Kada vidite čime se bavi Maida Hodžić iz Novog Pazara nećete moći odoljeti njenim proizvodima

Novopazarka Maida Hodžić je filološkinja i dizajnerka po obrazovanju, radi u osnovnoj školi kao nastavnica nemačkog jezika, a osim dva fakulteta ima i dva hobija kojima se bavi u slobodno vreme i koji za nju predstavljaju svojevrsnu antistres terapiju.
Na pitanje, kako jedna zaposlena majka troje dece i supruga, uopšte nađe slobodnog vremena, ona za portal Free media kaže da kada ima volje, ima i načina.
“U toku dana bar dva sata odvojim za radove iz hobija, jer mi prija i to je moj izvor energije. Kad je u pitanju strast, kad se u nečemu nađete, nađe se i vreme“, tvrdi Maida.
Iz želje da pomogne sebi i svojim ukućanima najpre je počela da izučava i pravi prirodnu kozmetiku.
“Imala sam seboreični dermatitis, mnogo jak ekcem za koji mi je kožni lekar rekao da ću ga izlečiti tek sa 60 godina, kada prestane da se proizvodi kolagen. Bilo je na licu i baš vidljivo. Takođe i ćerkica ima oseljivu kožu, pa sam počela da istražujem prirodnu kozmetiku“, priča nam ona.
Sapuni sa prirodnim uljima i buterima bili su njeni prvi proizvodi, nakon istraživanja u periodu pandemije korona virusa, a kasnije melemi i kreme.
“Videla sam da nam sve to prija. Ulje i kremu za lice uvrstila sam u regularne proizvode koji mogu da se koriste, jer se prave od ulja i butera koji su inače zdravi za kožu, podstiču stvaranje kolagena na prirodan način. Trudim se da mi je sve maksimalno prirodno“, kaže Maida.
Ističe da u Novom Pazaru ima mnogo dobre prirodne kozmetike, čiji proizvodi se međusobno dopunjuju, a da se ona uvek trudila da napravi ono što nedostaje.
“Uvek mi je mnogo prijalo kad mi neko javi da mu moj proizvod pomaže i zamoli da nastavima da ga pravim. Zato se trudim da im izađem u susret i pripremim željene proizvode za koje je nekad potrebna višemesečna procedura“, ističe ona.
Kreativnost je izvor energije
Ispostavilo se da kozmetika za ovu Novopazarku nije bila dovoljno kreativna, pa je prva u gradu počela je da se bavi i izradom mirišljavih sveća različitih oblika i tu je, kaže, naišla na sopstveni izvor energije.
“Kad sam došla do željenih rezultata i formula u kozmetici, počela sam da radim nalepnice jer mi je to bilo kreativnije, a onda i sveće, koje sam uvek volela i sakupljala. Kupovala bih sve što bi videla interesantno. Sad ih sama pravim i to je ono što me opušta i lepo mi ide“, priča nam ona.
Trenutno izrađuje sveće u obliku buketa cveća, a tokom Ramazana je imala tematski adekvatne motive.
“Pravim razne oblike, ranije sam radila sveće koje su izgledom jestive. Desilo se da je jedan dečak ugrizao sveću, misleći da je kolač. Sada radim ruže, cveće, bukete. Pravo cveće kratko traje, a ovo je mirišljavo, izgleda kao pravo i može dugo da traje“, naglašava zadovoljno Maida.
Inspiraciju u izradi ramazanskih motiva pronašla je prošle godine u Medini.
“Prošle godine, po Ramazanu, bila sam na umri, i to mi je nekako privuklo pažnju. Naišla sam na oblik koji me podseća na poslanikovu džamiju. Ko god je bio u Mekki i video Kjabu, oduševio se, ali Medina je nešto posebno. U Medini je ostavljen deo raja, dženneta, koji je na mene ostavio najjači utisak i izvor inspiracije. Delić takvog doživljaja htela sama da prenesem kroz izradu sveća“, priseća se ona oduševljeno.
Svoju kreativnost ispoljava kroz različite oblike.
“Isprobavam nove tehnike i kad izlijem u kalupe, svaki put se iznenadim rezultatom. Probam svaki put i neki novi miris, nešto mi se i ne svidi, pa promenim, desi se da nešto i bacim, ali mnogo je kreativno i deluje smirujuće“, objašnjava nam ona.
Dodaje, da joj, zbog takvog umirujućeg efekta u izradi sveća ponekad pomaže i drugarica, advokatica po profesiji, za koju je to takođe antistres terapija.
Hobi ili biznis ideja?
Maida kaže da je sve počelo kao hobi, ali s obzirom da njeni unikatni proizvodi sve više privlače pažnju onih koji bi želeli da ih kupe, postoje realne osnove da preraste u ozbiljan biznis.
“Testirala sam sopstvene mogućnosti kroz takve poslove. Uzimala sam edukativne knjige, uplaćivala i pratila onlajn časove. Iz hobija sam videla da ja to mogu, da me interesuje. Sama sam pronašla način i shvatila kako mogu da rešavam probleme. Ipak, zadovoljna sam poslom u školi i ne razmišljam o pokretanju ozbiljnijeg biznisa“, kaže Maida.
Ističe da je zadovoljna malim biznisom iz hobija, jer veruje da masovna proizvodnja oduzima kvalitet.

“Više volim da radim ove unikatne stvari. Kozmetiku radim u vrlo malim količinama i zadovoljna sam time. Proizvodim samo za poznanike koji mi poruče kozmetiku ili sveće kao unikatan poklon. Nije mi cilj da ima veliku proizvodnju, jer ovo radim iz meraka“, ističe ona.
Posao iz meraka, za koji odvaja po dva sata dnevno, obavlja u mini laboratoriji u sklopu svog doma, a preko dva zasebna Instagram profila, Bloom natural cosmetics i Bloom gifts candles (za kozmetiku i sveće), proverava potrebe tržišta.
S obzirom da je tip koji voli sve da kontroliše, ne želi nikoga dodatno da angažuje, pa su svi proizvodi, od ideje do realizacije, rezultat isključivo njene veštine i kreativnosti.
Kaže da decu angažuje samo da lepe nalepnice, jer to vole, a da ozbiljniju podršku dobija od supruga.
“Muž mi je podrška u tom smislu kad imamo dosta posla, on onda preuzme obaveze oko dece, pa čak i ručka. Pokazuje razumevanje kad vidi da ne mogu nešto da postignem. Mi delimo poslove i naravno ja preuzimam više, jer i on radi, ali kad god treba, znam da mogu da računam na njega i to mi mnogo znači“, ističe ova vredna mlada žena.
Dodaje da joj njen muž ima sopstvenu štampariju za tekstil i da joj pomaže prilikom kontakata sa drugim štamparijama.
“U tom domenu on nalazi rešenja i pomaže mi. Ja sam dizajnerka sa pojačanom potrebom da sve nadgledam, ali mi je podrška supruga mnogo važna“, posebno naglašava Maida.

Ženama u biznisu je potreban podsticaj i podrška
Priseća se da je izražavanje kreativnosti kroz hobije započela po nagovoru drugarice, inače poznate modne dizajnerke iz Novog Pazara Amine Hasanbegović.
“Ona mi je konstantno govorila, ne pričaj više nego kreni u realizaciju i bila mi je pravi podsticaj. Bukvalno me je terala da krenem. Treba našim ženama takva vrsta podrške i podsticaja, pogotovu što mi danas imamo dosta obaveza u sredini u kojoj nije baš uobičajeno da muškarci preuzimaju ženske poslove“, smatra Maida.
Kao najmlađe dete u porodici, Maida kaže da ima podršku roditelja i sestara, ali da je svi oni ne shvataju baš ozbiljno.
“Sve se to mojim roditeljima sviđa, oni su sve oduševljeni, ali ne shvatuju to previše ozbiljno. Kažu nešto u smislu – super ti je ovo što se zabavljaš – što ja tumačim kao da sam po njihovom poimanju još mala da bi me ozbiljno shvatili“, objašnjava ona.

Naglašava, da su joj sestre u inostranstvu ponosne na njeno umće.
“Jedna sestra je arhitekta, a druga inženjer, kao i otac, i one se ponose time što ja radim. Njima u Nemačkoj su moji proizvodi glavni poklon“, kaže Medina.
Ova talentovana Novopazarka oduvek je iskazivala potrebu za istraživanjem i maksimalnom angažovanošću kroz paralelno studiranje dva fakulteta i obavljanje više poslova.
“To je uvek bilo, i dok sam studirala dva fakultete, radila sam dva posla istovremeno. Moj prvi zvanični posao bio je dekoracija sala za venčanje tokom prve godine studija. Pre toga sam radila u internet klubu i katalošku prodaju“, priseća se ona.
Dekoracijom sala za venčanje bavila se dve godine, ali kad je došla njena svadba, baloni su izostali.
“Došla sam u fazu prezasićenja. Na mojoj svadbi je bilo cveća, ali ne i balona. Kroz taj posao je bilo interesantno upoznati nove ljude, prolaziti kroz neke sve njihove situacije u kojima je bilo i smešnih momenta. Dekoracija svadbi danas je na mnogo višem nivou“, kaže Maida.
Ona je tokom studija dizajna radila u mnogim firmama koje se bave tekstilom i shvatila da u njima ne može da iskaže kreativnost.
“Mislila sam tada da je to nešto što me interesuje, što želim. Međutim, to je više bila praksa, kroz koju sam izgubila želju da se bavim tim poslom. U tim firmama imamo veliku ograničenost, bez prostora za kreativnost i nisam se pronašla u tim poslovima“, navodi ona.
Kao neko sa bogatim radnim iskustvom i dvostrukim akademskim zvanjem Maida veruje da svaka žene u eri interneta ima mnogo mogućnosti za pokretanje sopstvenog biznisa.
“Svaka žena sada može doći do posla, ako ima želju i ako je kreativna. Uz pomoć interneta i široke dostupnosti informacija, može osmisliti posao kojim bi želela da se bavi. Nije mnogo bitan ni taj logo, dizajn je naravno bitan, ali u početku je potrebna samo želja i istrajnost. Treba odlučiti početi i isprobati da želja ne bi ostala samo na rečima“, zaključuje ova vredna Novopazarka.
S. Ljajić/Free Media