Svi držimo ovo u frižideru, a nismo svjesni koliko je otrovno

Klinika Mayo upozorava da izloženost BPA može utjecati na razvoj prostate i mozga kod nerođene djece, dojenčadi i male djece
Mnogi od nas koriste plastične posude za skladištenje ostataka hrane, vjerujući da na taj način čuvamo svježinu i sigurnost naše hrane. Ali upravo ove posude mogu sakriti jednu od najopasnijih supstanci u vašem frižideru – bisfenol A, poznatiji kao BPA.
BPA je hemikalija koja se koristi od 1960-ih u proizvodnji plastike i raznih plastičnih proizvoda, uključujući popularne boce za vodu i druge posude. Osim plastike, BPA se također koristi za premazivanje unutrašnjosti metalnih proizvoda kao što su konzerve za hranu, čepovi za boce i cijevi, prema Mayo Clinic.
Problem nastaje kada hrana dođe u kontakt s ovim materijalima, jer tada može apsorbirati tragove ove štetne kemikalije. Iako američka agencija za hranu i lijekove (FDA) tvrdi da su male količine BPA u hrani sigurne, zabrinutost ostaje.
Važno je napomenuti da je 2012. i 2013. godine FDA promijenila propise i zabranila upotrebu polikarbonatnih smola na bazi BPA u bočicama za bebe, sippy šoljama, formulama za dojenčad i drugim posudama za hranu za bebe. Međutim, kako ističe FDA, odluka nije donesena iz sigurnosnih razloga, već zato što je industrija već prestala koristiti BPA u ovim proizvodima. Ipak, postoje rizici.
Klinika Mayo upozorava da izloženost BPA može utjecati na razvoj prostate i mozga kod nerođene djece, dojenčadi i male djece. Također, neka istraživanja sugeriraju da može postojati veza između BPA i visokog krvnog tlaka kod odraslih.
Lekari sa Harvarda preporučuju poseban oprez kada koristite proizvode koji sadrže BPA. Savjetuju da se svježa hrana daje prednost u odnosu na konzerviranu hranu i da se koriste boce i posude bez BPA. Osim prisustva BPA, dodatni rizik predstavlja zagrijavanje plastičnih posuda.
Stručnjaci s klinike Mayo savjetuju da plastiku ne stavljate u mikrovalnu pećnicu ili mašinu za pranje sudova, jer visoke temperature ubrzavaju razgradnju plastike, što povećava rizik od ispiranja BPA u hranu. Ako tražite sigurniju alternativu, odaberite materijale poput stakla, nehrđajućeg čelika ili porculana koji ne sadrže otrovne tvari.
Govoreći o sigurnosti hrane, vredi obratiti pažnju i na čistoću vašeg frižidera. Prema istraživanju Američkog naučnog udruženja, najprljaviji dio frižidera nije, kao što možete pretpostaviti, polica za meso, već ladica ili korpa za voće i povrće. Budući da mnogi stavljaju voće i povrće u frižider, a da ih prethodno ne operu, kako se ne bi prebrzo pokvarilo, ova fioka postaje idealno mesto za gomilanje bakterija. Dobra vijest je da čišćenje ove fioke ne zahtijeva odmrzavanje cijelog frižidera.
Sve što treba da uradite je da izvadite fioku, izvadite voće i povrće, a zatim je dobro obrišite dezinfekcionim sredstvom ili rastvorom vode i alkoholnog sirćeta. Kada se osuši čistom krpom, fioka je spremna za vraćanje u frižider.