Balkanac izračunao troškove života porodice u Njemačkoj: “Konačno da čujemo pravu istinu”

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Kraj je godine. Praznici kucaju na vrata. Decembar je. Ispraća se stara, a dočekuje se nova godina. Kuju se novi planovi, želje, neka nova nadanja se bude…, oni koji su u tuđini već su mislima u rodnom kraju, s porodicom i prijateljima za stolom.

Dugo su već odlasci iz BiH, ali i susjednih zemalja realnost. Mnogi i dalje vode bitke iz prošlosti te se sve više među osnovne razloge odlazaka navodi zatrovano ozračje među ljudima u ovoj i susjednim državama.

Ali postavlja se pitanje, s obzirom na to da se već ide, a što će se definitivno nastaviti, kako je živjeti u tim stranim zemljama koje privlače radnike na sve moguće načine. Prema priči youtubera s Balkana koji emitira na kanalu “Vuletova svaštara” vidi se da nije sve baš jednostavno.

U jednoj od posljednjih snimki prikazao je troškove četveročlane porodice koja živi u Njemačkoj, a temeljio ih je na svom iskustvu života u toj zemlji. Zanimalo ih je koliki su troškovi života četveročlane porodice u kojoj suprug i supruga rade. Napravio je popis svih mjesečnih primanja i izdataka jedne četveročlane porodice, a na kraju je uvrstio i dodatne troškove, poput cigareta ako ste pušač, i otprilike troškove izlazaka.

“Ako muž i žena rade, zarađuju oko 4.500 eura mjesečno. Uzeo sam neki prosjek, naravno, ima bračnih parova koji zarađuju i više. Ako su na višoj poziciji, u nekoj jakoj tvrtki, kao što je Bosch, onda imaju i pet i pol hiljada eura. Ali ima i onih koji zarađuju manje pa je to dobar prosjek. Dječji doplatak za dvoje djece iznosi 440 eura pa su prihodi prosječnog domaćinstva ukupno 4940 eura”, ispričao je Vule.

Za najam stana u Njemačkoj porodica od četiri člana mora izdvojiti oko 1.200 euraa troškovi režija su 250 eura, dok će mjesečni izdatak za hranu, prema njegovu iskustvu, biti oko hiljadu eura. Objasnio je i koliko iznose troškovi osiguranja, goriva i servisa za automobil ako živite u Njemačkoj, ali i koliko jedan pušač mjesečno potroši na cigarete.

“Kutija od 20 cigareta stoji osam eura, ako ih kupujete svaki dan, mjesečno ćete potrošiti 240 eura ili 480 eura ako su u porodici dva pušača. Tada ste u minusu i trebate tražiti dodatni posao za taj trošak”, objasnio je.

Za odlazak na putovanje za godišnji odmor treba izdvojiti oko 500 eura svaki mjesec kako bi se dovoljno uštedjelo, a na kraju je rekao kako penzija može biti jako dobra u Njemačkoj, a može se dobro zaraditi i na prodaji stana te novcem koji je uložen u životno osiguranje – ispričao je donoseći sve aspekte života vani.

A koliko je sada pametno razmišljati o odlasku?

Iako Njemačka već priprema nove olakšice za dolazak stranih radnika, a oni iz BiH uvijek su bili dobrodošli, analize koje za sada izlaze pokazuju kako situacija nije bajna i kako bi ipak trebalo pričekati. Jer svi tamo idu zbog posla, a njemački institut Ifo objavio je kako će se njemačka privreda smanjiti u 2023. godini jer je dramatičan rast energetskih troškova zbog rata ugasio izglede za oporavak nakon pandemijske krize, prenosi Večernji.

Institut je u junu prognozirao da će ekonomija iduće godine porasti 3,7 posto za 2023., a sada predviđa da će aktivnost pasti za 0,3 posto. Prognozu inflacije u 2023. podigli su za šest postotnih bodova, na 9,3 posto.

“Smanjena opskrba plinom iz Rusije tokom ljeta i posljedično drastično povećanje cijena uništavaju ekonomski oporavak nakon pandemije koronavirusa”, rekao je voditelj ekonomskih prognoza Ifoa Timo Wollmershäuser. Prvo tromjesečje 2023. bit će posebno teško za potrošače jer dobavljači energije zbog visokih troškova nabave prilagođavaju cijene, što će inflaciju dovesti do razine od oko 11 posto. To će značiti smanjenu kupovnu moć kućanstava, upozorio je institut.

“Konačno da čujemo pravu istinu o njemačkim platama”, jedan je od komentara ispod videa.

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex