Lidl: Evo šta se sve krije u tunjevini iz konzerve

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Nemački portal „Marktcheck“ testirao je više vrsta konzervirane tunjevine kako bi proverio sadržaj žive i bisfenola A, a istovremeno je urađen i test ukusa.

U testu su učestvovali proizvodi u kojima je tunjevina konzervisana u sopstvenom soku (bez ulja). Pre degustacije, tečnost je bila isceđena, a zatim su upoređeni sledeći proizvodi:

Lidl: 0,93 evra za 100 g oceđene mase

Edeka: 2,07 evra za 100 g

Deutsche See: 2,14 evra za 100 g

Hawesta: 2,49 evra za 100 g

Followfood: 2,68 evra za 100 gSaupiquet: 2,76 evra za 100 g

U slepom testu ukusa, proizvode su probali stručnjak za ribu Andreas Alt, prodavac ribe Antonio Prendes i kuvar/restorater Salvatore Marrazzo. Nisu znali koje su marke u pitanju. Tunjevine iz Lidla, Saupiqueta, Haweste i Deutsche See ocenjene su kao proizvodi sa sitnijim komadima ribe. Tunjevina iz Edeke i Followfooda ostavila je bolji utisak zbog bolje strukture mesa.

Svi proizvodi su sadržali smeđe delove – proizvođači tvrde da je reč o vizuelnim manama koje nastaju tokom konzerviranja, i da ne utiču na kvalitet. Po ukusu, tunjevina iz Lidla nije se dopala nijednom od ocenjivača – delovala je preslano i suvo. Čak ni najskuplji proizvod, Saupiquet, nije oduševio – imao je gorak i limunast naknadni ukus.

Tunjevina iz Edeke dobila je pohvale zbog savršenog balansa između slanoće i ribljeg ukusa. Antonio Prendes je rekao da se bukvalno topi u ustima. Tunjevine Hawesta i Deutsche See su lepo mirisale i imale dobar ukus. Pobednik po ukusu: Followfood.

Da li konzervisana tunjevina sadrži živu ili bisfenol A?

Sve testirane konzerve bile su znatno ispod dozvoljenog limita za sadržaj žive prema propisima EU. Takođe su testirane i na prisustvo bisfenola A (BPA), hemikalije koja se koristi kao zaštitni sloj unutar konzervi. Iako je u EU ova supstanca nedavno zabranjena, njena potpuna primena stupa na snagu tek 2028. godine.

Niske tragove bisfenola A zabeležili su kod četiri proizvoda. Potpuno bez BPA bile su tunjevine iz Edeke i Lidla. Followfood, Deutsche See i Saupiquet tvrde da više ne koriste BPA, ali priznaju mogućnost unakrsne kontaminacije.

Nova.rs

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest


0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex
error: <b>Alert: </b>Content selection is disabled!!