaakodnevno činite. Vi smatrate da, čak i najgnusnije zločine koj počinite činite u ime i slavu Alaha. Svaki vaš zločin počinje rečima “Alhu ekber”, pa su valjda sva silovanja, sva klanja i ubistva bogougodna dela, posebno draga tom vašem Alahu. Ako bi se neko držao vaše vere i Alaha, i na osnovu toga krojio ovozemaljske zakone, nijedan musliman ne bi mogo da bude osudjen, makar počinio i neverovatna zverstva jer, to čini u ime Alaha. Uostalom ne postoji nijedn zločin, makar to bio i najmonstruozniji zločin, koji je počinio neki musliman, koji bi ostli muslimani javno osudili.

Realan
Realan
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Knežević Zoran

Jebali ti svi Muslimani srpsku majku,…eto zlocina

Karavasdjordjije
Karavasdjordjije
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Realan

Jebi ga znam da te nervira ono što je kod tebe i ostalih tvojih suvernika, jasno vidljivo jer to i ne krijete ali, nisu krivi oni koji vide već ti koji si slep.

Realan
Realan
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Knežević Zoran

Jos samo reci da je ovo izmisljena prica,da to Srbin nije uradio,pa da ti se najebemo svi srpske majke

Knežević Zoran
Knežević Zoran
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Realan

Kao prvo, oni, koji su sposobni da siluju, predstavljaju teške bolesnike. Takvi se ne leče. Jedini način je sterilizacija, mada je prikladiniji izraz štrojenje. Njih bi štrojio, onako, uživo, kao svinje, ili metak u glavu, mada je to veliki trošak za tako bezvrednu osobu. Neću reći da nije uradio jer, ako bih krio nedelo te zveri, bio bih gori i bolesniji od njega. Ja znam bezbroj slučajeva silovanja Srpkinja, i za to postoje pisani i snimljeni materijali ali, NIKADA, NIKADA nisam, ni u jednom mediju pročitao osude takvih zverstava. Kao da je silovanje u tom slučaju bogougodno delo, kao da je to u čast i slavu Alaha i celokupne muslimanske zajednice. Neverovatno?! Navedi mi jedan primer iz medija u BiH ili Novog Pazara, gde se javno govori o tim slučajevima? Ćutanje je odobravanje i dokaz da bi i ostali muslimani rado silovali samo ako bi im se pružila prilika.

Realan
Realan
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Knežević Zoran

Ti si bolestan,sve ti jebem.volio bih da se nadjem sa tobom oci u oci da se ispricamo

Knežević Zoran
Knežević Zoran
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Realan

Auh, silnog li čoveka? I šta bi se desilo ako bi se našao samnom “oči u oči”? Preplašio bi me, zar ne? Bio je jedan takav snagatzor u mom selu, pa mu je uletela muva u dupe i crko. Ne bulazni i ne preti. Pretnja je krivično delo. Ako nisi sposoban da trpiš tudje mišljenje onda nemoj da iznosiš ni svoje jer, toliko si valjda sposoban da shvatiš, nekim ljudima se ne svidja ni tvoje mišljenje, pa te ne pozivaju na razgovor u četiri oka.

Realan
Realan
2 mjeseci ranije
Odgovor za  Knežević Zoran

Hajvane,ovo je 21.vijek,sad se ne preti,sad se nadje,poprica,obeca,…doba varvara,vlaha,cetnika je proslo.al stvarno,volio bih se naci sa tobom,da popricamo kako treba,a jok porukama

22
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex