PANIKA U RUSIJI, OSTVARUJE SE PUTINOVA NOĆNA MORA – Amerika šalje u Ukrajinu najmoćnije oružje do sada: “Ovo će biti PREKRETNICA U RATU”
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena navodno je odlučila da pojača arsenal oružja koje nudi Ukrajini slanjem naprednih raketnih sistema dugog dometa.
Ovo naoružanje je nedeljama na “listi želja” Kijeva jer su takvi sistemi od ključnog značaja za borbu protiv ruskih snaga.
Kako saznaje “Njujork Tajms” odluka je doneta, a transfer će verovatno biti objavljen sledeće nedelje. Prethodno je u petak CNN izvestio da Vašington “naginje” ka slanju sistema kao dela većeg paketa vojne i bezbednosne pomoći Ukrajini i da bi mogao biti objavljen već sledeće nedelje.
Visoki ukrajinski zvaničnici, uključujući predsednika Volodimira Zelenskog, zalagali su se poslednjih nedelja da im Amerika i njeni saveznici hitno obezbede višestruki raketni sistem (MLRS). Ovi oružani sistemi proizvedeni u Americi mogu da ispaljuju salve raketa stotinama kilometara daleko — mnogo dalje od bilo kog sistema koji Ukrajina već ima — i Ukrajinci tvrde da bi oni mogli da “promene igru” u ratu protiv Rusije.
Drugi sistem koji je Ukrajina tražila je raketni sistem visoke pokretljivosti, poznat kao HIMARS. Ovo je lakši sistem na točkovima i može da ispaljuje iste vrste municije kao MLRS.
Rusija je poslednjih nedelja pojačala ofanzivu na istoku gde su snage ruskog predsednika Vladimira Putina nadjačale i nadbrojale ukrajinske. Međutim, Bajdenova administracija nedeljama je oklevala da pošalje sisteme zbog upozorenja Saveta za nacionalnu bezbednost da bi Ukrajina mogla da koristi novo oružje za izvođenje ofanzivnih napada unutar Rusije.
“Crvena linija”
U petak, nakon što je objavljena vest da se Amerika sprema da pošalje Kijevu traženo oružje, Rusi su upozorili da će time biti pređena “crvena linija”.
– Amerika namerava da razgovara o snabdevanju Ukrajine ovim oružjem već sledeće nedelje. U ovom trenutku, ovim pitanjem se bavi administracija predsednika – rekla je Olga Skabejeva, istaknuta ruska TV voditeljka, u svojoj emisiji na državnoj mreži Rusija-1.
Kako je dodala, nakon takve odluke više se ne bi govorilo o taktičkom oružju, već o “operativno-taktičkom naoružanju”.
– Američki MLRS može da ispaljuje granate preko 500 kilometara. A ako Amerikanci to urade, jasno će preći crvenu liniju. To je pokušaj da se izazove veoma oštar odgovor Rusije – nastavila je Skabajeva čiji stavovi, iako ne govori u ime Kremlja, često odražavaju zvanično mišljenje.
Nešto zvaničniji odgovor došao je od ruskog ambasadora u Vašingtonu Anatolija Antonova koji kaže da se nada da Amerika neće isporučiti Ukrajini raketne sisteme dugog dometa.
– To bi bio provokativan korak. Nadamo se da će prevladati zdrav razum – poručio je u petak preko Telegram kanala ruske ambasade.
Rusije je više puta upozoravala Ameriku preko diplomatskih kanala da je “nezapamćena poplava oružja u Ukrajini značajno povećala rizike od eskalacije sukoba”.
– Amerikanci su veoma svesni da njihove akcije odlažu izglede da se postigne mir. Zemlja se sve više uvlači u krizu u Ukrajini što može da ima nepredvidive posledice po globalnu bezbednost – rekao je ambasador.
Zabrinutost
U petak je odlazeći sekretar za štampu Pentagona Džon Кirbi sugerisao da konačna odluka o MLRS još nije doneta.
– Svakako da smo svesni ukrajinskih zahteva, privatno i javno, za ono što je poznato kao višestruki raketni sistem. I neću govoriti unapred o odlukama koje još nisu donete – rekao je.
Ovo pitanje bilo je na vrhu dnevnog reda na prošlonedeljna dva sastanka u Beloj kući na kojima su zamenici članova kabineta razgovarali o politici nacionalne bezbednosti. Glavna tema bila je ista zabrinutost sa kojom se administracija bori od početka rata – da li će slanje sve težeg naoružanja u Ukrajinu Rusija posmatrati kao provokaciju koja bi mogla da izazove neku vrstu odmazde protiv Amerike.
Jedna od prepreka, rekli su izvori, bio je veliki domet raketnih sistema. MLRS i njegova lakša verzija HIMARS mogu da lansiraju na čak 300 km, u zavisnosti od vrste municije. Lansiranje se vrši iz mobilnog vozila na kopnene ciljeve, što bi Ukrajincima omogućilo da lakše gađaju mete unutar Rusije.
Već se veruje da je Ukrajina izvela brojne prekogranične udare unutar Rusije, što ukrajinski zvaničnici niti potvrđuju niti negiraju. Ruski zvaničnici su javno rekli da bi svaka pretnja njihovoj domovini predstavljala veliku eskalaciju i rekli su da zapadne zemlje postaju legitimna meta u ratu ako nastave da naoružavaju Ukrajince.
Još jedna velika briga unutar Bajdenove administracije bila je da li Amerika može da priušti da prosledi toliko vrhunskog oružja iz sopstvenih vojnih zaliha. Svako povlačenje iz postojećih zaliha je potencijali rizik za američku vojnu spremnost. Predsedavajući Združenog generalštaba general Mark Mili rekao je da američka vojska “veoma, veoma pažljivo” motri kako bi se uverila da zalihe neće pasti ispod nivoa koji stvara veći rizik.
Jedno rešenje moglo bi da bude da se Ukrajini obezbede raketni sistemi manjeg dometa i ta opcija se takođe razmatra. Ne bi trebalo mnogo vremena da se Ukrajinci obuče za bilo koji od sistema manjeg dometa, rekli su zvaničnici za CNN — verovatno oko dve nedelje.
Prekretnica
Vojni eksperti smatraju da bi slanje višestrukih raketnih bacača u Ukrajinu “mogla biti prekretnica” u ratu i da bi takvo oružje moglo značajno da utiče na bojno polje. “Skaj njuz” je razgovarao sa nekoliko vojnih stručnjaka nakon što su američki mediji izvestili da Bela kuća naginje slanju MLRS-ova ukrajinskoj vojsci.
MLRS, naime, može da ispali 12 raketa u minuti i značajno bi povećao domet ukrajinske artiljerije. Dopisnik “Rojtersa” za nacionalnu bezbednost rekao je da bi takav potez Zapada da preokrene odnos snaga u ratu.
Penzionisani australijski general Mik Rajan rekao je da bi slanje MLRS-ova Ukrajini, strateški trebalo da bude “nedvosmislena odluka”.
– Ukrajini su potrebne višestruki raketni sistemi brzo i u velikim količinama – rekao je Rajan.