Kad odete na more, nemojte naručivati ovo jelo: Digli su mu cijenu za 83 posto

Prema posljednjim podacima Hrvatske turističke zajednice, u maju ove godine bilo je 1,9 miliona turista, odnosno pet posto manje nego u maju prošle godine. Noćenja je bilo 14 posto manje, odnosno 6,6 miliona.
Iako još nema zvaničnih podataka o tome šta se dogodilo, jedan od razloga su svakako visoke cijene, koje su od ljeta 2022. skočile za više od 50 posto. Strani mediji pišu da je Hrvatska lijepa, ali preskupa, te savjetuju svojim građanima da odu u Crnu Goru ili Albaniju, gdje će dobiti više za svoj novac.
Hoće li ova sezona propasti, vidjet ćemo krajem ljeta, a u međuvremenu su turisti iz Irske, Škotske, Norveške i Velike Britanije otvoreno govorili za RTL Danas o svojim iskustvima. „Voda u restoranima je jako skupa, nismo dobili vodu iz slavine. Plaćali smo pet eura za flašu“, rekao je Cathal iz Irske.
Pizza košta 5 eura
„Apartman je najskuplji… 400 eura po osobi“, nastavio je Luke iz Škotske. „Danas smo ručak i doručak platili ukupno 250 eura. Sve je jako skupo“, požalio se Loran iz Norveške. „Pića su malo skuplja nego što sam očekivala“, komentirala je Miranda iz Ujedinjenog Kraljevstva, napominjući da su išli na atraktivne lokacije za turiste.
Turisti koji su posjetili Hrvatsku ljeti 2022. bili su prilično iznenađeni kada su vidjeli koliko su cijene u međuvremenu porasle. Pizza koja je koštala 13 eura sada se prodaje za 18, što je povećanje od gotovo 40 posto. Rižoto sa škampima poskupio je za čak 83 posto, dok je prosječni apartman za dvoje skuplji za 50 eura, odnosno 63 posto. Kuglica sladoleda, nekada simbol jeftinog ljetnog odmora, sada košta više od 3 eura, a na nekim mjestima na Jadranu cijena ide i do 5 eura po kuglici.
Vlasnici restorana se brane i kažu da su cijene morale porasti, nisu imali puno izbora. „Na primjer, čokolada je poskupjela 100 do 200 posto, a pistacije su postale luksuz. Nema tu velike zarade, ali svi i dalje misle da zarađujemo puno novca“, rekao je za RTL Danas Nakil Selimi, vlasnik splitske slastičarnice.
Rast troškova
Domaći iznajmljivači i vlasnici restorana priznaju da su godinama podizali cijene jer su mogli, ali sada je tržište počelo reagirati i ima manje gostiju nego što su mnogi planirali prošle godine.
„Posljednjih godina troškovi su rasli, a nekako smo bili popularna destinacija, pa smo se možda arogantno navikli da možemo podizati cijene smještaja. Tako je u jednom trenutku u Hrvatskoj bilo potrebno više kreveta, ali to više nije slučaj“, objasnila je Barbara Marković, predsjednica Hrvatskog udruženja porodičnog smještaja u Splitu.
Vlasnik restorana Ivo Vrdoljak kaže da najveći problem nisu visoke nabavne cijene, već problem je ako dođu gosti koji ne mogu platiti te cijene. Naime, u restoranima na splitskoj rivi sve je više praznih stolova, dok trgovine bilježe rekordne prodaje. Turisti nerado sjedaju u restoranima – računi nakon ručka ih često više iznenade nego loše vrijeme.
„Ako odemo u restoran i pogledamo jelovnik, ostave cijenu za hranu, ali ne i za piće. Mislim da vas namame hranom i ako naručite piće, račun je ogroman. Ne znam zašto to rade…“, rekao je Tomas.