Alisa je potrošila OSAM GODINA i 12 MILIONA DINARA da bih dobila dijete – sad mi je život NOĆNA MORA

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Žena, koja je zbog straha od osude drugih odlučila anonimno da ispriča svoju priču, ruši najveći tabu. Kaže da je zbog najveće želje da ostvari svoj san uništila sebi život. Pod pseudonimom Alisa Men otkrila je kako je njen san da bude majka sada postao ‘noćna mora’. S 36 godine je zamrzla jajne ćelije, a s 44 je zatrudnela.

– Skoro jednu deceniju sam sanjala o ovome, pomislila sam, zureći u krevet dok su mi se suze slivale niz lice. Toliko sam dugo želela samo da budem majka i učinim svog partnera ocem. Sada se moj san ostvario. I bila je to noćna mora – priča Alisa.

Nakon što joj je ozbiljna veza završila kad je imala 35 godina, bila je zabrinuta da neće imati priliku da upozna nekog drugog i da nikad neću imati svoju decu. Učinila je sve da se to dogodi.

U 36. godini je zamrzla jajne ćelije, a s 40 godina pokušala je sama da zatrudni uz pomoć donora. Zatim je upoznala nekoga kad je to najmanje očekivala i pokušali su zajedno – izdržali veštačku oplodnju, prirodnu trudnoću i spontani pobačaj pre nego što je odlučila da krene putem pronalaženja donora jajne stanice.

Kada je u 44. godini, u svom osmom ciklusu IVF-a i prvom korišćenju donorskog jajašca, konačno zatrudnela, nije smela da se nada. Ali nakon porođaja – planiranog carskog reza, na temelju dobi i veličine djeteta – njihov sin je stigao.

Kada su mi ga stavili na grudi, nisam osetila taj nalet ljubavi o kojoj majke pričaju. Osetila sam nevericu da sam nakon toliko dugo vremena rodila svoju bebu i da sam postala majka. Sećam se da sam tri dana nakon porođaja stajala kraj njega i posmatrala ga kako spava i divila se čudu koje smo napravili. Pomislila sam da je savršen – kaže ona.

– Četiri nedelje nakon zaboravila sam na taj osećaj divljenja. Osećala sam ozlojeđenost i užas dok sam posmatrala bebu koja plače, bebu koju sam godinama želela i u koju sam uložila tolike godine života i toliko novca. Ni u jednom delu majčinstva nisam uživala. Osećala sam se neprirodno i krivom što je moja beba dobila majku poput mene, a ne nekog boljeg. Znala sam da oko mene postoje milioni žena koje bi se u trenu zamenile sa mnom – iskrena je Alis.

– Znam to jer sam ja bila jedna od njih. Godinama sam slušala kako se žene žale na izazove koje donosi majčinstvo i mislila sam da su nezahvalne. Pitala sam se da li znaju koliko su srećne. Tada sam želela sve da dam da budem jedna od njih.

– Ne mislim da sam imala postporođajnu depresiju ali mislim da su se ova osećanja skupila zbog miksa nedostatka sna, hormona i oporavka od operacije uz seizmički šok koji je sa sobom donelo naše novorođenče.

– Zapravo godinama sam se koncentrisala samo na to da zatrudnim, a nisam sebi dozvoljavala da razmišljam o tome kako bi život s bebom mogao da izgleda – priznaje ona.

Uvek sam mislila da ću se ja osećati drugačije od svih tih žena koje su se žalile. Nikada nisam mogla da pretpostavim koliko ću se loše osećati u ovoj ranoj fazi.

– Ako pogledate realno, nisam imala na šta da se žalim. Moj sin nije bio laka beba, nije bio spavalica, ali nije imao zdravstvenih problema i dobro smo uspostavili dojenje. Oplakivala sam vreme bezbrižnosti koje sam imala pre njega – kaže Alis.

– Pa zašto sam se osećala tako očajno? Bilo bi lako pretpostaviti da je razlog tome bila činjenica da beba i ja nismo delile isti DNK, ali instinktivno sam znala da to nije razlog. Sreća moj partner se osećao isto kao i ja pa smo oboje uveravali onog drugog da neće uvek biti ovako i da će biti bolje.

Alis kaže da je srž svega bio osećaj da su imali divan život koji je dolaskom bebe postao nepovratan.

– Postali smo robovi malog gospodara koji nikada nije delovao zadovoljno – kaže Alis.

Prema psihologu i specijalisti za roditeljstvo Ketrin Halisi način na koji se Alis osećala nije bio tako neobičan kao što se misli.

– Teško je govoriti o tome koliko je uobičajna ova reakcija na kulturni šok majčinstva jer je veliki tabu priznati da stvari nisu onakve kakve ste mislili da će biti.

Ketrin smatra da kombinacija hroničnog nedostatka sna i gubitka identiteta koji osećaju mnoge žene kada dobiju dete doprinose da se mnoge majke osećaju na ovaj način.

Izvor:zena.blic.rs

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex