Stvari koje nikad ne biste smjeli raditi s limunom – sigurno niste znali

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

LIMUN je jedan od najčešće korištenih sastojaka u kuhinji – dodajemo ga u vodu, preljeve, kolače, ribu, čaj… Ali koliko god bio zdrav i svestran, postoje stvari koje jednostavno ne biste trebali raditi s limunom, i to s dobrim razlogom.

Ne cijedite limun direktno preko hrane na visokim temperaturama.

Limunov sok je bogat vitaminom C, ali je također osjetljiv na toplinu. Ako ga iscijedite direktno u vruće jelo, visoka temperatura može uništiti veliki dio njegovih hranjivih tvari. Takođe može promijeniti ukus, čineći jelo gorkim.

Sok od limuna uvijek dodajte pred kraj kuhanja ili nakon kuhanja, kada se jelo malo ohladilo.

Popularan je trend držati kriške limuna u boci s vodom tokom cijelog dana. Ali ako koristite limun s korom i ostane u vodi duže od nekoliko sati, gorka ulja i pesticidi iz kore mogu se isprazniti u vodu – posebno ako limun nije organski.

Koristite oguljene limune ili iscijedite sok i čuvajte ga u frižideru. Najbolje je popiti vodu s limunom u roku od sat ili dva.

Ne nanosite limun na kožu prije izlaganja suncu.

Limunov sok je prirodno sredstvo za izbjeljivanje i često se koristi u kućnim receptima za lice, ruke ili nokte. Ali limun sadrži furanokumarine, spojeve koji mogu izazvati ozbiljnu reakciju na UV zračenje – poznatu kao fitofotodermatitis.

Rezultat može biti crvenilo, mrlje ili čak opekotine ako izađete na sunce nakon nanošenja limuna. Ako koristite limun za kožu, činite to samo uveče i temeljno ga isperite prije izlaska iz kuće.

Ne stavljajte limune u posude od aluminija ili neodgovarajućih metala.

Limunov sok je vrlo kiseo (pH oko 2) i može reagirati s aluminijem, željezom i bakrom, oslobađajući metalni okus u hrani, pa čak i štetne tvari iz posuđa.

Koristite staklene, keramičke ili posude od nehrđajućeg čelika prilikom cijeđenja ili mariniranja limuna.

Ne ostavljajte meso predugo u marinadi od limuna.

Limunska kiselina razgrađuje proteine, pa je odlična za omekšavanje mesa – ali samo na kratko vrijeme. Ako meso (posebno piletinu ili ribu) predugo ostavite u marinadi od limuna, može postati kašasto i gumenasto.

Idealno vrijeme mariniranja je od 30 minuta do 2 sata, ovisno o vrsti mesa.

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest


0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex
error: <b>Alert: </b>Content selection is disabled!!