Namirnica za koju verujemo da je zdrava, a u stvari ako je previše konzumiramo, pravi haos u telu
Povećava rizik od nastanka kamena u bubregu
Poznato je da spanać sadrži visok nivo oksalata, što znači da ako se previše unosi može da utiče na formiranje kamena u bubregu. Kamen nastaje upravo kada u urinu postoji visok nivo oksalata.
Smanjuje dejstvo antitombotika
Antitrombotici su lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi – od nastanka tromba do njegovog uvećanja. Spanać je bogat K vitaminom, vitaminom koji ima važnu ulogu u formiranju krvnih zrnaca što smanjuje efikasnost antitrombotika.
{module Oglas 2019 – U članku 0}
Smanjuje usvajanje minerala
Osim što utiče na rizik od nastanka kamena u bubregu, oksalat koji je prisutan u spanaću takođe može da ima negativan efekat na apsorpciju minerala. Oksalati u spanaću su poznati po negativavnom uticaju na usvajanje kalcijuma i gvožđa, jer ometaju apsorpciju ovih značajnih minerala.
Povećava rizik od nastanka gihta
Giht je vrsta zapaljenskog artitrisa koji se najčešće javlja kod ljudi sa povećanim nivoom mokraćne kiseline u krvi. Spanać sadrži purin, hemijski sastojak koji povećava koncentraciju mokraćne kiseline, pa samim tim povećava rizik od nastanka gihta, a u mnogim slučajevima pogoršava simptome ove bolesti.
Snižava krvni pritisak
Iako je spanać poznat po tome što smanjuje krvni pritisak, ponekad može da snizi krvni pritisak do ekstremno niskog nivoa. To može da dovede do pojave vrtoglavice, mučnine ili bola u grudima.
{module Oglas 2019 – U članku 2}