AKO OVO VIDITE U RASHLADNOJ VITRINI U TRGOVINAMA: Ni slučajno ne uzimajte meso iz nje

Supermarketi nisu baš mjesta mira i tišine. Ljudi se guraju jedni pored drugih u uskim prolazima, kolica su prepuna stresnih pokreta, a police se prazne i ponovo pune. Istovremeno, postoje izuzetno visoki higijenski standardi.
Ovi standardi su veoma važni. Iako kupce u supermarketima i diskontnim trgovinama često nerviraju gužve i rasprodani omiljeni artikli, sve to nije ništa u poređenju s potencijalno prljavom ili čak pokvarenom hranom.
S druge strane, očekivati da će trgovine biti klinički čiste u takvom haosu je također iluzorno. Na koje znakove potrošači mogu obratiti pažnju kako bi izbjegli nehigijenske supermarkete?
Savjeti centra za zaštitu potrošača o higijeni u supermarketima
Kako biste izbjegli katastrofe poput trulog komada mesa ili ribe koji završi u vašem hladnjaku, korisno je slijediti nekoliko savjeta. Čistoća i red su najvažniji, ali stanje zamrzivača također može mnogo toga otkriti.
Tako stručnjakinja za prehrambene proizvode Judith Schryro iz Potrošačkog centra Berlin objašnjava za “Buzzfeed” da stanje rashladnih vitrina i zamrzivača mnogo govori o higijeni u trgovinama: “Kondenzacija ili kristali leda na proizvodima ukazuju na temperaturne fluktuacije, što je problem posebno kod kvarljive robe.” Konstantna temperatura je posebno važna za meso i ribu.
Također, vitrine sa svježim mesom i ribom važan su pokazatelj nivoa higijene. Tamo bi, prema Schryrou, “sve moralo biti pravilno ohlađeno”. Površine moraju biti čiste, ali raspored proizvoda u vitrini također može ukazivati na dobro ili loše stanje. Treba izbjegavati sivo meso ili meso koje pušta sok. Mirisi su također važan pokazatelj: u „dobrom supermarketu“ u odjelu mesa „ne miriše ni na šta“.
U cijeloj trgovini posebnu pažnju treba posvetiti podovima.
“Na prvi pogled, nehigijenski supermarket se često prepoznaje po prljavim podovima, ljepljivim površinama ili smeću koje leži okolo.”
Također, otvoreni ili oštećeni proizvodi i ambalaža mogu biti znak upozorenja.
Možda mislite – sve je to u redu, ali kako sami potrošači, kao potpuni laici, mogu procijeniti higijenu u supermarketu? Za to postoje stručnjaci, poput sanitarne inspekcije.
Ali nije to tako jednostavno. Glasnogovornik nevladine organizacije Foodwatch objašnjava za Buzzfeed: “U Njemačkoj postoji veliki problem s inspekcijama hrane.” Šokantno: svaka treća inspekcija se ne provodi. Osim toga, “samo nekoliko okruga” uspijeva ispuniti zakonske standarde.
Rezultati higijenskih kontrola se također rijetko objavljuju. Ovo bi, prema Foodwatchu, bio “važan korak u izgradnji povjerenja”. Zato je zdrava doza lične odgovornosti korisna za svakoga ko ide u supermarket.
Fenix