Otkriven tajni podzemni grad ispod Gaze! Imaju klimu, trgovine, skladišta i struju: ‘Ovo je nadrealno…‘
Prema nekim procjenama, tunelska mreža se sastoji od 1.300 pojedinačnih tunela ukupne dužine oko 500 kilometara.
To je najveća mreža tunela na svijetu, kažu da je to Gaza ispod Gaze, podzemni grad u kojem se nalaze trgovine, skladišta. Hamas je neke od njih čak i elektrificirao i uveo vodu, navodno je uvedena klimatizacija u “posebnim” sektorima, piše Slobodna Dalmacija.
John Spencer sa američke vojne akademije West Point izjavio je da je “podzemni kompleks koji se širi u pojasu Gaze problem pun podmuklih zamki, ne postoji savršeno rješenje”.
Tunelsku mrežu, kako se može pročitati u nekim izvještajima i procjenama, čini 1.300 pojedinačnih tunela ukupne dužine oko 500 kilometara. Neki tuneli se nalaze na dubini do 70 metara ispod površine. Za većinu tunela se navodi da su visoki oko dva metra i široki dva metra, piše Dojče vele.
Drugi navode da su tuneli duboki i do 80 metara, a neke prostorije su mnogo veće i šire. Obloženi su armiranim betonom, imaju ventilaciju i osposobljeni su za dugotrajan život pod zemljom.
Stručnjaci pretpostavljaju da se u ovim tunelima, između ostalog, nalazi i oko 200 talaca koje je Hamas kidnapovao tokom terorističkog napada na Izrael 7. oktobra. Tuneli služe prvenstveno kao skladišta oružja, hrane i vode, a tu se nalaze i generatori, gorivo i druga oprema. Stručnjaci pretpostavljaju da se pod zemljom krije i dio vodstva Hamasa.
Podzemni tuneli su prvobitno korišteni kao instrument za zaobilaženje blokade između Pojasa Gaze i Egipta, a kasnije i Pojasa Gaze i Izraela – kako bi se kroz njega prokrijumčarila roba. Zbog povećanih izraelskih ulaganja u sisteme nadzora uz pomoć dronova i drugih elektronskih špijunskih uređaja, Hamas ulaže sve više novca u proširenje mreže tunela.
Hamas tunnel Networks !
All aids given for the people of Palestine goes here…To make these underground tunnels to save Hamas terrorists from Israeli attack !… That’s why no water/ electricity for common Palestinian .
This is from underneath Gaza- Gaza Metro
Russia Today… pic.twitter.com/IwCBFQWtaV— Major Surendra Poonia (@MajorPoonia) October 31, 2023
Izrael je osim toga već koristio takozvane “precizne bombe”, kako bi neke tunele tako zatvorio ili učinio neprohodnima.
Raščišćavanje i urušavanje tih tunela bit će ključno ako Izrael želi da demontira Hamas. Ali borbe u gusto naseljenim urbanim područjima i kretanje u podzemlju mogli bi izraelskoj vojsci oduzeti neke od njenih tehnoloških prednosti, dok bi Hamasu dale prednost i iznad i ispod zemlje, piše Glas Amerike.
Tunelski rat je bio obilježje povijesti, od rimske opsade starogrčkog grada Ambrakije do ukrajinskih boraca koji su držali ruske snage u 24 kilometra tunela iz sovjetskog doba ispod mariupoljske željezare i čeličane Azovstal oko 80 dana u 2022.
Razlog je jednostavan: bitke u tunelima se smatraju nekima od najtežih za borbu za vojsku. Odlučan neprijatelj u sistemu tunela ili pećina može odabrati gdje će borba započeti – i često odrediti kako će se završiti – s obzirom na obilje mogućnosti za zasjedu.
To je posebno točno u Pojasu Gaze, gdje se nalazi Hamasov sistem tunela koji je Izrael nazvao “Metro”.
Izrael ima takozvane bombe “Bunker Buster”, koje prodiru duboko pod zemlju. Ali pojas Gaze je jedno od najgušće naseljenih područja na svijetu, područje koje je s jedne strane blokirao Izrael, a s druge (uglavnom) Egipat, dugačak oko 40 kilometara i širok između šest i 14 kilometara, sa populacijom od oko 2,2 miliona. Čak i kada bi izraelska vojska znala gdje se nalaze tuneli, bombardiranje bi bilo izuzetno komplikovano zbog specifičnih karakteristika pojasa Gaze – možda čak i nemoguće.
Osim toga, Izrael je već koristio takozvane “precizne bombe” da zatvori ili učini neprohodnim neke tunele.
Raščišćavanje i urušavanje ovih tunela biće od suštinskog značaja ako Izrael želi da demontira Hamas. No, borbe u gusto naseljenim urbanim područjima i kretanje pod zemljom mogli bi oduzeti izraelskoj vojsci neke od njenih tehnoloških prednosti, dok bi Hamasu dale prednost i iznad i ispod zemlje, piše Glas Amerike.
https://twitter.com/i/status/1719335715941601365
Tunelski rat je bio obeležje istorije, od rimske opsade drevnog grčkog grada Ambrakije do ukrajinskih boraca koji su zadržavali ruske snage u 24 kilometra tunela iz sovjetskog doba ispod železare u Mariupolju i Azovstala oko 80 dana 2022. .
Razlog je jednostavan: bitke u tunelima se smatraju jednima od najtežih za borbu za vojsku. Odlučan neprijatelj u tunelu ili pećinskom sistemu može odabrati gdje počinje borba – i često određuje kako će se završiti – s obzirom na obilje prilika za zasjedu.
Ovo je posebno istinito u Pojasu Gaze, gdje se nalazi Hamasov sistem tunela koji je Izrael nazvao “Metro”.
Dio tunela koji je otkrila izraelska vojska vidi se na izraelskoj strani granice između Izraela i Gaze 14. avgusta 2014. godine.
One freed hostage described Hamas’ tunnel network under the Gaza Strip as ‘a spider’s web.’ Security sources say the tunnels stretch for hundreds of kilometers and present a hidden frontline for Israeli forces in Gaza https://t.co/PmgTfn1ROq pic.twitter.com/notNvM1QME
— Reuters (@Reuters) October 27, 2023
Kada su Izrael i Egipat nametnuli kaznenu blokadu Gaze nakon što je Hamas preuzeo kontrolu nad teritorijom 2007. godine, militantna grupa je proširila svoju mrežu tunela kako bi prokrijumčarila oružje i drugu krijumčarenu robu iz Egipta. Dok je Egipat kasnije zatvorio većinu tih prekograničnih tunela, sada se vjeruje da Hamas ima ogromnu podzemnu mrežu koja se proteže preko Gaze, što mu omogućava da prenosi oružje, zalihe i lovce van vidokruga izraelskih dronova.
Yehiyeh Sinwar, Hamasov politički lider, tvrdio je 2021. da militantna grupa ima 500 kilometara tunela.
“Počeli su govoriti da su uništili 100 kilometara Hamasovih tunela. Kažem vam da tuneli koje imamo u pojasu Gaze premašuju 500 kilometara”, rekao je Sinwar nakon krvavog 11-dnevnog rata s Izraelom.
Izraelska vojska zna za prijetnju najmanje od 2001. godine, kada je Hamas koristio tunel za detonaciju eksploziva ispod izraelske granične postaje. Od 2004. godine, Samur, ili “lasice”, odred izraelske vojske fokusirao se na lociranje i uništavanje tunela, ponekad koristeći robote na daljinsko upravljanje. Oni koji ulaze unutra nose kiseonik, maske i drugu opremu.
Tokom rata 2014. militanti Hamasa ubili su najmanje 11 izraelskih vojnika nakon što su se infiltrirali u Izrael kroz tunele. U drugom incidentu, izraelski oficir, poručnik Hadar Goldin, odvučen je u tunel unutar Gaze i ubijen. Hamas od tada drži Goldinove posmrtne ostatke.
Ariel Bernstein, bivši izraelski vojnik koji se borio u tom ratu, opisao je urbanu borbu u sjevernoj Gazi kao mješavinu “zasjeda, zamki, skrovišta, snajperista”.
Podsjetio je da su tuneli imali dezorijentirajući, nadrealni efekat, stvarajući slijepe uglove dok su borci Hamasa iskočili niotkuda da napadnu.
„Bilo je kao da se borim sa duhovima“, rekao je. “Ti ih ne vidiš.”
Američke snage koje su se borile u Vijetnamskom ratu borile su se da očiste mrežu od 120 kilometara poznatu kao tuneli Củ Chi, gdje su se američki vojnici suočavali s uskim uglovima, zamkama i ponekad mračnim uvjetima na periferiji tadašnjeg Saigona u Južnom Vijetnamu. Čak ni nemilosrdno bombardovanje B-52 nikada nije uništilo tunele. Čak ni ruski udar na ukrajinsku čeličanu 2022.
Podvlačeći koliko je teško uništiti tunele, Amerika je 2017. upotrijebila masivne eksplozive protiv sistema tunela Islamske države u Afganistanu, nazvanog “majkom svih bombi”, najvećeg nenuklearnog oružja koje je američka vojska ikada koristila u borbi.
Ipak, u svim ovim slučajevima, vojska koja je napredovala nije se suočila sa izazovom koji Izrael sada čini sa Hamasovim tunelskim sistemom.
Potencijalna borba s kojom se suočavaju izraelski vojnici također će biti klaustrofobična i zastrašujuća. Mnoge tehnološke prednosti izraelske vojske će se urušiti, dajući militantima prednost, upozorila je Daphné Richemond-Barak, profesorica na izraelskom Univerzitetu Reichman koja je napisala knjigu o podzemnom ratovanju.
“Kada uđete u tunel, veoma je uzak, mračan je i vlažan i vrlo brzo gubite osećaj za prostor i vreme”, rekao je Ričemond-Barak za Asošijeted pres.
Why is Hamas stressed over fuel shortages in the Gaza Strip?
Because gasoline is directly related to the lives of Hamas members.
Hamas created an entire underground city with 1,300 tunnels located 70 meters underground with a total length of 500 km; each tunnel is 2 meters… pic.twitter.com/Pz7wCspUXD
— World Watcher for Peace (@watcher_peace) October 25, 2023
“Imate taj strah od nepoznatog, ko dolazi iza ugla? … Hoće li ovo biti zaseda? Niko ne može doći i spasiti vas. Jedva komunicirate sa vanjskim svijetom, sa svojom jedinicom.”
Ratno polje bi moglo natjerati izraelsku vojsku na vatrene okršaje u kojima bi taoci mogli slučajno poginuti. Eksplozivne zamke također bi mogle detonirati, zakopavajući i vojnike i taoce žive, rekao je Richemond-Barak.
Čak i uz te rizike, rekla je da tuneli moraju biti uništeni kako bi Izrael postigao svoje vojne ciljeve.
“Postoji posao koji treba da se uradi i biće obavljen sada”, rekla je ona, prenosi Glas Amerike.