Disciplinski postupak i protiv Zećirovića

Disciplinski postupak uz privremeno udaljenje sa posla, zbog navodnog političkog delovanja u okviru škole, pokrenut je i protiv profesora grupe građevinskih predmeta u Školi za dizajn tekstila i kože u Novom Pazaru Edina Zećirovića.
On je za portal Free media rekao da je ta odluka privremeno suspendovana zbog raspusta i godišnjih odmora, a da se epilog očekuje krajem avgusta.
“U međuvremenu sam uputio žalbe Školskom odboru i direktoru škole, ali mera privremenog udaljenja s posla je privremeno obustavljena, da bismo iskoristili svoje godišnje odmore, koje prosvetni radnici, u skladu sa kolektivnim ugovorom, koriste tokom raspusta. Inače, situacija je vrlo slična kao u slučaju kolege Mensura Abdagića“, kaže Zećirović.
On tvrdi da je u pitanju politički obračun, jer kako ističe, navedena “povreda zabrane stranačkog organizovanja i delovanja u ustanovi“, nema uporište u stvarnim činjenicama.
“Sve ono što je navedeno kao razlog za tu privremenu suspenziju sa posla, apsolutno ne korespondira sa stvarnim činjenicama. Onaj prostor gde smo mi držali konferenciju za medije, uopšte ne pripada Školi za dizajn tekstila i kože, već Tehničkoj školi. To je javni prostor, gde mi nismo bili u toku radnog vremena, niti smo davali bilo kakve političke izjave. Govorili smo o svim problemima sa kojima se svočavamo svih ovih godina, a naročito u poslednjih godinu dana u školi u kojoj radimo“, objašnjava Zećirović.
Dodaje da je sporna konferencija javno dostupna, te da je blizina škole izabrana simbolično u skladu sa temom konferencije.
“Hteli smo simbolično u blizini škole, odnosno posla koji obavljamo, izrazimo taj bunt i da pošaljemo tada jednu važnu poruku da animiramo javnost, jer smo pokušali pre toga da se obratimo raznim institucijama, instancama inspekcijama i apsolutno svim relevantnim činiocima koji su trebali da zaštite naša prava, ali niko nije bio spreman da stane u odbranu prava, zakona, niti zakonskih procedura“, podseća on.
Napominje, da od te konferencije u februaru sve do juna disciplinski postupak nije bio pokrenut.
“Vrlo je indikativno što taj postupak nije u februaru pokrenut, već je tinjao, iz nama nepoznatih razloga, nego se čekalo da uđemo u ovu fazu raspusta, kad kolektiv ne može da reaguje“, kaže ovaj profesor grupe građevinskih predmeta.
On smatra da je takva situacija svojevrstan indikator o obrazovnom sistemu u Novom Pazaru.
“Mislim da u pozadini stoji mnogo toga i verujem da je ovo jedan indikator, lakmus papir da vidimo gde je došlo obrazovanje u Novom Pazaru i do koje tačke smo došli, u smislu represije ovog režima prema svojim neistomišljenicima“, kaže Zećirović.
Ističe da on i njegov kolega Abdaguć, ali i njihove porodice, zbog ovih disciplinskih postupaka prolaze kroz veoma težak period.
“Udariti nekom na egzistenciju, na čast i na dostojanstvo, nije mala stvar. Ljudi koji u ovoj zajednici nose neke zvanične i formalne funkcije, trebalo bi dobro da razmisle da li će se staviti na stranu represivnog dela ovog režima ili će konačno stati na stranu zakona, prava i pravičnosti“, naglašava ovaj profesor koji u Školi za dizajn tekstila i kože radi od 2012. godine.
Prvi put se suočava sa ovakvom situacijom i kaže da ne može da predvidi šta će se desiti posle 20. avgusta.
“Ukoliko bude iole neke svesti i trezvenosti, postoji mnogo jednostavnih načina da se iz ovoga izađe i da se obustavljanjem disciplinskog postupka stavi tačka i da svako nastavi da radi svoj posao, ali može se sve to okrenuti i u nekom drugom pravcu, u pravcu nastavka progona i obračuna, ukoliko se donese odluka o trajnom udaljenju sa posla, odnosno otkazu“, zaključuje Zećirović.
freemedia