Po čemu je jedno biračko mesto u Priboju jedinstveno (VIDEO)
Pored republičkih i pokrajinskih, 17. decembra se održavaju i lokalni izbori u 65 gradova i opština, a pravo glasa u Srbiji ima 6.500.165 građana. Jedno biračko mesto u opštini Priboj jedinstveno je u našoj zemlji, ali verovatno i u svetu.
Iako nema more, opština Priboj ima neobično ostrvo, selo po mnogo čemu specifično od raspada Jugoslavije. Veliki broj onih koji su upisani u birački spisak u Sastavcima, kao i članovi izborne komisije da bi ostvarili izbornu volju granicu moraju da pređu četiri puta.
Iako nema more, opština Priboj ima neobično ostrvo, selo po mnogo čemu specifično od raspada Jugoslavije. Veliki broj onih koji su upisani u birački spisak u Sastavcima, kao i članovi izborne komisije da bi ostvarili izbornu volju granicu moraju da pređu četiri puta.
“Putovanje iz Priboja, četiri punkta prelaziš, pa nekad imaš te pretresa ovde, pa treba ti dva sata tri da dođeš iz Priboja do Sastavaka i tako to”, kaže Stjepko Grabovčić, iz Sastavaka.
“Mi živimo u ostrvu bosanskom tamo, delu. A inače imamo i tamo i vamo državljanstvo jedno i drugo”, navodi Boriša Grabovčić iz Sastavaka.
“Raritet je da možda opština Priboj ima zaista značajan broj, više birača nego što ima stanovnika. Ima oko 23.514 građana, a 27.734 birača trenutno su upisana u birački spisak. To je zahvaljujući dvojnom državljanstvu”, objašnjava Dragan Ljeljen iz Sastavaka.
Na samo nekoliko metara od sušare u kojoj se dime svinjetina i šaran, glasaće se u slavskoj sali u domu Momčila Drobnjakovića.
“Održavalo se gore u školi, pa sad ne može, nešto u Bosni i onda ovde ja sam dao ovu prostoriju pa ćemo videti”, kaže Momčilo Drobnjaković, iz Sastavaka.
“Zato što se škola nalazi na teritoriji Bosne i Hercegovine, znači na teritoriji druge države. A ova kuća se nalazi na teritoriji Srbije. I da bi sve to ispoštovali, znači odlučeno je da se izbori održe 17. 12. u ovoj kući na biračkom mestu broj 25.”, kaže Radoš Kruškonja, predsednik Opštinske izborne komisije.
“Može malo i pršute da se pojede i kafa da se popije”, kaže Momčilo Drobnjaković iz Sastavaka.
U selu su samo dve trgovine. Dvojne cene u dinarima i markama – u onoj koja je u Bosni. U drugoj, koja je udaljena manje od sto metara, samo srpska valuta, jer je tu Srbija. Trgovci se uvek raduju izbornom danu.
“Malo više prometa, malo više se druži narod i to je to. Mada je ovako ljeti, malo su zeznuli sa ovim granicama, a ovo je narod naseljeniji više ima da je bilo da ukinu granice sve bi bolje bilo, bolje bi narod išao, funkcionisao, radio. Sela su zapuštana, zato što ne može niko, kad je bila korona morali smo da idemo preko Kasidola na Crnuge da bi stigli do Priboja”, priča Milanka Knežević, trgovkinja iz Sastavaka.
Specifičnost tog ostrva koje pripada Priboju upotpunjuje i usputna atrakcija, koja se nalazi na teritoriji susedne opštine Rudo. Do biračkog mesta i nazad pored nje svakako mnogi prođu bez zadržavanja.
“Za vrijeme Austrougarske monarhije kad je bila, ovo je bila zadnja železnička stanica od Sarajeva prema Priboju. Jer preko Uvca, preko reke je bila Otomanska imperija, a vamo je bila Austrougarska. I onda demonstrirali oni svoju moć, napravili na kraju svoga carstva napravili jednu vako velelepnu zgradu. Znači jedina je na prostoru bivše Jugoslavije. Jedina je ovaka u Beču još”, kaže Branislav Bogdanović iz Uvca.
Deset puta umanjena bečka železnička stanica prepuštena je zubu vremena. Ali mogla bi biti magnet za turiste, baš kao i pribojsko ostrvo u kojem je i izborni dan atrakcija.
(RTS)